Kadına Şiddet Uygulayan Ünlüler: Babalar, Krallar, İmparatorlar

Kadına şiddet toplumca bir türlü üstesinden gelemediğimiz bir olgu haline geldi. Hiç yapmaz dediklerimiz insanlar bile kadına şiddet uygulayan ünlüler listesine en baştan giriş yapıyor. Farkındalık yaratmak adına yoğun çalışmalar yürütülüyor ama nafile. Konserler verdik, kamu spotları yayınladık, futbolculara tişört giydirdik olmadı. Gelinen noktada bu şiddet eylemlerinde ünlülerin dahi adının karışması işin tuzu biberi oldu. Nasılsa 8 Mart’ta bir twitle bu işi çözüyorlardı. Ama bi baktık ki o twitleri sadece kendi şahsi primleri için kullanıyorlarmış. Öyle ya sözlerinin arkalarında dursalar yanlarındaki kadınları böylesi bir şiddete maruz bırakmazlar. Ama onlara da kızmak işin kolayı olur. Hani bir söz vardır ya sanatçı toplumun aynasıdır diye bütün mesele bundan ibaret aslında. Toplum sonuçta kendine yakın olanı seviyor ve kolluyor.

Bugün baktığımız zaman yere göğe sığdırılamayan “baba” lakabı takılan Müslüm Gürses, oyunculuğuna övgüler yağan Yılmaz Güney zamanında isimleri kadına şiddetle yan yana gelmiş isimler. Bu isimlerin yaptıkları işlere bir sözümüz yok ama böyle de bir gerçek var unutmamak gerek. Hemen hemen her sene neredeyse en az bir veya iki ünlü isim kadına şiddetle yan yana gelerek önümüze çıkıyor. Bu gidişat nereye gidecek bilemiyoruz ama kimlerin bu işlere karıştığını biliyoruz. İçlerinde baba denilen kral denilen imparator denilenlerin olduğu kadına şiddet uygulayan ünlüler listesini aşağıya bırakıyorum. Aralarında unuttuklarım olmuş olabilir. Ne yazık ki az değiller…

Kadına Şiddet Uygulayan Ünlüler

Yılmaz Güney – Nebahat Çehre

Abdurrahman Keskiner, hayatını anlatan Apo Gardaş kitabında Nebahat Çehre’nin, Yılmaz Güney’den sürekli bir şiddet gördüğünü anlattı. Hatta bir keresinde Yılmaz Güney, Nebahat Çehre’ye bilinçli olarak arabayla çarpmış ve Çehre’yi hastanelik etmişti. Bu olaydan sonra zaten boşandılar.

Müslüm Gürses – Muhterem Nur

Müslüm Gürses’in defalarca şiddetine maruz kalan eşi Muhterem Nur, yaşananları: “İçtiğinde evet. Kaburgalarımı kırıyor, saçlarımı eline doluyor. Ama sonra kendine gelince çok üzülüyordu. “Elim kırılsaydı yapmasaydım” diyordu. O, ‘Elim kırılsın’ dediğinde benim içim sızlıyordu. ‘Olsun’ diyordum, ‘Kafamı gözümü de kırsa ben bunu düzelteceğim!’ Öfkesini, o acı şarkılar eşliğinde içtiği içkinin nedenini anlıyordum. Müslüm’ün hikayesi dramatikti. Ben onu bırakmayacaktım.” şeklinde anlatıyordu. Böylesine bir şiddete rağmen bırakıp gitmemesi de bir hayli enteresan doğrusu.

Burak Yılmaz – İstem Yılmaz

Burak Yılmaz’ın Çin ekibi Beijing Guoan’da oynadığı dönemde hamile eşine şiddet uygulaması gündeme bomba gibi düşmüştü. Gördüğü şiddete dayanamayan İstem Yılmaz yıldız futbolcudan son çare gizlice kaçarak Pekin Konsolosluğuna sığındı. Aldığı darp raporunun aldığından ayrıldılar.

