Sevgilisini Öldüren Bir Katil & Dünya Rekortmeni Bir Atlet: Oscar Pistorius

Sevgilisini Öldüren Bir Katil & Dünya Rekortmeni Bir Atlet: Oscar Pistorius

Dünya Rekortmeni Engelli Bir Atlet: Oscar Pistorius

Tarihler 2012‘yi gösterdiğinde olimpiyat oyunlarında bir ilk yaşandı. Güney Afrika doğumlu Oscar Pistorius engelli bir sporcu olarak Olimpiyat Oyunları’nda koşarak bir dünya rekorunu kırmış oldu. Oscar Pistorius‘un azmi ve başarısı onun gibi daha nice engelli sporcuya örnek teşkil etmiş oldu. Pistorius koştukça kazandığı başarılar ile bütün dünya onu alkışladı. Tüm dünyada kazandığı başarılar ile adından söz ettiren Oscar Pistorius tarihler 2013 ‘ü gösterdiğinde ise maalesef bir skandal ile adından söz ettirdi. Oscar Pistorius’un isminin karıştığı skandaldan bahsetmeden evvel öncelikle spor dünyasına neler kazandırdığına bir bakalım.

 

Dünya Rekortmeni Oscar Pistorius & Spor Öyküsü

Yıl 1986’ı gösterdiğinde Oscar Pistorius Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde iki fibula kemiğinden yoksun bir şekilde dünyaya gözlerini açtı. Oscar Pistorius dünyaya her ne kadar 1- 0 yenik başlamış olsa da lisede göstermiş olduğu başarılar ile engelleri aştı. 2003 senesinde spor hayatına rugby oyununu oynayarak başlayan Oscar Pistorius bir sonraki yıl ilk defa lisesi adına bir yarışmaya katılarak yarışmada 100 metreyi tam 11,72 saniye ile tamamladı.

Protez Bacaklar ile Önemli Başarılar

Oscar olimpiyat oyunlarına protez bacakları ile katılarak ilk önemli spor başarısını göstermiştir. Olimpiyat oyunları sonrasında da sutopu, ardından tenis, kriket ve rugby‘ye merak salan Pistorius atletizm hayatındaki ilk önemli spor başarısını ise 2004 yılında katıldığı Atina Paralimpik Oyunları’nda 200 metrede altın, 100 metrede bronz madalya alarak elde etti.

Oscar Pistorius, her ne kadar engelli bir birey olsa da bacaklarındaki karbon fiber özel ekipmanları ile koşarak engelleri aşmış ve kazandığı her madalya ile atletizm dünyasından adından söz ettirmiştir. Pekin’de düzenlenen Paralimpik oyunlarında ise 100, 200 ve 400 metrelerde yaptığı koşusu sonrasında aldığı Altın madalya ile başarısını Uluslararası alanda da kanıtlamıştır. Bir diğer önemli bir başarısı ise; 2011 yılında yapılan Güney Kore’de yarışlarıdır. 2011 yılında düzenlenen Güney Kore yarışmasında 400 ve 4×400 bayraklıda koşarak takımını finale getirmiştir.

2012 yılında ise; Güney Afrika takımı ile yarışarak aldığı derece ile sezonunun en iyi derecesini yapıp bulunduğu seride ikinci olmuştur. Almış olduğu ikincilik ile yarı final koşmaya hak kazanmış ancak maalesef sekizinci olarak elenmiştir. Oscar Pistorius ’ in en iyi derecelerinden bahsedecek olur isek; 100 metreyi 10.91 saniyede koşma, 200 metreyi 21.41 saniyede koşma, 400 metreyi 45.07 saniyede koşarak dünya rekorlarını kırmıştır.

