Bakire Ne Demek? Hymen Nedir? Bakire Olmak Önemli Mi?

Bakire Ne Demek? Hymen Nedir? Bakire Olmak Önemli Mi?

Bakire kelimesi sözlükte ‘henüz cinsel ilişkiye girmemiş dişi’ olarak tanımlanır. Kimi insanlar bakireliği el değmemişliğin, temizliğin ve namusun sembolü olarak görür. Öyleyse bakire olmayan kirli midir? Toplumsal açıdan her bireyin kendisini ilgilendiren bakirelik, nedense bazı insanların ağzına sakız olmuştur. Bakirelik hakkında konuşmak kimsenin haddi olmadığı gibi bazı doğru bilinen yanlışları da öğrenmek gerekmektedir. Bakire olmayan kadınlara kötü gözle bakılması, ahlaksız ve namussuz olarak adlandırılması toplumun cahilliğini ve bilgisizliğini yansıtmaktadır. Bir kadının cinsel hayatının başkaları tarafından bu denli kafaya takılması ahlaksızlığın aslıdır. Peki bu özel konuyu dünya meselesi gibi önemli görmek nedendir? Bakire ne demek? Nedir? Ne değildir? Bunları gelin bir inceleyelim. Bakire ne demek cevabını bulalım. Belki böylece insanın nasıl biri olduğuna bacak arasıyla karar vermeyi bırakırız.

Bakire Olmak

Bazı erkekler ve hatta kadınlar, sapkın takıntıları nedeniyle kadınlara bakire olmaları zorunluluğunu yükler. Evlenirken bele bağlanan kırmızı kurdeleden, yatakta kadından akan kanı milletin gözüne soka soka paylaşmaya kadar etkilerini görürüz bunun. Erkekler evleneceği kadının bakire olmasını isteyebilir de kadınlar isteyemez mi? Elbette isteyebilir. Peki erkeklerin daha önce seks yapmadığı nasıl anlaşılır? Sorarak. Ya yalan söylerlerse? Anlamanın bir yolu yok. Peki kadınların bakire olduğu nasıl anlaşılır? Sorarak. Ya yalan söylerlerse? Anlamanın bir yolu yok. Nasıl yani, kızlık zarı ne güne duruyor dediğinizi duyar gibiyim. Kızlık zarı ve bakirelik arasındaki ilişki nedir?

Bakire Ne Demek? Hymen Nedir? Bakire Olmak Önemli Mi?

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı vajinanın girişini örten ince bir tabakadır. Kızlık zarı deyip durmak sinir bozuyor değil mi? Öyleyse tıbbi ismini kullanalım. Hymen denen bu tabaka çoğu zaman ince bir yapıya sahiptir. Ancak her hymen değişiklik gösterebilir. Hymende adet kanının dışarı çıkabilmesi için delikler bulunur. Kiminde ufacık bir delik varken kiminde birden çok ve farklı boyutlarda delikler olabilir. Hatta delik olmaması gibi bir ihtimal de vardır ancak bu korkunç sancılı bir sorundur. Kızlık zarı denen hymenin var olma sebibi ergenlikte vajinayı koruyan hormonlar salgılanmaya başlayana kadar vajinayı enfeksiyonlardan korumaktır.

Hymen İle Kadının Bakire Olup Olmadığı Neden Anlaşılamaz?

Hymen vajinanın 1-2cm içinde bulunur ve çeşitli boyutlarda deliklere sahip olabilir. Esnekliği de kişiden kişiye göre değişebilir. Bu nedenle seks esnasında yırtılmayabilir, kanamayabilir ve etkilenmeyebilir. Hymen sadece seks esnasında yırtılmayabilir. Ağır fiziksel olaylar, tıbbi bir müdahale, kaza ile vajinaya uygulanan baskı, tampon ve benzeri faktörler zarı etkileyebilir. Bunun pek çok sebebi de olabilir. Ayrıca yırtıldığında çoğu zaman acı da hissettirmez. Hymen bazen öyle esnektir ki defalarca cinsel ilişkiye girilse bile yırtılmaz. Bu nedenle bir kadının bakire olup olmadığını anlayamazsınız. Bu kesinliği olan bir şey değildir. Kadın bakireyse kan gelir algısının çağ dışı olduğunu ve bakire ne demek anlamış oluyoruz diye düşünüyorum.

Bakire Ne Demek? Hymen Nedir? Bakire Olmak Önemli Mi?

İlk Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Nasıl Ve Neden Olur?

Kanama olabilir de olmayabilir de. Eğer kanama varsa miktarı değişkenlik gösterir. Birkaç damla ya da daha fazla da olabilir. Bazen vajinayı kaplayan bu zar, yani hymen olmaz ya da çok esnek olabilir. Böyle durumlarda zarda yırtılma olmayacağı için kanama da olmaz. Hymende çok az sinir hücresi olduğundan genelde ağrı olmaz. Bazen ufak bir sancı olabilir. Eğer hymen daha kalınsa acılı bir ilk birliktelik olur ve kanama artar. Cinsel birliktelikte kanama olmasının tek sebebi hymen değildir. Vajina ilişki sırasında zarar görebilir ya da bir sağlık sorunu kanamaya sebep olabilir. Kan genellikle açık kırmızı ve pembemsi bir renktedir.

