Adana’dan İthalat Rekoru: Avrupa’nın Çöpünü Adana Çekiyor

Adana'dan İthalat Rekoru: Avrupa'nın Çöpünü Adana Çekiyor

Adana, sulak alan açısından Türkiye’nin en önemli illerinden biri ve her geçen gün bu özelliğini kaybediyor. İngiltere’nin önemli medya kuruluşlarından BBC’nin yaptığı araştırmaya göre Avrupa’nın çöpleri Adana’ya yollanıyor. En çok atık ise İngiltere’den geliyor. Türkiye’de kimsenin bilmediği, sadece o bölgede yaşayanların gözlemleyebildiği ve havayı, toprağı ve yaşamı kirleten Adana çöp dağları İngilizler tarafından haberleştiriliyor.

Avrupa kendi çöpüne sahip çıkmıyor ve başka ülkelere göndererek bu ülkeleri zehirliyor. İngiltere’de bu plastik atıklar insanlara geri dönüşüme gidecek olarak lanse ediliyor fakat Adana’da bu çöplerin istiflendiğini bilmiyor.

Adana'dan İthalat Rekoru: Avrupa'nın Çöpünü Adana Çekiyor

Türkiye Çöp İthalatında Rekor Kırdı

Her ülke kendi çöpünün çaresine kendi bakmalı ama bizde durum biraz farklı. Geçen seneye göre plastik atık ithalatında %13 artışla Türkiye zirveye oturdu. Her gün 241 kamyon dolusu atık ülkemize giriş yaptı. Son 16 yılda ise ülkemize gelen atık miktarı %196 arttı.

Çin, Malezya, Vietnam ve Tayland’ın atık alımı için yaptığı kısıtlamalar sebebiyle Türkiye, Avrupa’nın çöp merkezi haline geldi.

adana çöp dağı

Greenpeace, Türkiye’nin plastik atık ithali konusunda zirvede olduğunu açıkladı.

Videoda bir çocuk, çöplerin onlara verildiğini söylüyor. Sonrasında bu çöpler yakılıyor. 2 hafta boyunca yanan çöp dağı olduğu söyleniyor.

İngiltere, İtalya, Belçika, Almanya ve Fransa çöplerini gönderen başlıca ülkeler arasında bulunuyor.

Greenpeace Akdeniz’in Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve İngiltere Ulusal İstatistik Dairesi’den topladığı veriler şöyle:

  • Türkiye, 2020 yılında Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere’den toplam 659,960 ton plastik atık ithal etti.
  • 2019 yılında Avrupa’dan Türkiye’ye gelen plastik atık miktarı 582,296 tondu. 1 yılda plastik atık ithalatı yüzde 13 arttı.
  • Türkiye’ye 2020 yılında en çok plastik atık gönderen ilk beş ülke: İngiltere (209,642), Belçika (137,071), Almanya (136.083), Hollanda (49.496), Slovenya (24.884).

Kaynaklar

https://www.bbc.com/news/av/uk-53181948

İthal plastik atıklar Adana’nın hem havasını hem suyunu zehirliyor

cringefest
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
SESSİZLİK DUYGUSU
Sonraki
Karantinada Ne mi İzleyeceksin: Al Sana Evladiyelik Film Listesi

Karantinada Ne mi İzleyeceksin: Al Sana Evladiyelik Film Listesi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.