HAYATIN 3L KURALI

Herkesin hayatında kendine veya çevresine koyduğu bazı kurallar vardır. Bunlar klasik ya da özel olarak ayrılabilir. Ama bazı kurallar da yaşamımızın her alanında kullanabileceğimiz temel ve altın değerinde kurallardır. Şimdi sizlere hayatımın 3 altın kuralından bahsetmek istiyorum.

Yaşa (Live)

Hayatın en önemlilerinden biri yaşamaktır. Ama öyle yalnızca nefes almaktan bahsetmiyorum. Tüm olumlu-olumsuz enerjilere rağmen kaliteli yaşamak… Evet, kaliteli yaşamak diyorum çünkü benim için uzun yaşamaktan ziyade kaliteli yaşamak her zaman ön planda olmuştur. Peki kaliteli yaşamak nedir? 

Kişiden kişiye değişkenlik gösteren yani herkesin kalite anlayışı farklı olan bir yaşam tarzı vardır. Kimi parayı kalite olarak görür, kimi sağlığı, kimi de gücü… Aslında hiçbiri birbirinden farklı olmayıp hayatımız boyunca hep istediğimiz şeyler. O yüzden mühim olan doğru ya da uzun yaşamak değil her şeye rağmen yaşamaya değer bir sebep bulup hayatımızın kıymetini bilmek.

Sev (Love)

Hemen hemen yaşamak gibi birbirinden ayıramadığımız ve asla kullanmaktan vazgeçemediğimiz bir duygudur. Şöyle bir baktığımız zaman hepsi birbirinin arkası gibi… bu yüzdendir ki hayatımın olmazsa olmazlarından biri sevmektir. Yaşamımız boyunca sevmekten vazgeçmeyelim. Bu konu üzerine söylenecek çok da bir şey yokken Zülfü Livaneli dizelerinde yeterince anlatmış.

“Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey.”

Gül (Laugh)

Gülmeyi en sona yazmış olsam da aslında benim için en başta yer alıyor. Hayatımda gülünecek bir şey olmadığı zamanlarda bile gülebilme yeteneğine sahibim. Tabiki sadece gülmeyi değil güldürmeyi de başarırım. Hayata atacağınız müthiş bir gülüş kaliteli yaşamanıza ve en başta kendinizi sevmenizi sağlar. 

Ayrıca gülümserken çene kaslarımızda gelişmiş oluyor bu da sağlığımızı büyük ölçüde etkilemiş oluyor. O zaman her yeni günde kendimize bir iyilik yapıp bu kuralları hayatımıza dahil edelim.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür eder, hayatınızı güzelleştirme adına koyduğunuz tüm kuralların yaşam kalitesini arttırmasını temenni ederim, mutlu kalın.

B. Şirin Erpolat
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Düşüncelerinizi Zincirlere Mahkum Etmeyin

Düşüncelerinizi Zincirlere Mahkum Etmeyin

Sonraki
Profesyonel Slayt Nasıl Yapılır?
Profesyonel Slayt Nasıl Yapılır?

Profesyonel Slayt Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.