14 Yöntemle Daha Kolay Kitap Okuyun

yatakta kitap okuyan kadın

Hepimizin bildiği gibi kitap okumak, günlük hayatımızın stresinden kaçmak ve rahatlamak için harika bir yol olmanın yanı sıra, okuma bilginizi, odağınızı ve dünya görüşünüzü değiştirir, geliştirir ve artırır. Kitap okuyun lafını sürekli duyuyoruz. Peki nasıl ve neden okumak lazım?

Yeni birileriyle tanıştığınızda konuşmak için ilginç konular sunar. Kısacası, okuma hem kişisel hem de profesyonel yaşamınızda faydalıdır.

Ama, benim endişem bu değil. En büyük sorun aslında daha fazla kitap okumak için zaman bulmak. Bu problemi aşağıdaki 14 yöntemi kullanarak başarabilirsiniz.

Kendinize Yüksek Okuma Hedefleri Koymayın

Eğer doyumsuz bir okuyucu değilseniz, o zaman başa çıkabileceğinizden daha fazla kitap okumaya kendinizi adamayın. Başka bir deyişle, muhtemelen ulaşamayacağınız yüksek hedefler koymayın.
Kendinize ayda sadece bir kitap ya da günde 20 sayfa okumak gibi kolayca erişilebilen bir okuma hedefi belirleyerek başlayın. Zaten bir ay içinde bir kitap bitirme hedefinizi tamamladığınızda sıradakine geçiş yapabileceksiniz. Büyük hedefler belirlemediğinizde, okuma deneyiminin daha az stresli ve daha keyifli olduğunu göreceksiniz ve bu gerçekten çok önemli. Okuma stresli değilse, konsantrasyonunuz artacak ve gerçekten hızlı okumak mümkün olacaktır.

14 yöntemle kitap okuyun

Hedeflerinizi Kendinize Saklayın

Başarabileceğiniz bir kitap okuma hedefi belirlediniz. Peki ya şimdi ne yapacaksınız? Bu hedefinizi kimseyle paylaşmayın. Neden mi? Bir hedefinizi başkasıyla paylaştığınızda amaçlanan hedefe ulaşmak daha az motivasyonuz olacaktır. Bu da hedefiniz için çok çalışmanıza engel olacaktır. Yani ayda iki kitap okumak istiyorsanız, bu hedefi kendinize saklayın.

Kitabı Sevmediysen Erkenden Bırak

Eminim bir kitabın yarısını geçtin ve kendine sordun “Bu kitabı neden okuyorum?” Merak etme. Bu durum en iyimizin de başına gelir. Ancak, zevk almadığınız veya yararlı bulmadığınız bir kitap aracılığıyla hedefimizi tamamlamaya çalışmak yerine, o kitabı bırakmalı ve başka bir şey okumaya başlamalısınız.

Kitap Okuyun Ama Gerçekten Sevdiklerini Oku

Bir önceki adımı da destekleyen önerim gerçekten sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz alanlar hakkında kitaplar okuyun. Çünkü gerçekten okumak istediğiniz kitapları okuduğunuzda, onları elinizden bırakmanız daha zor olacaktır. Böylece kitapları daha hızlı okuyup bitirecek ve diğer kitaplara geçebileceksiniz.

Okuma ile İlgili Zihniyetinizi Değiştirin

Medya Stratejisti ve yazar Ryan Holiday, “Çok sayıda kitap okumanın anahtarı, bunu yaptığınız bir etkinlik olarak düşünmeyi bırakmakla başlar.” diye yazıyor. “Okuma, yemek yemek ve nefes almak kadar doğal olmalı.” diye de ekliyor. İnanın. Kitap okumanın varsayılan bir aktivite olduğunu düşünmeye başladığınızda motivasyonunuz ve okuma hızınız yükselecektir.

gece kitap okuyan çocuk

Her Zaman Elinizde Bir Kitap Olsun

Her zaman okumak için bir fırsat olacaktır. Sabah işe giderken, okula yetişirken kitap okuyun. Doktorun ofisinde beklerken veya bir toplantı ya da konferans görüşmesinden önce birkaç dakika bile kitap okumaya harcayabileceğiniz bir zaman aralığıdır.
Kasadaki adam kartını ararken ve önünüzde daha birkaç kişi varsa emin olun market sırasında elinizde bir kitapla çok daha keyifli bekleyebileceğinizden eminim. Bu zamanın boşa geçmesine izin vermek yerine, elinize bir kitap alın ve okumaya başlayın.
Kısa dakikalardan yararlanmanın tek yolu, her zaman elinizin altında bir kitap olmasıdır. Bu yüzden hep yanınızda bir kitap taşıyın. Veya Storytel gibi uygulamalar, Kindle gibi araçlar sayesinde kitap taşıma alışkanlığınızı kolaylaştırın.

