Google, Dünyanın Diğer Yarısı da İnternete Ulaşabilsin Diye 20 Dolarlık Telefon Piyasaya Çıkarıyor

Google, Herkes İnternete Ulaşabilsin Diye 20 Dolarlık Telefon Üretecek

Birleşmiş Milletler’in (BM) geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapora göre; dünyanın yüzde 50’si internet hizmeti alamıyor. BM yayınladığı raporla dünyadaki teknolojiden ve internet hizmetinden yararlanmadaki adaletsizliği ortadan kaldırmak için teknoloji devlerine çağrıda bulundu. En önemli internet arama motorlarından olan teknoloji devi Google, BM’nin bu çağrısına sessiz kalamadı.

Google, yakında piyasaya sürmeyi planladığı 20 dolarlık (116 lira) yeni telefonları ile dünyanın diğer yarısının da dijital teknolojiden faydalanmasına katkı sağlayacağını açıkladı.

Google, Herkes İnternete Ulaşabilsin Diye 20 Dolarlık Telefon Üretecek

 

2030’a Kadar Dünya Genelindeki Her Yetişkin Dijital Hizmetlere Kolayca Ulaşabilecek

ABD merkezli Associated Press haber ajansına göre, Google Başkan Yardımcısı Vinton Cerf, BM’nin çağrısının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda dünyanın geri kalanı ile dijital farkın kapanması çalışmasının çok maliyetli olacağını belirten Cerf, “Fiyatlarda indirime gitmeden dünyanın geri kalanını online hale getirmek mümkün değil” dedi. Cerf, çıkarmayı planladıkları 20 dolarlık telefonlarda bin dolarlık telefonların sahip olduğu özelliklerin bulunmayacağını ancak internete bağlanmak ve uygulamaları kullanabilmek için gerekli donanımın yer alacağını açıkladı.

Ayrıca Cerf’in açıklamasındaki bir diğer ilginç detay ise dünyadaki internet hizmetine ulaşımın gelişmişlik düzeyi pek çok bölgeden yüksek olan Amerika kıtasında bile güç olduğu ile ilgili bölümdü. Cerf konuyla ilgili şöyle dedi: “İnternete ulaşma problemi günümüzde sadece kırsal bölgelerde var. Ancak bu sanılanın aksine sadece Afrika değil. Amerika’da da yüzde 10 ila 15 arasında bir nüfus internete sağlıklı bir şekilde erişemiyor.”

Ayrıca, Birleşmiş Milletler raporunda yer alan “2030 yılına kadar her yetişkin, dijital ağlara, dijital finans ve sağlık hizmetlerine erişebilecek” analizinin Google’ın başlattığı “ucuz telefon” projesiyle daha hızlı bir şekilde hayata geçmesi bekleniyor.

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog

Önerilen İçerik: Facebook’un Kurucusu Zuckerberg’ten Merak Uyandıran Açıklama: Yapay Zekaya Odaklanıyoruz

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
“İslami”sinin Öldüğü “Moda”sının Kaldığı Bir Moda: İslami Moda
”İslami”sinin Öldüğü ”Moda”sının Kaldığı Bir Moda: İslami Moda

“İslami”sinin Öldüğü “Moda”sının Kaldığı Bir Moda: İslami Moda

Sonraki
İlişkilerinizi Kurtarma & İnsanları Anlama Rehberi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.