Kötü bir anne olmak mı, kötü bir annenin kızı olmak mı?

“Bir çocuğun geleceği, her zaman için annesinin eseri olmuştur.”

-Napolyon Bonapart

Bu söze sahip olan Napolyon Bonapart, Annesinin disiplinli bir kadın olduğunu söyler. Bu nedenledir ki döktüğü kelimelerde yaşadıklarının izini görmemiz doğaldır.

Annelik Kavramı kutsaldır diyen de var, cennet Annelerin ayakları altında da diyen de. Bu sözlerin bizzat şahitleri bile onlardaki karakterin, söyledikleri sözlerin Annelerinin eseri olduğunu bilirler.

Tabi bide bunların tersini söyleyenler de var. Ama bütün bunlardan önce en başa dönelim. Annelik nedir yada bir Annenin kızı olmak ne demektir. Elbette bir kadının bir kız çocuğu doğurmasıdır. Fakat o kadın Anne olmayı arzulamamışsa ve yine de bir kız çocuğu doğurmak zorunda kalmışsa… İşte tam da burada zararlı anne sendromu dediğimiz şey ortaya çıkıyor.

Zararlı anne nedir? Zararlı bir anne, çevresi tarafından yaratılan bir kaderin sonucu olarak, toplumsal beklentiler nedeniyle bir anne olmak zorunda kalmış ya da vaktinden önce meydana gelen bir gebelikten ötürü o halde olan bir kadındır.

Bir doğurdu, iki doğurdu ama Anne olmayı istemeyen bir anne figürü. Annenin çocuğunu koşulsuz sevmesi güçtür. Zararlı anne zamanla çocuğunun kendi ihtiyaçlarını görmezden gelir. Sadece çocuğunun değil kendi ihtiyaç ve hayallerini de çöpe atar. Bu durumda narsist davranışlar sergileyen bir kadın haline gelir. Anne annelik kavramından daha da uzaklaşır ve çocuk rolüne bürünüverir. Çevresindekilere çocuk bakış açısıyla bakan bir anne çocuğu için ne kadar yararlı olabilir ki… Zararlı anne gün gelir çocuğunun mutluluklarını, başarılarını kıskanmaya başlar ve bundan dolayı çevresinde terör estirir. En kötüsü de bunları sessizce izleyen kız çocuğu. Aradan epeyce zaman geçtikten sonra kız çocuğu büyür. Artık sessiz kalamayan kız çocuğu annesiyle kavga eder hatta ikisi de bütün sinirlerini evdeki eşyalardan çıkarırlar. Paramparça olmuş bir evin içinde paramparça olmuş iki hayat.

Sonuç, kötü bir anne bir kız çocuğu doğurarak anne oldu evet. Peki ya kötü bir annesi olan kız çocuğu her şeye rağmen iyi bir anne olabilecek mi?

Jill Churchill mükemmel bir anne olmanın hiç bir yolu olmadığını düşünürken,  iyi bir anne olmanın ise binlerce yolu olduğunu söylüyor.

Neden kötü bir annesin, iyi bir anne nasıl olunur ki…

ALİ ARSLAN
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KENDİNE YAKIŞAN İLE ÖZGÜRSÜN !

KENDİNE YAKIŞAN İLE ÖZGÜRSÜN !

Sonraki
Günlerin içinden geçerken✨

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.