İlişkilerinizi Kurtarma & İnsanları Anlama Rehberi

İlişkilerinizi Kurtarma & İnsanları Anlama Rehberi

İddialı bir başlık olduğunun farkındayız. Bu yazıda bahsedeceklerimiz belki de ilişkilerinizi tamamen değiştiremeyebilir. Çünkü bazı ilişkiler kurtarılamayacak kadar hasar almıştır ve ne yazık ki bitmeye mahkumdur. Ama bazıları kurtarılabilir. Çünkü her ilişkinin bozulmasının temelinde bazı küçük aksiyonlar yatar. Eğer bunları çözebilirseniz, ilişkilerinizi kurtarmanız da mümkündür.

Bu rehbere başvurmadan önce şunları düşünmeniz çok önemlidir: Karşımdaki insanı gerçekten hayatımda istiyor muyum? Eğer ona karşı davranış biçimimi değiştirirsem o da bana karşı daha iyi olmak için kendi davranışlarını gözden geçirecek ve gerekirse değişecek kadar bana değer veriyor mu? Ve en önemlisi: Ben elimi taşın altına koymaya hazır mıyım?

Cevaplarınız hazırsa, haydi rehberimize geçelim!

Zehirli Soru: Ne Kadar Zor Olabilir Ki?

Karşımızdaki insanla ne tür bir bağımız olduğu önemli değildir. Bu soru ebeveyninizle, çocuğunuzla, arkadaşınızla veya sevgilinizle aranızdaki ilişkide asla ama asla doğru bir biçimde sormadığımız kilit bir sorudur. Soru doğrudur ama cevaplama biçimimiz yanlıştır esasında. Karşımızdaki insandan anlayış, şefkat, ilgi, saygı veya beklentimize uyan belli bir tip davranış göremediğimizde iç sesimiz bu soruyu sormaya başlar. Hatta bazen  sesimiz yetmez sesli de dile getiririz bu soruyu. Ve hep karşımızdaki insandan cevap bekleriz. Ki bu, çok ama çok yanlıştır.

İlişkilerinizi Kurtarma & İnsanları Anlama Rehberi

Bu soruya cevap vermesi gereken biziz. Bu cevabın uzunluğu, tatmin ediciliği veya yeterliliği ise aslında bize yani karşımızdaki insanı ne kadar tanıdığımıza bağlı. Onu ne kadar iyi tanır ve anlamaya çalışırsak, değişimi de o kadar çabuk yakalar veya karşımızdaki insanın değişmeyeceğini daha çabuk ve net görürüz. Ki ikisi de bizi sağlıksız bir ilişkide ve anlamsız beklentiler içinde olmaktan kurtarır.

Önerilen İçerik: Hayalkırıklıkları ve İlişkilerin Günümüz Dünyasındaki Etkileri

En basit örnekle; eşiniz size karşı kibar değil mi? Biraz daha kibar olmak ne kadar zor olabilir ki diye mi düşünüyorsunuz? Onun için oldukça zor olabilir. Bu sorunun cevabı ise yetiştirilme tarzı ve büyüdüğü çevrededir. Özetle ilişki adeta bir bilimsel deneydir. Tepkimeyi, yani ortaya çıkan koşulları çoğunlukla ortam koşulları ve dış müdahaleler belirler. İlişkiyi kurtarmak da bu koşul ve etkenleri iyi değerlendirmekten geçer.

Karşınızdaki İnsanın Zihnini Okumaya Çalışmaktan Vazgeçin

Eğer gerçekten zihin okumak gibi bir yeteceğiniz olduğuna inanıyorsanız bunu başka kulvarlarda değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü maalesef ilişkinizi kurtarmayacak… Bir insanı ne kadar uzun zamandır tanıyor olursanız olun, onun düşüncelerine tamamiyle hakim olmanız mümkün değildir. Bu yüzden varsayımlarda bulunmaktan vazgeçin.

Daha kolay yolu seçin ve karşınızdaki insanla konuşun. Ona davranışlarının sebeplerini, hislerini, hayatını sorun. Aynı yere varıyoruz ama karşınızdaki insanı tanımak inçin çaba harcayın. Eğer karşınızdaki insan size açılmak istemiyorsa zaten elinizden gelen bir şey kalmamış demektir. Size duygularından, öfke ve heyecanlarından, hayallerinden bahsetmeyen bir insanla bir ilişkiyi devam ettirmek yalnızca kendinize eziyet olacaktır.

Sorun Sende Değil, Bende…

Bir klişe, bir efsane… Peki ya gerçeklik payı varsa? Ya gerçekten sorun karşınızdaki insanda değilse ve sizdeyse? Kılıç çektiğiniz bir insandan size gül uzatmasını bekliyor olabilir misiniz? Üstelik hiç de farkında olmadan…

Karşımızdaki insanı değiştirmeye çalışmadan önce kendimizi, değişime ihtiyacımız olup olmadığını sorgulamalıyız. Belki de o insan da bizden belli dönüşler, belli davranışlar, sevgisine ve şefkatine yanıt bekliyordur. Bizse onun bir özelliğini saplantı haline getirip kafamıza takmış adeta bir rakibin hırsıyla ondan kendini değiştirmesini bekliyoruzdur. Belki de kör olan bizizdir. Unutmayın ilişki iki kişiliktir. Kötü giden şeyler için suçu karşımızdakine atmak yerine çözüm yolları düşünmeliyiz.

Unutmayın! Sadece sevgi hiçbir sorunu çözmez. Sorunlar anlayış ve çaba ile çözülür. Ama tüm bunlar varken sevgi yoksa o ilişki de anlamsızdır. Bu yüzden, yeterince cesursanız, sevdiğiniz insanlara sahip çıkın! Onlar dünyanın en güzel hediyeleri.

Önerilen İçerik: İkili İlişkilerinizi Artırmanız için 7 Basit ve Etkili Yöntem

 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Google, Dünyanın Diğer Yarısı da İnternete Ulaşabilsin Diye 20 Dolarlık Telefon Piyasaya Çıkarıyor
Google, Herkes İnternete Ulaşabilsin Diye 20 Dolarlık Telefon Üretecek

Google, Dünyanın Diğer Yarısı da İnternete Ulaşabilsin Diye 20 Dolarlık Telefon Piyasaya Çıkarıyor

Sonraki
Sandra Bullock’un Üniversite Yılları “Dizi” Olacak
Sandra Bullock'un Üniversite Yılları "Dizi" Olacak

Sandra Bullock’un Üniversite Yılları “Dizi” Olacak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.