Dünyaca Rap !

Son dönemler de herkesin gözdesi ve en çok tercih ettiği müzik türü : R&B

Fakat bu durum bizim ülke de değişmiş durumda. Biz rap eğer güzelse,dinleniyorsa.çok ta seveni varsa, ne konservatuar okuyor ne bir müzik geçmişi oluyor, direk şarkı yapıyor arkadaş !!!

Tabi bunun yanı sıra bir nesile önrek olmuş rapçiler de var. Ben onlara “Üstat” diyorum…

Rap, bir müzik türüdür. Kökenleri 1970`lerin getto Amerika`sına dayanmaktadır. Amerika`nın varoş bazı eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur.

Rap, müziğin temposuna uyarlanarak söylenen kafiyeli sözlerdir. Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementden biridir. Ve diger elementler DJ`lik, breakdance ve grafiti, hiphop`ı yeterince yaygın hale getiremediği için rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir. Rap sözcüğü daima bu aktiviteyi açıklamak için kullanılmamıştır. Müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli sözler söylemek Mc` lik olarak adlandırıldı. Rap terimi 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde hiphopla özdeşleşmiş gibi görünüyordu. Bunlardan ilki King Tim III (Personality Jock)`tu, ki bu şarkı hiphop`ın bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçti.

Rap, `Rhtymic American Poetry` olarak açılabilir ve çoğunlukla muhalefeti susturmak anlamında kullanılmaktadır.Rap tempoları ve müzik uyumu çok önemlidir. Rap`i icra eden kişiye MC (Master of ceremonies`in kısaltması) adı verilmektedir. Dünyada ilk rap yapmış kişi King Tim III (Personality Jock)`dır.

Diğer anlamları

Rap

1. anlamı Ayakların yürürken çıkardığı ses. “Birdenbire durmak veya durdurmak” anlamlarında rap diye durmak veya durdurmak deyiminde geçer.
2. anlamı argo suçluluk; rap konuş/kız/vur, beraet ettake the rap argo suçu üstüne al, zırnık/hafif vuruş; çarpmak beat the rap argo cezadan kurtulmak, vurmak, çalmak; vuruş, darbe; çalış, çalma.
3. anlamı hafifçe vuruş. hafifçe vurmak. rahat ve serbest bir şekilde konuşmak. şiddetle eleştirmek. kınamak.
4. hafifçe vurus. tiklama. zilgit. firça. azarlama. ceza. tepki. elestiri. rep. nebze. hafifçe vurmak. rahat ve serbest bir sekilde konusmak. siddetle elestirmek. kinamak.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.