İlk Deneyim

İlk Deneyim

İlk Deneyim

Merhaba güzel ülkemin güzel insanları

İsmim özlem 34 yaşındayım.

Tesadüfen girdiğim bu sitede bende birşeyler yazıp çizmek istediğim dilimin döndüğünce,

Söylediğim gibi 34 yaşındayım ve hala üniversite okumak gibi bir hayalim var hem çalışıp hem Okumak bu zaman da çok zor olsada zoru başarmayı istiyorum yüzlerce üniversite mezunu işsiz dolaşırken benim bir diplomamın olması ne işi yarayacak bilmiyorum.

Ben tekstilde çalışan bir işçiyim sabah 8.30 da işbaşı akşam 18.30 da paydos cumartesi pazar tatil.

Bakınca ohhh ne güzel daha ne istiyorsun dersiniz ama şu hayatta hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Sabah 8.30 işbaşı yaparsın ve işbaşı yapacağın o saat asla oynamaz 8.30 sabittir.sıra çıkacağınız saate gelince bu saat değişir 18.30 hariç her saatte çıkarsın akşam 22 olur gece yarısı 01 olur yada işe başladığın saat gelmiş olur 24 saat çalıştığını idrak edemezsin yorgunluktan ama yine de işini iyi yapmamış patronunu memnun etmiş olamazsın çünkü insanlar doyumsuz iki kuruş verecekler diye senin hayatının sahibi olduğunu düşünürler sanki sen emek harcamadan alıyorsun gibi göstermeye çalışırlar hak hukuk yaradan derler ama 3.5 cebe indirmekten de hiç kaçınmazlar kul hakkı derler ama kul hakkını yerler mevla gelmez akıllarına bir işçiden 45 lira cebe indirdiklerini düşünürsek 90 kişiden 4 bin küsür bir para kalır geriye ve iki çalışanın hizmet bedeli bedavaya gelmiş olur.

Sözde yetkililer bir asgari ücret i günlerce aylarca konuşurlar verdikleri 300 lirayla övünürler bide tv çıkıp asgari ücret bu kadar oldu vs gibi kendilerinden övgü dolu sözlerle bahsederler… Asgari ücret alan bir işci nasıl geçinecek gibi bir düşünceleri yok. Ben evli değilim dolasıyla çoluk çocuğum da yok.

Ben asgari ücretin üzerinde 200 TL fark almama ve hiç bir sorumluluğum olmamasına rağmen bu parayı kendime yetişemiyorum.  Öyle lüks yaşadığımı falan düşünmeyin bu parayla lüks yaşanmıyor bir alışverişe yapmaya kalkmak maaşınız yarısını alıyor fiyatlar maaşımızdan lüks aaa alışveriş yapmayı biliyorsunuz falana girmeyelim çünkü aldığımız şeyler marka ayakkabılar marka kıyafetler takılar vs değil zaruri ihtiyaçlar diş macunu, şampuan, deodorant gibi kullanmak zorunda kaldığımız ürünler 3.5 birşey alıp kasaya gittiğiniz de 170 TL para ödüyorsunuz. Şimdi bu asgari ücret tek başıma bana böyle ağır geliryorsa ortalama iki çocuklu bir aile nasıl geçiniyor diye düşünmeden edemiyorum kısa bir hesap yapalım 1.000 lira kira malüm kış ayındayız ısınmadan duramıyoruz hadi 250 den aşağı Doğal Gaz faturası gelmiyor kimseye elektrik su hadi onlarda 200 TL olsun küsürleri koyalım bir kenara buraya kadar 1450 TL birde bunun yemesi içmesi var girelim markete bütün ihtiyaçlarını almaya kalk en az 350 TL bunun yanında et yok salam yok sucuk yok birde pazar alışverişi gidiyorsun pazara 100tl harcıyorsun ama elinde bir haftaya yetecek malzeme yok ama gitti 1900 TL peki ama bu ailenin iki tane de çocuğu var bakın çocuk diyorum özellikle altını çizerek belirtiyorum ” çocuk” şimdi bu çocukların hiç mi ihtiyacı yok çocuk bunlar hiç mi gördüğü birşeyi istemeyecekler hiç mi sosyal aktivite yapmayacaklar??? Peki ya babaları hiç mi üzülmeyecek her istediklerine hayır derken hiç mi içi sızlamayacak hiç mi yüreği burkulmayacak onları topluma kazandırabilmek için bu anne baba kaç yıl mücadele etmeye dayana bilecek? Hiç mi hastalanmayacaklar hiç mi bir yerlere gitmek zorunda kalmayacaklar???

Asgari ücret zam yaptık 300 TL hadi güle güle kullanın. Hasta olmayın kimse ölüp mölmesin bulunduğunuz şehirden dışarı adım atmayın tatile falan çıkmayın çocuklara her istediklerini alıp şımartmayın. Dışarıda yemek yedirmeyin eğlence merkezlerine götürmeyin fuzili şeylere gerek yok yokluğun ne olduğunu bilin varlığı bilmenize gerek yok neden çünkü siz işçi kesimi alt tabakadansınız bu bile fazla size.

Bütün bunları yapması yaşaması gereken kişiler mesala mecliste oturup sadece evet hayır diye el kaldıran ve ayda 20 bin küsüratlı bir maaş alan üstelik de bir takım giderlerinin devlet tarafından karşılanan insanlara özgü bir kavram.

Kusura bakmayın halkım meclistekileri doyuracağım diye sizi aç bırakıyorum. Başka ülkelerin vadaşdanlarına konfor sağlayacağım diye sizi sefalete sürüklüyorum. Siz vergilerinizi ödeyin onlar yaşasın. Sizde yaşamak isterseniz ya topçu ya popçu olun çünkü başka türlü yaşayamazsınız yada meclise girin nasıl girecekseniz. 

Kimse unutmasın topraktan geldik toprağa döneceğiz şunu bilin ki yerin altı yerin üstüne hiç benzemiyor orda kimse söyleyeceği sözleri süsleyip püsleyip servis edemeyor. Orda perde kalkıyor ve sahne arkası bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Hadi Allah yardımcınız olsun.

Merhaba ben özlem sevgilerle…. 

Ozlmm
Subscribe
Bildir
4 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dans Eden Kelimelerden Merhaba
Sonraki
Esinti

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.