Radiohead Çalınan Kayıtlarını Hackerlara İnat Yok Oluş İsyanına Bağışladı

Radiohead, Çalınan Kayıtlarını Hackerlara İnat Yok Oluş İsyanı’na Bağışladı

Ünlü Gruptan Alkış Toplayan Hareket

İngiliz rock grubu Radiohead’in 1997’de yayınladığı “Ok Computer” albümü döneminden kalan kayıtları geçen hafta internete sızdırılmıştı. Bir grup Reddit kullanıcısı tarafından hacklenen Radiohead arşivi toplam 18 saat süren dev dosyalardan oluşuyor ve grubun yayınlanmamış şarkıları, demo kayıtlarını içeriyor. Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood konuyla ilgili Twitter’da önceki gün bir açıklama yaptı. Greenwood arşivi çalan hackerların, 150 bin dolar (875 bin türk lirası) ödemezlerse kayıtları yayınlamakla tehdit ettiklerini söyledi. Büyük bir arşivleri çalınmasına rağmen ünlü grubun aldığı karar herkesi kendilerine hayran bıraktırdı. Greenwood aldıkları kararı şöyle açıkladı: “Şikayet etmek ya da görmezden gelmek yerine 18 saatlik kayıtların tümünü yayınlayarak, Yok Oluş İsyanı’na destek olmaya karar verdik. Yalnızca 18 gününüz var ve 18 pound (133 lira) vererek fidyeyi ödemeli miydik öğrenebilirsiniz.”

Radiohead Çalınan Kayıtlarını Hackerlara İnat Yok Oluş İsyanına Bağışladı

 

İster Satın Al İster Ücretsiz Dinle

Yok Oluş İsyanı, geçtiğimiz aylarda İngiltere’nin başkenti Londra’da bir grup Britanyalı tarafından başlatılan sonra dünyaya yayılan, sivil itaatsizlik eylemleriyle devletleri iklim değişikliği ile mücadele için acil eylem planı oluşturmaya çağıran çevreci bir akım. Radiohead’in kendilerini olumsuz etkileyen bu hırsızlık olayı vasıtasıyla böyle bir girişime katkı sağlaması tüm dünyada takdir topladı. Grubun bandcamp adlı hesabından dineyiciyle paylaşılan kayıtlar 18 gün boyunca yayınlanacak. İsteyen kayıtlara ücretsiz ulaşabilirken isteyen ise 18 pound ödeyerek kayıtları satın alabilecek.

Önerilen İçerik: Türkiye Çernobil’den Nasıl Etkilendi, Gerekli Dersleri Çıkarabildi mi?

Haber Editörü: Pelin Aykın

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 Yorum

  1. Haberde yanlış çeviri var. Ne düşünerek, hangi cüretle böyle haberleri yazıp yayınlıyorsunuz gerçekten hayret ediyorum!

    Johnny’nin mesajında söylediği şey: “18 pound ödeyerek “fidyeyi ödemeli miydik” öğrenebilirsiniz ”

    “Şikayet etmek ya da görmezden gelmek yerine 18 saatlik kayıtların tümünü yayınlayarak, Yok Oluş İsyanı’na destek olmaya karar verdik” bu kısım da haberi ilk yayınlayan İngilizce sitenin yazarının kendi ifadesi, gruptan kimsenin böyle bir ifadesi yok.

    Lütfen biraz dikkat. Yaptığınız işe saygınız olsun. Nasılsa kimse okumayacak deyip geçmeyin.