Hayvan Dostlarımız İçin Gönüllü Örgütlenen Bir Grup Genç Yürek: Genç HAÇİKO

Hayvan Dostlarımız İçin Gönüllü Örgütlenen Bir Grup Genç Yürek: Genç HAÇİKO

Genç HAÇİKO, derneğimizin üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü örgütlenmesidir. Genç HAÇİKO; tüm canlıların yaşam hakkına saygı duyan, onların sağlığı ve refahlarının artması için çaba sarf eden bireylerin oluşturduğu, aktif olarak gönüllü çalışmalarda bulunan bir oluşumdur.

Genç HAÇİKO üniversitelerde, kulüp veya öğrenci topluluğu şeklinde faaliyet göstermektedir. Çalışmalara katılmak isteyen gönüllü üniversite öğrencilerinin bir araya gelip, bir öğretim görevlisinin de desteğini alarak, Genç HAÇİKO yönergesi doğrultusunda kulüp veya öğrenci topluluğu kurmaktadırlar. Kurulan öğrenci topluluğu, üniversite yönetiminin de onayını ve desteğini alarak, Genç HAÇİKO ve HAÇİKO Derneği ile de koordineli şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Genç HAÇİKO; 2019 yılında kurulmuş olup, üniversitelerde topluluk çalışmalarına ve faaliyetlerine devam etmektedir.

Önerilen İçerik: Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği: HAÇİKO Derneği Nedir?

DÜZENLEDİĞİMİZ KAMPANYALAR VE ÇALIŞMALAR

  • HAÇİKO Derneği olarak, bir kap su bir kap yemek kampanyaları ile yazın su kışın yiyecek vurgusunu yaparak konu hakkında algı düzeyini artırmaya çalışmaktayız.

  • HAÇİKO Derneği olarak, Filli Boya ile ortak çalışma yürüterek İstanbul’da ihtiyacı olan tüm barınakları boyadık.

  • Derneğimizin sahiplendiği, Beykoz’da geçtiğimiz yıl bu günlerde düştüğü 70 metrelik kuyudan uzun uğraşlardan sonra çıkarılan ve Türkiye’nin gündemi haline gelen KUYU ’nun sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesini sağlıyoruz.

  • İstanbul içindeki barınaklarda ve ormanda yaşamını sürdüren sokak hayvanlarına, hayvan dostu işletmelerden alınan yemek artıklarını, mamaları ve tıbbi yardımları götürmekteyiz.

  • Deneğimize yapılan bağışlarla kaza mağduru sokak hayvanlarının tedavilerini karşılıyoruz. Ülkemizin doğusundan batısına tüm illerinde yaşayan küçük dostlarımızı tedavi ettiriyoruz.

  • Okullara mama bağışında bulunarak, hayvan sevgisine ve birlikte yaşama algısına sahip gelecek nesiller oluşması konusunda destekte bulunuyoruz.
  • Derneğimiz, afetlerde de hazır bulunmaktadır. İstanbul’dan topladığımız büyük miktarda kuru yiyecek, battaniye, çocuk bezi ve kıyafetleri Van’daki depremzedelere ulaştırdık.
  •  Derneğimiz, yunusların özgürlük ve su eğlence parklarına son vermek için medya gücünü kullanmakta, kötü koşullardaki hayvanat bahçelerine karşı önlemler ve hukuki müdahalelerde bulunmaktadır. Aynı zamanda sirklerde hayvanların hapis hayatı yaşayıp çalıştırılmasına karşı bugüne kadar pek çok protesto gerçekleştirmiştir.

  • Derneğimiz tarafından gerçekleştirilen kürk karşıtı eylem basılı, görsel ve sosyal medya mecralarında büyük ses getirmeye devam ediyor.

Ülkemizde Hayvan Hakları

Ülkemizde hayvan hakları 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanuna göre yürütülüyor.

Kanuna göre, tüm hayvanlar eşit ve kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahipler. Yine kanunda ise hayvanlar iki ana başlıkta inceleniyor; sahipli hayvanlar ve sahipsiz hayvanlar.

Barınacak yeri olmayan veya koruyucusunun ev veya arazisi sınırları dışından bulunan hayvanları ise sahipsiz hayvan statüsü içerisine alınmıştır. Biz dernek olarak sokakta yaşayan hayvanlarında, sahipli ve hisleri olan hayvanlar statüsünde değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Peki bir hayvanın sahipli veya sahipsiz olması neyi değiştiriyor? Biz dernek olarak, sokakta yaşayan bir hayvanının neden sahipli hayvan statüsünde değerlendirilmesini istiyoruz?

Sokakta yaşayan sahipsiz bir hayvanın öldürülmesi, işkenceye maruz bırakılması, aç ve susuz olarak bir yere kapatılması, tecavüz edilmesi, gücünü aşan fiillerde kullanılması ve benzeri tüm yasaklı hallerin yaptırılmasının karşılığı ne yazık ki idari para cezasıdır. Yani tüm bu acımasız davranışları sergileyip cüzi bir para karşılığında sabıkanız dahi oluşmadan kurtulabiliyorsunuz. Ancak sahipli bir hayvana yönelik uygulanan benzeri filler bu sefer Türk Ceza Kanunu madde 151’ de belirtilmiş mala zarar verme suçuna giriyor. İşte bu nedenden dolayı dernek olarak, tüm hayvanların sahipli ve hisleri olan hayvanlar statüsü içerisine alınmasını istiyoruz.

Ülkemizde yürürlükte olan Hayvanları Koruma Kanunu, cezai yaptırımlar ve hayvanları koruma konusunda oldukça yetersiz kalmaktadır. Bu hususta hayvanların hisleri olan bir canlı olduğunu dikkate alarak, Hayvanları Koruma Kanunu düzenlenmesi konusunda verdiğimizi mücadelede tüm hayvansever bireylerin bizlere destek olmaya davet ediyoruz.

Haydi Hisset Hislerini…

Önerilen İçerik:Evcil Hayvanınıza Eş Ararken Bakabileceğiniz 3 İnternet Sitesi


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

 

Genç
Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği Gençlik Oluşumu HAÇİKO Derneği
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Madonna 30 Yıl Sonra İçini Vogue’a Döktü: Ageizm İle Savaşıyorum

Madonna 30 Yıl Sonra İçini Vogue’a Döktü: Ageizm İle Savaşıyorum

Sonraki
Artık Su İçmeye Gerek Yok! Tek Seferde Yutabileceğiniz Yenilebilir Su İcat Edildi

Artık Su İçmeye Gerek Yok! Tek Seferde Yutabileceğiniz Yenilebilir Su İcat Edildi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.