Kadınlar Neden Üstün Değil?

Kadınlar Neden Üstün Değil?

“Kadınlar neden erkeklerden üstün değildir”i açıklayacağımı düşünerek tıkladıysanız özür dilerim, başka nasıl başlık atacağımı bilemedim.

Bu soruyu ciddi ciddi tüm kadınlara soruyorum. Yıllardır etrafımdaki her kadından erkek olduğum için ne kadar şanslı olduğumu, biz erkeklerin el üstünde tutularak büyütüldüğünü, kadın olmanın zorluklarını anlayamayacağımızı dinledim durdum. Tabii içten içe şunu da biliyordum ki, gerçekten erkekler olarak pek çok konuda kadınlardan avantajlıyız. Ama şimdi kadınları “üstünlük” sandıkları bu avantajların iç yüzüyle karşılaşmaya davet ediyorum.

Parasız Adam Gereksiz Adamdır

Parası olmayan adama kadınlar zaten bakmaz. Bu yetmezmiş gibi bir de cüzdanın doluyken yanında olan, iyi gününde seninle gülen dostların, cebinde birbirine sürtecek iki tane bozuk paran kalmayınca aramaz sormaz olur. İşini kaybedersin, o cebindeki telefon susar. Kapılar bir bir suratına kapanır. Kimse yanında parası olmayan “gereksiz” bir adam bulundurmak istemez. Toplum seni adeta dışlar, yokmuşsun gibi davranır.

Zengin adam çapkınlık yapar, adı çapkınlık olur. Fakir adam çapkınlık yapmaya yeltenir, adı sapıklık, sarkıntılık olur. Parasız pulsuz adama tacizci derler, zengin adama cüretkâr derler.

Askere Gitmeyene Kız Verilmez

Erkek okulunu bitirir, şanslıysa bir iş bulur. Bu sefer askerlik engeli çıkar karşısına. Devlet imkân sunar, gider bedelli yapayım der, bu sefer de toplum tarafından bir vatan haini muamelesi görmediği kalır. Bir de üstüne gider askeriyede dışlanır.

Askerlikten kaçmaya kalksa “Erkek değilsin” derler. Evlenmek ister, askerliğini yapmayana kız verilmez derler. Derler de derler.

Madde Bağımlılığı, Evsizlik ve İntihar

Bunlar da erkeklerin “üstün” oldukları diğer konulardan bazıları.

Alkol, sigara, uyuşturucu… Her türlü madde bağımlılığına baktığınız zaman da aynı şeyi görürsünüz. Bu tür maddelere bağımlılık erkekler arasında çok daha yaygındır, çünkü erkeğin üzerindeki toplumsal baskı, kadınların gözünden bakınca pek öyle gözükmüyor olsa da, çok daha büyüktür. Hayattaki sorunlarını zengin kocaya kaçarak çözemeyen erkekler, huzuru böyle uyarıcı maddelerde bulmaya çalışır, sorunlarını alkolle, uyuşturucuyla çözmeye kalkar. Bağımlı olur, yine toplumdan dışlanır. Hatta belki de evini kaybeder, evsiz kalır.

Kadınlarda bu durum çok daha nadir görülür. Kadın ne kadar parasız pulsuz dahi olsa mutlaka bir alıcısı çıkar. Bu yüzden sokaklarda yaşayan evsizlere bakarsanız, erkeklerin kadınlara karşı ezici bir üstünlüğü olduğunu görürsünüz. Ama ne hikmetse kadınlar erkek egemenliğine başkaldırırken bu üstünlükten hiç söz etmezler.

İntiharda da durum aynıdır. İntiharla ölüm oranlarına bakarsanız yine erkeklerin ezici üstünlüğüyle karşılaşırsınız.

Duygu Göstermek Erkeğe Yakışmaz

Toplum yıllarca “Erkek adam ağlamaz” lafını beynimize işledi. Bu toplum yüzünden meyhane köşelerinde birbirine sarılıp ağlayan adamlar görüyoruz, çünkü iki tek atmadan ne içimizi dökebilir olduk ne de sevgimizi gösterebiliyoruz. Büsbütün nesiller, babalarından “Seni seviyorum” lafını duyamayan erkek çocukların, hep bir tarafı eksik kalan hayat hikâyeleriyle dolu. “İki dakika delikanlı ol” diye diye duygusuzlaştırılan, duygularını göstermenin yanlış olduğuna ikna edilen insanlar olduk çıktık.

Şimdi kadınlara soruyorum: Kadınlar neden üstün değil?

Hadi buyurun, üstünlük sizin olsun. Yönetici pozisyonları sizin olsun, erkeğe yakıştırılan meslekleri siz ele geçirin. Kadınlar çalışsın, erkeklere baksınlar.

Önerilen İçerik: Kadınların Erkeklerden Daha Fazla Kazanç Sağladığı Meslekler

Hakan Kaya
"İnsan sadece yalnız olabildiği sürece, bütünüyle kendisi olur: Demek ki, yalnızlığı sevmeyen özgürlüğü de sevmez; çünkü insan ancak yalnız olduğunda özgürdür."
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Karmaşa.
Sonraki
Roseto Etkisi: Bu İnsanlar Sadece Yaşlılıktan Ölüyordu
roseto etkisi

Roseto Etkisi: Bu İnsanlar Sadece Yaşlılıktan Ölüyordu

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.