Kadınların Gerçek Yüzü: San Junipero | Sen Olsan Neyi Tercih Ederdin?

Kadınların Gerçek Yüzü: San Junipero | Sen Olsan Neyi Tercih Ederdin?

Black Mirror dizisini duymayan, izlemeyen yok denilecek kadar azdır, dizilerle aram oldum olası hep mesafelidir, bu diziye de yeni başladım siz düşünün artık. Bu mesafe, bazı sosyal ortamlarda ortama yabancı kalma, gündemi takip edememe, hatta bazı kişilerin Aaaaa nasıl şunu tanımazsın, şunu bilmezsin deyişleri ile yukarıdan bakmaları gibi dezavantajlı durumlar oluştursa da ben bu mesafeden gayet memnunum.

Kişilerin ya da ortamın bana yaşattıklarından ziyade beni asıl etkileyen bu mesafenin zaman zaman çok değerli eserleri geç keşfetmeme sebebiyet veriyor olmasıdır. İşte Black Mirror da bu dizilerden biri, şimdiden bu diziyi izlemiş, hatta tur bindirmiş arkadaşların affına sığınarak dizinin bir bölümünün bir kısmında geçen bir detayı irdelemek istiyorum.

İnceleyeceğimiz bölüm “San Junipero” , açıkçası bu bölümde irdelenecek çok fazla nokta var benim de en beğendiğim bölümlerden biri. Oldukça geriden geldiğim için diziyi çoğu takipçimin izlediğini bildiğim için biraz spoiler vereceğim, benim gibi diziyi geç izleyecek olan azınlık kusurumuza bakmasın.

Kadınların Gerçek Yüzü: San Junipero | Sen Olsan Neyi Tercih Ederdin?

Bir konuyu sınırlandırmak, baştan anlatmak istediğin çerçeveyi çizmek ve bunu paylaşmak ne kadar öenmliymiş meğersem bunu hayatın her alanındaki iletişim denemelerinde bir kez daha yaşayarak anlıyorum. Lisedeki değerli edebiyat hocalarımdan Eroğan Doğanay’ın kulaklarını çınlatmak istiyorum. Bize kompozisyon yazdırırdı, çoğu edebiyat hocası gibi ancak bir farkı vardı, konuyu belirlememizi ister ancak orada durmaz bir satır altına da sınırlandırılmış konuyu belirtmemizi isterdi. Sonra da yazımızı bu doğrultuda inşa etmemiz için bize koçluk ederdi.

Bizim de konumuz Black Mirror dizisinin San Junipero bölümü, sınırlandırılmış konumuz ise bölümün sonundaki Kelly’nin tercihi. Daha doğrusu oradan esinlenerek belirlediğimiz kısıtlandırılmış konumuz ki aslında çok daha genel Kadınlar ve Erkeklerin tercihlerinin arkasında yatan değerler nelerdir ?

Kadınları biraz kızdıracak bir açılımla hikayeye girip sorumu daha net soracağım, izleyenlerin bildiği gibi filmin sonunda kahramanımız bir yol ayrımındadır. Önünde iki seçenek vardır;

  • Ya kocası gibi bir bilinmezde tekrardan eşi ve çocuğuyla buluşabilme ihtimalini yani ölmeyi tercih edecek ki kocası da bu iki seçenek ile karşı karşıya kaldığında bilinci ile birlikte ölmeyi tercih etmişti çünkü onlardan çok daha önce ölen çocuklarının böyle bir tercih şansı hiç olmamıştı.
  • Ya da demo sürümlerinde sonradan tanıdığı ve aşık olduğu kız arkadaşı ile birlikte bilincini kopyalayıp sonsuza dek onunla mutlu yaşamayı tercih edecekti.

Kelly’nin ağzından kocasının tercihinin gerekçesini dinlediğimizde ki şöyle der kocam beni ve çocuğumuzu çok sevmesine rağmen bilincinin kopyalandığı sanal dünyada benimle sonsuza dek yaşama seçeneğine hiçbir zaman sıcak bakmadı, çünkü bu tercihi çocuğuna yapacağı ne büyük bir haksızlık olurdu, gerçekten ölümden sonra farklı bir dünya var mıydı ? Varsa orada çocuğu ile buluşabilcek miydi? Emin değildi ancak bu tam olarak bilinemese de bir olasılıktı ve o bu olasılığı seçmişti.

Peki Kelly ne yaptı? Eşi ve çocuğuyla buluşabilme olasılığını mı seçti? Yoksa sonradan tanıştığı kız arkadaşıyla sonsuz aşk yaşama fikri ona daha mı etkileyici geldi?

Acaba siz olsanız neyi tercih ederdiniz? Kadınların tercihleri ne yönde olurdu? Erkeklerin tercihleri ne yönde olurdu? Acaba biz erkekler kendimizden çok sevdiklerimizi mi düşünüyoruz? Acaba kadınlar çok daha pragmatik mi? Acaba Acaba Acaba?

Serus
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kadına Şiddet Uygulayan Ünlüler: Babalar, Krallar, İmparatorlar

Kadına Şiddet Uygulayan Ünlüler: Babalar, Krallar, İmparatorlar

Sonraki
Mutluyum Ama Birazdan Geçer

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.