Sokak Köpeklerini Ne İle Beslememeliyiz?

Merhaba, bu yazıyı sokaktaki sevimli dostlarımızın sağlığı için bilmemiz gerekenler hakkında yazıyorum.

Genelde evlerimizde yemeklerimizden artan yiyecekleri çöpe atmak yerine ayırıp sokak hayvanlarına götürmeyi tercih ederiz. Etmiyorsak da lütfen alışkanlık edinelim:)

Genelde artanları götürmeden önce çoğumuzun aklına bazı sorular takılır, ”acaba hayvana zararlı mıdır, bu cins hayvana şu besin zarar verir mi” vs.

Bu yazıda sokak köpeklerine verilebilen ve verilmemesi gereken besinleri bulabilirsiniz.

Köpek Beslenmesindeki Zararlı Gıdalar

1.Et: Et tabi ki verilir fakat soğan ,sarımsak ve acılı baharat bulunduranlar ve ‘çiğ olanlar’ zararlıdır.

2.Büyük Çekirdekli Meyveler Ve Kurutulmuş Meyveler: Özellikle hurma, erik ,şeftali, kayısı gibi meyveler ve kurutulmuş meyveler bağırsak tıkanıklığına sebep olduğundan zararlıdır, verilmez. Aynı zamanda kurutulmuşu gibi yaş üzüm de zararlıdır.

3.Çikolata Ve Şeker: Çok zararlıdır, verilmez.

4.Çiğ Balık: Çiğ olan balık köpekler için çok zararlıdır eğer kediye vermek amacıyla sokağa bırakıyorsak kesinlikle bir kedinin ulaşabileceği yere koymalı, köpekten saklamalıyız.

5.Sakatat: Çok zararlıdır, verilmez.

6.Kemik: Senelerdir bilinenin aksine köpekler için sadece zararlı değil, ölümcüldür. Özellikle tavuk kemiği ve balık kılçığı saplanır, batar, hayvanın bağırsağına zarar verir, acı çektirir.

7.Sucuk, Salam, Sosis, Pastırma: Bu tür işlenmiş et ürünlerini köpekler yemeyi sevse de onlar için zararlıdır, vermeyelim.

Bunlar köpek dostlarımız için zararlıdır ve yememeleri gerekir.Onlar ayırt edemezler, aç bir sokak köpeğinin seçme şansı yoktur ne verirseniz onu yer. Bu yüzden biz onlar adına seçici olmalıyız.

Ek olarak; Köpekler ekmek, pirinç pilavı, makarna gibi yaygın yemekleri yiyebilirler, verebilirsiniz.Bunlar dışında evlerimizde bulunan tarihi geçmiş gıdalar, bizi de rahatsız eden aşırı tuzlu yemekler, bunları ziyan olacak düşüncesiyle ısrarla sokak hayvanlarına götürmeyelim, bir canlıyı sağlığından edecekse, çöpe gitsin öyle değil mi?

Okuduğunuz için teşekkürler, kedi ve kuş versiyonu da gelecektir.

okur

Yazar: DP

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.