Nihat Doğan – Aysu Kiremitçi

Sevgilisi Aysun Kiremitçi’nin sevişmek istemesi ama Nihat Doğan’ın hiç oralı olmaması ardından Kiremitçi’nin kapıyı kitlemesi ile vuku bulan hadisedir. Sevişmeyi reddeden Nihat Doğan, sevgilisin, fena şekilde darp etmişti.

Sagopa Kajmer – Kolera

2017 yılında aniden boşanan çiftin boşanmaları ile alakalı hiçbir bilgi yoktu. Ta ki Kolera kemikleri kırılana kadar şiddet gördüğünü açıklayana kadar. İnstagram hesabından yaptığı açıklamalar ile şiddetin boyutunu anlatan Kolera, korunma talep etmişti.

Yusuf Güney

Yusuf Güney ilgili ortaya atılan iddiada sanal ortamda tanıştığı bir kadınla ‘fazla gelen hesap nedeniyle’ tartıştığı ve sonrasında kadını darp ettiği söylenmişti. Yusuf Güney’in bunlara yanıt olarak “Vatanını, milletini, polisini, askerini, kadını, hayvanı seven biriyim. Böyle bir şey hayatta yapmam” demesi olayı biraz daha aydınlatmaya yetti.(gibi)

İsmail Küçükkaya – Eda küçükkaya

Ünlü sunucu İsmail Küçükkaya’nın eşi Eda Küçükkaya boşanma dilekçesinde sebep olarak şiddet gördüğünü söylemişti. Dava süreci devam ediyor netleşen bir şey yok ama baklava desenli süveter sanki Yusuf Güney’in verdiği tepkiye benzer bir şey gibi geliyor. Dava sonuçlanınca ne olmuş ne bitmiş bakacağız hep beraber.

Ozan Güven – Deniz Bulutsuz

Ünlü oyuncu Ozan Güven tarafından şiddet gördüğünü iddia eden ve basına fotoğrafları da yansıyan Deniz Bulutsuz hastaneden darp raporu da aldı. Ardından Ozan Güven’in de darp raporu aldığı söyleniyor. Şu an için ortada bir şiddet olduğu aşikar ama kim kime uygulamış belli değil. Yine mahkeme sonucunu bekleyeceğiz ve ne olduğunu anlayacağız.

Ahmet Kural – Sıla

Özenilen çift Ahmet Kural ve Sıla birlikteliği de yine kadına şiddet sebebiyle son bulmuştu. Ahmet Kural’ın bu konuda ki dosyası biraz kabarık. Ahmet Kural ile ilgili daha evvel de bar da tanıştığı Naz Çekem’in parmaklarını kırdığı iddia edilmişti.

Bülent Emrah Parlak – Burcu Gönder

Burcu Gönder, yaptığı açıklamada eşi tarafından çocuğu ile birlikte dışarı atılmaya çalışıldığı iddia edildi. Burcu Gönder, Parlak’ın tektaş yüzüğünü dahi sattırıp parasını aldığını ve öfke kontrolü olmadığını söylemiş. Süre. devam ediyor ne olur bilinmez bakıp göreceğiz.

İbrahim Tatlıses – Asena, Derya Tuna, Perihan Savaş

Listenin en sabıkalı ismi şüphesiz İbrahim Tatlıses. Birlikte olduğu her kadına bir şekilde şiddet uygulamıştır. Derya Tuna ile tartışıp Asena’yı dövmesi hamileyken Perihan Savaş’ı dövmesi daha neler neler. Allah affetsin İbrahim Tatlıses’in işi çok zor.

 

Röntgen Sabri
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ölümsüz | Unbreakable Film Analizi
Ölümsüz Unbreakable Film Analizi

Ölümsüz | Unbreakable Film Analizi

Sonraki
Kadınların Gerçek Yüzü: San Junipero | Sen Olsan Neyi Tercih Ederdin?
Kadınların Gerçek Yüzü: San Junipero | Sen Olsan Neyi Tercih Ederdin?

Kadınların Gerçek Yüzü: San Junipero | Sen Olsan Neyi Tercih Ederdin?

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
Mart ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.