Bakire Olmak Önemli Mi?

Her insan beraber olacağı kişinin daha önce bir cinsel ilişki yaşamamış olmasını isteyebilir. Ancak ‘ben yaşadım, ama eşim yaşamış olamaz’ diyorsanız bir sorun var demektir. Sevgi ve aşktan beklentinizi kontrol etmelisiniz. Neden evleniyorsunuz? Ömür boyu tatmin olmak için mi? Size ihanet etmeyecek, sevdiğiniz şeyleri beraber yapabileceğiniz, sizi seven, sizi düşünen ve kafanızın uyuştuğu birini buldunuz da bakire olması mı kaldı? İlklerinizi beraber yaşamak isteyebilirsiniz ama daha önce cinsel birlikteliğiniz olduysa karşı tarafa da saygı duymak zorundasınız. Bakire olmak önemli değildir. Önemli olan sadakattir. Namus bakirelikle ölçülecek bir kavram değildir.

Tarihte Bakire Ne Demek?

Tarihin farklı zamanlarında ve farklı toplumlarda bakirelere olan bakış açısı değişiklik göstermektedir. Antik Yunanda, tanrılarla anlaşma göstergesi olarak güzel bakireler kurban edilirdi. Bazı toplumlarda kadınların bekareti evlilik öncesi bozulursa cezası ölümdü. Bazı toplumlarda ise ailesine ya da bekaretini bozan kişiye para cezası verilirdi. Hristiyanlıkta ise İsa Peygamberin annesi Meryem, bakire bir kadın olarak doğum yapmıştır. Hristiyanlıkta aynı zamanda din insanları bakirlik ya da bakirelik yemini eder. Yunan ve Roma mitolojisinde de bakire tanrıçalar bulunur.

Bakire Ne Demek? Hymen Nedir? Bakire Olmak Önemli Mi?

İslam Dininde Bakire Ne Demek

İslam dininin peygamberi olan Muhammet, müslümanları bakireler ile evlenmeye davet etmiştir. Bakireleri kendine bağlamanın daha kolay ve güzel olduğunu söylemiştir. Muhammet peygamber bir gün Cabir’e evlenip evlenmediğini sorar. Cabir ise evlendiğini söyler. Peygamber ona şöyle der “bir kız mı yoksa dul mu?”. Cabir ise dul olduğunu söyledi. Peygamber “Kendisiyle oynaşacağın ve seninle oynaşacak (yahut da güldüreceğin ve seni güldürecek) bir kızla evlenseydin ya?” Buyurdu. Peygamberin hanımları içinden bakire olarak evlendiği sadece Aişe vardı. Ayşe sık sık bununla övünürdü. Bir defasında ise şöyle bir konuşma yaşndı: Aişe, peygambere “Ya Resulullah! Lütfen bana bildirir misin? Sen bir vadiye insen de orada bir mahsulü yenilmiş bir ağaç, bir mahsulü yenilmemiş bir ağaç bulsan, deveni hangisinde yayar, otlatırsın?” diye sordu. Muhammet peygamber ise “Başkası tarafından otlatılmayan ağaçta” dedi.

Başka Dinlerde Bakire Ne Demek?

Evlilikten önce cinsel ilişkiye girmek Musevilik dininde yasaktır. Yahudilikte de evlenmek için bakire olma şartı aranır. Bakire olmayanlar ailelerinin evine geri gönderilir. Budizm ise evlilik öncesi ilişkiyi yasaklamaz. Bazı inanışlarda ise evlenmeden önce bakireliğin bozulması gerekir. Bunu kendi inançlarına göre suni ya da cinsel birliktelik yolu ile gerçekleştirirler. Yani bakirelik çeşitli inanış ve dinlerde farklı anlamlara sahiptir. Bu nedenle bakire ne demek sorusunun cevabı da kişiye göre değişmektedir.

Bakire Ne Demek? Hymen Nedir? Bakire Olmak Önemli Mi?

Bakirelik Üzerine Genel Bir Görüş

Bu yazımda bakire ne demek sorusuna çeşitli zamanlar ve bakış açılarından cevaplar gördük. Bilimsel açıdan da dini açıdan da bakire olmak hakkında gerekli açıklamaları yaptım. Kadına bakire olup olmaması yüzünden kötü sıfatlar takmak cahilliktir. Ve yazımın başında da dediğim gibi sadece kişinin kendisini ilgilendirir. Günümüz toplumunda kadınlar çok güçlü ve önemli bir yere sahip. Onca özellikleri varken kadınları daha önce cinsel ilişkiye girip girmediklerine göre değerlendirmek, hatta bu değerlendirme hakkını birilerinin kendinde bulması ne kadar doğru? Dünyada öyle çok kötülük var ki, bir kadının kendi rızası ile evlilik dışı bir ilişki yaşaması konuşulacak konular arasına bile girmemeli. Umarım pek çok bilgiyi bir araya getirerek hazırladığımız bu metin size merak ettiğiniz soruların cevabını vermiştir. Okuduğunuz için teşekkürler. Yobazlar yorumlardan uzak dursun.

Özlem Yılmazer
English Language Teacher
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Gelecek kaygılarımdan kurtaran düşünce tarzım
Sonraki
Filistin'e Yeni Darbe.

Filistin'e Yeni Darbe.

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.