Engelleri aşan atletizm dünyasında rekorlar kırmış olan Oscar Pistorius tarihler 14 Şubat 2013 ‘ü gösterdiğinde bambaşka bir konu ile gündeme gelmiştir. Adından almış olduğu madalyalar, kırmış olduğu dünya rekorları söz ettiren Oscar Pistorius maalesef tarihler 14.02.2013 tarihini gösterdiğinde yapmış olduğu kötü bir olay ile bir skandala yol açmıştır. Peki, Oscar Pistorius’un isminin karışmış olduğu skandal neyin nesidir? Gelin yakından konuyu bir inceleyelim.

 Oscar Pistorius ve Kız Arkadaş (Sevgili) Olayı

14.02.2019 tarihinde engelleri sevmeyen sporcu Oscar kız arkadaşı Reeve Steenkamp’ı öldürerek bir skandala karıştı. İşlemiş olduğu cinayet sonrası Oscar Pistorius tutuklansa da 4 günlük bir tutuklanma süreci sonrasında kefalet ile serbest bırakıldı.

Peki, olay tam olarak nasıl oldu? Oscar Pistorius tarafından cinayet nasıl işlendi?

Detaylara gelecek olur isek; gözaltına alındığı sorgulamada Oscar her ne kadar “eve hırsız girdiğini düşünüp bu yüzden silahıma sarıldım” diye ifade etse de olayın iç yüzü iddialara göre öyle değil. Oscar’ın kız arkadaşı banyoya saklanarak hayatta kalmaya çalışmış olsa da sevgilisi Oscar’ın sıkmış olduğu sayısız kurşunlar ile vefat etmiştir.

Sevgilisini Öldüren Bir Katil & Dünya Rekortmeni Bir Atlet: Oscar Pistorius

İşlemiş olduğu cinayet sonrasında on üç yıl hapis cezasına mahkûm edilen Oscar Pistorius ’un ise aslında çocukluğundan beri silahlara karşı bir merakı olduğu da ortaya çıktı. İşlemiş olduğu cinayet sonrası 13 yıl mahkûm cezasından kurtulmak için her ne kadar mahkemede protezlerini çıkarıp kendisini hâkim karşısında acındırsa da istediği olmadı. Mahkûm cezasından kaçamayan Oscar kalmış olduğu hapishanede intihar girişiminde bulunarak düştüğü bu durumdan kurtulmaya çalıştı. Ancak intihar girişimini de yeterli görmeyerek hapishanede bir kavgaya karıştı. Spor kariyerinde kazandığı madalyalar ile gündeme gelen Oscar şu anda işlemiş olduğu bu cinayet ile göstermiş olduğu tüm başarıları da yok etti.

Cinayet işleyerek skandala karışan Oscar Pistorius’un Yargıtay kararı ile almış olduğu 13 yıl hapis cezası kesinleşti. Güney Afrikalı sporcu Oscar alınan bu kararın adil olmadığını öne sürerek Anasaya Mahkemesine başvurdu. Ancak Pistorius şartlı tahliyeye başvurabilmesi için cezasının en az yarısını çekmek zorunda. Görünen o ki alınan Yargıtay kararı ile Oscar Pistorius2023 yılına kadar hapisten çıkamayacak gibi görünüyor.

Hayatını Konu Alan Film ”Blade Runner Killer”

Güney Afrika doğumlu altın madalyalı paralimpik sporcu Oscar Pistorius’un kariyerini ve elde ettiği başarıları anlatan film aynı zamanda 2013 yılının Sevgililer Günü’nde kız arkadaşına yönelik işlediği cinayeti ve sonrasında yaşandıklarını konu alıyor.

Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
O: ”Korku Filmleri Tarihinin En Kanlı Sahnesi”
O: ''Sinema Tarihinin En Kanlı Sahnesi''

O: ”Korku Filmleri Tarihinin En Kanlı Sahnesi”

Sonraki
Çocuklar Kadar Masum Olmayan 5 Dijital Oyun: Momo, Mavi Balina, Doom…
Çocuklar Kadar Masum Olmayan 5 Dijital Oyun: Momo, Mavi Balina, Doom...

Çocuklar Kadar Masum Olmayan 5 Dijital Oyun: Momo, Mavi Balina, Doom…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.