Daha Az Önemli Bir Aktiviteden Okuma Zamanınıza Ek Süre Yaratın

Anlıyorum. Günde iki veya üç saat okuma düşüncesi ciddi bir zaman harcaması gibi görünebilir, ancak başka bir şeyden zaman arttırırsanız, okumaya daha fazla zaman ayırmanın gerçekten oldukça kolay olduğunu anlayacaksınız.
Örneğin, ortalama bir Türk, her gün üç saat otuz dört dakika televizyon izliyor. Peki ya siz, bu ortalamanın üstünde misiniz altında mı? Eğer ortalama üstündeyseniz, TV izleme sürenizi günde iki saate düşürün ve diğer bir saat otuz dört dakikanızı okumaya harcayın. Önce okumayı deneyin, sonra TV izlemeyi. Tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki, malesef tam tersi işe yaramıyor.

Kitap Okumak için Düzenlenen Meydan Okumalarına Katılın

Bu öneri, eğlenceli ve etkileşimli olduğu için daha fazla kitap okumanızı teşvik etmenin harika bir yoludur. İnternet üzerinden kitap okuma challenge (meydan okuma)’larını takip edip katılabilirsiniz. Bu sizi hem motive edecektir hem de meydan okumaya katılanların okudukları kitapları görüp kendi kitaplığınız için ilham kaynağı sağlayacaktır.

Kendinize Dikkat Dağıtıcı Olmayan Bir Okuma Ortamı Yaratın

Kargo teslimatınızın gelmesi için beklerken ya da köpeğiniz çıldırdığında olduğu gibi, kaçamayacağını bazı dikkat dağıtıcı şeyler hepimizin hayatında var. Ancak, üzerinde kontrol sahibi olduğunuz birçok dikkat dağıtıcı da günlük hayatımızı etkiliyor.
Sessizliğin hakim olduğu ve TV, bilgisayar gibi dikkat çeken etkenler olmayan bir odada kitap okuyarak bu adımı uygulamaya başlayabilirsiniz. Telefonunuzu belirli bir süre için sessiz veya uçak moduna da almanızı öneririm.

Kitap Stoku Yapın

Ekstra paranız olduğunda gerçekten ihtiyacınız olmayan kıyafetlere veya ıvır zıvıra para akıtmak yerine, bir kitap listesi oluşturun ve bütçenize uygun şekilde bu listedeki kitapları satın alın.
İlk başta saçma gelebilir, ancak daha fazla okumak için en iyi motivasyonlardan biri bu yöntemdir. Çünkü bir kitabı bitirdikten sonra kitap listenize ve kitaplığınıza göz atabilir ve daha sonra ne okuyacağınıza karar verebilirsiniz.

Gözlerinizi Açık Tutun

Her zaman okumak için yeni kitaplar arayın. Kitap satan sitelerin “En Çok Satanlar” veya “En Yeniler” kategorilerine göz gezdirin. Arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle sohbet edin ve bu gibi durumlarda beğendiğiniz, ilginizi çekmeyi başaran kitapları bir yere not edin. Bir sonraki alışveriş gününüzde bu listenize başvurarak kitaplığınıza yeni üyeler kazandırın.

Teknolojiyi Kendi Yararınıza Kullanın

Ben şahsen, fiziksel kitapları seviyorum. Hiçbir şey elinize alıp okuyacağınız gerçek bir kitabın kokusunu ve dokusunu yenemez. Ayrıca araştırmalar, basılmış kitap okumanın bilgisayar ekranlarından kitap okumaya kıyasla daha iyi anlama ve akılda tutma ile sonuçlandığını göstermiştir.
Ancak, bazen bir kitap taşımak kolay veya kullanışlı değildir. Bugün, seyahat ederken tabletinizden veya Kindle’ınızdan bir kitap okuyabilirsiniz. Bir sesli kitabı Audible veya Storytel aracılığıyla toplu taşıma araçlarında veya benzeri durumlarda dinleyebilirsiniz.
Kısacası, teknolojiyi kullanmak, bir yıl boyunca daha fazla kitabı okuyup sindirmek için size daha fazla fırsat sunar.

spiderman kitap okuyor

Göz Gezdirerek Hızlı Okuma Yapın

Bu yöntem genelde gazeteleri, dergileri veya bir blog içeriği okumak için daha kullanışlıdır. Ancak bu yöntemi pratik bir hale getirdiğinizde genel okuma hızınız da artacaktır.

Birden Fazla Kitap Okuyun

Bu strateji herkes için işe yaramayabilir, bu yöntemi kullanarak kitap okumaya alışan birçok tanıdığım bulunmakta. Evde okuduğunuz, tabletinize indirdiğiniz, cep telefonunda dinlediğiniz kitaplar ile bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Gittiğiniz her yerde kitap olması bu aktiviteye olan bakış açınızın doğallaşmasına ve kitap okumanızın kolaylaşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bu kitapları farklı tür ve/ veya yazarlardan seçerseniz kitap okurken yaşayabileceğiniz sıkılmanın önüne geçebilirsiniz.

https://www.inc.com/john-rampton/25-ways-to-read-a-lot-more-books-this-year.html

https://hbr.org/2017/02/8-ways-to-read-a-lot-more-books-this-year

https://bookriot.com/read-more-books/

Özlem Yılmazer
English Language Teacher
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Priz Başında Geçen Hayatlar
Sonraki
Deli mi? HAYIR, ben dahiyim!!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.