Artık Su İçmeye Gerek Yok! Tek Seferde Yutabileceğiniz Yenilebilir Su İcat Edildi

Plastik Şişe Kullanımı Azaldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Londra Maratonu önceki gün gerçekleşti.  On binlerce kişinin koştu 42 kilometrelik maraton bir ilke sahne oldu. İngiltere’de Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) hareketinin iki haftadır süren eylemlerin sonucunda, “iklim için acil durum” ilan edilirken, Londra Maratonu’nda da plastik kirliliğiyle mücadele için sporcular ve Ooho işbirliğiyle su tüketiminde yeni bir dönem açıldı ve dünya ilk kez yenilebilir su ile tanıştı.

Geçen yılki maratonda 50 ila bin yıl arasında yok olan 920 bin plastik su şişesi kullanılmıştı. Geçen yıl maraton alanında oluşan plastik şişe dağı nedeniyle organizatörler harekete geçirdi. Bu yıl ilk kez katılımcılara, maraton alanındaki içecek istasyonlarında plastik su şişelerin yanında su yosunu özlü bir maddeden yapılmış su kapsülleri de verildi. Çevre dostu kapsüller sayesinde maratonda kullanılan plastik şişe sayısı 704 bine düştü.

 

Tek Seferde Yutulabiliyor

Londra merkezli bir girişim olan Skipping Rocks Lab tarafından üretilen ‘Ooho’ adlı su küreleri, ağızda eridiği ve tek seferde yutulabildiği için geride plastik atık bırakmıyor. Şeffaf ve tatsız olarak geliştirilen kapsüller, tüketilmezse kokusuz alglerden oluşan kapsül zarı 4 ila 6 hafta içinde kendiliğinden yok oluyor. Dünyada ses getiren bu uygulama sayesinde hem plastik kirliliği bir ölçüde engellenmiş oldu. Hem de uzmanlar, gelecekle ilgili plastik kullanımı konusunda yenilebilir su kürelerini umut verici buldu.

Önerilen İçerik: İngiltere’nin En Önemli Tarihi Yapılarından Biri Olan Stonehenge’i Anadolu Göçmenleri İnşaa Etmiş

 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayvan Dostlarımız İçin Gönüllü Örgütlenen Bir Grup Genç Yürek: Genç HAÇİKO
Hayvan Dostlarımız İçin Gönüllü Örgütlenen Bir Grup Genç Yürek: Genç HAÇİKO

Hayvan Dostlarımız İçin Gönüllü Örgütlenen Bir Grup Genç Yürek: Genç HAÇİKO

Sonraki
Facebook Platonik Aşıklara Çöpçatanlık Yapacak Yeni Özelliğini Tanıttı!

Facebook Platonik Aşıklara Çöpçatanlık Yapacak Yeni Özelliğini Tanıttı!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.