Ebru Sanatı

Pek cok malzemenin kullanıldığı ebru geleneksel Türk sanatlarından biridir ve özellikle Osmanlı döneminde bu alanda eser verilmiş ve ebru sanatkârı yetiştirilmiştir.Peki ebru sanatı nasıl yapılır?hangi malzemeler eşliğinde yapılır?

Ebru Nedir?

   Ebru sanatı Osmanlıdan bugüne gelen,su ve boya ile yapılan bir kağıt sanatıdır.Evru sanatında kişinin hayal gücü ön plandadır.Eskiden kitap kapaklarını süslemek amacıylada ebru sanatı kullanılmıştır.Ve pek çok kişi geçimini bu sanattan sağlamıştır.

Ebruda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

   Ebru kitre ile yoğun hale getirilen suyun üzerine çeşitli boyalarla yapılır ve bu desenler özel bir kağıda aktarılmaktadır.Kişinin hayal gücünü renklerle ve desenlerle kişinin stresini uzaklaştırmaktadır.Ebru sanatında kullanılan malzemelere değinmek istersek bunlardan ilki;

Bu sanat için özel olan bir kâğıttır.Bu kâğıt elle yapılmaktadır ve çok fazla emici özelliğe sahiptir.Ebruda kullanılan su kitre ile yoğunlaştırılarak kullanılmaktadır.Ebru boyası diğer boyalardan farklıdır.Toprak boya olarak adlandırılan bu boyalar macun kıvamına getirilerek kullanılır.

Bu sanatta kullanılan bir başka malzeme olan öd ise büyükbaş hayvanların safra kesesinden üretilmektedir.Ebru suyunun yoğunluğunu sağlamaya yardımcı olan kitre ise bu sanatta kullanılan bir malzemedir.

Ebru sanatı için önemli olan bir başka malzeme ise ebru suyunun içine konulduğu teknedir.Tekne suya dayanıklı pek çok malzemeden yapılabilmektedir.Ebru sanatında kullanılan fırçalr ise at kılından yapılmış olan fırçalardır.

Ebru Nasıl Yapılır?

Ebru yapmak için öncelikle tekneye kitre ile yoğunlaştırılmış su eklenir ve istenen kıvam yakalanır daha sonrasında teknede hazırlanan sıvı tülbentten süzülerek temizlenir.

Ebru yapımının sonraki aşamasında toprak boyalar ezilerek macun kıvamına getirilir ve boyaya öd eklenerek bu karışım 15 gün dinlenmeye bırakılır.

Boya yeteri kadar bekledildikten sonra sulandırılarak uygulanmaya hazır hale getirilir ve kitreli su tekneye boca edilir.

Boya istenilen şekilde uygulanır ve özel kâğıt tekneye koyularak çizilen şeklin kâğıda aktarılması sağlanır ve böylelikle ebru sona ermiş olur.

okur

Yazar: ikbal

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.