Facebook Platonik Aşıklara Çöpçatanlık Yapacak Yeni Özelliğini Tanıttı!

Popüler sosyal medya platformu Facebook, platonik aşıklar için yeni bir özelliği hayata geçirdi. Bu yeni özellik, geçen yıl tanıtılan Facebook Dating özeliğinin bir parçası olarak geliştirildi. Facebook Dating bir kişinin, aynı etkinliklere katılan, aynı gruplara üye kişilerle veya arkadaşların arkadaşlarıyla eşleşmelerine olanak tanıyordu. Bu eşleşme kişi bu özelliği açarsa Facebook algoritmaları tarafından gerçekleşiyordu.

Yeni özellik ise bu “çöpçatanlık” sistemini bir adım öteye taşıyor. Secret Crush adlı Facebook Dating’in bir parçası olan özellik ile kendi arkadaş listenizdeki platonik aşık olduğunuz ya da müstakbel sevgili olabilecek kişiyi Secret Crush’ın listesine ekliyorsunuz. 9 kişilik bu listedeki kişiler sizin onları eklediğinizi göremiyor sadece karşı tarafa “Bir arkadaşın seni Secret Crush listesine ekledi” şeklinde bir bildirim geliyor. Bu bildirimde kimin sizi eklediğini bilmiyorsunuz.

Facebook Platonik Aşıklara Çöpçatanlık Yapacak Yeni Özelliğini Tanıttı!

Ancak sizi listesine ekleyen kişi, sizin de Secret Crush listenizde bulunuyorsa, eşleşiyorsunuz. Yani iki farklı kişi, habersiz şekilde birbirlerinin Secret Crush listesine girerse eşleşme oluyor. Böylece her iki kişi de eşleşmeyi bildirim olarak alıyor, bu kez isimleri açık şekilde görüyorlar.

Eğer sevginiz tek taraflıysa yani karşınızdaki kişinin Secret Crush listesine giremediyseniz, platonik aşkınız listede öylece duruyor. Ancak, ikiniz de birbirinizin listesindeyseniz, birbirinizin isimlerini açıkça görebiliyor ve Facebook Messenger’dan konuşabiliyorsunuz. Secret Crush’ın bir diğer özelliği ise yaratılan “platonik aşk” listesinin tüm kullanıcılara gizli olması. Yani bu listeyi sadece siz görebiliyorsunuz.

Uzun İlişkiyi Amaçlıyor

Facebook’un bu yeni özelliğinin kısa sürede başarılı olması bekleniyor. Çünkü Secret Crush’ın karşılıklı ekleme olmadığı sürece isimsiz bildirimler göndermesi, özelliğin hızlı şekilde yaygınlaşmasını sağlayabilir. Birisinin sizden hoşlandığını duymak, çoğu insan için merak ve ilgi uyandırıcıdır. Bir kişiye olan sevginizi yüz yüzeyken itiraf edemediğiniz bir durumda karşı tarafın da size ilgisi olduğunu sanal bir ortamda öğrenmek ve duyguları dile getirmek ise daha kolay bir yol olabilir. Facebook’un bu özellikle amaçladığı şey, kullanıcıları daha önceden tanıyıp sevdiği kişilere ulaştırmayı sağlamak.  Secret Crush, Tinder ve benzeri platformlar gibi insanların geçici süreyle ilişki yaşamalarının aksine karşılıklı olarak duygulara sahip olan kişileri buluşturduğu için uzun ilişkilere odaklanıyor.  Facebook’ta yer alacak bu özellik, şu anda Filipinler, Vietnam, Singapur, Malezya, Laos, Brezilya, Peru, Şili, Bolivya, Ekvador, Paraguay, Uruguay, Guyana ve Suriname’deki kullanıcılara açıldı. Secret Crush’ın dünya geneline hızlıca yayılması bekleniyor.

 

Önerilen İçerik: Facebook’un Yeni Video Özelliği: Facebook Watch Party Nedir?

 

 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Artık Su İçmeye Gerek Yok! Tek Seferde Yutabileceğiniz Yenilebilir Su İcat Edildi

Artık Su İçmeye Gerek Yok! Tek Seferde Yutabileceğiniz Yenilebilir Su İcat Edildi

Sonraki
Hikâyesi Olan Kutsal Bir Müze: Masumiyet Müzesi’ni Ziyaret Edin
''Hayatımın En Mutlu Anıymış, Bilmiyordum'': Masumiyet Müzesi

Hikâyesi Olan Kutsal Bir Müze: Masumiyet Müzesi’ni Ziyaret Edin

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.