Kitap okuma alışkanlığı kazanma sürecim

Kitap okuma alışkanlığı kazanma sürecim

Merhaba, Sude ben. Bir şeyler üretmeyi inanılmaz seviyorum. Benim için bu bazen bir yemek, bazen bir suluboya çalışması yapmak, bazen de kitap yorumlamak oluyor(aslında en sevdiğim bu). Bu blogu açmaya karar verdim, çünkü okuduğum kitaplar hakkında konuşmak, yazmak hem bana keyif veriyor, hem de ilerde dönüp baktığım zaman bir anı defteri olsun istiyorum.

Öncelikle sizlere kitap okuma alışkanlığımı nasıl kazandığımla ilgili birkaç bir şey paylaşmak istiyorum. Bana kalırsa kitap okuma alışkanlığına sahip olmanın en temel yolu, kitap okunan bir ailede doğmak en başta. Ben böyle bir ailede doğmadım ama etrafımda anne-babası her daim kitap okuyan bir evde doğan arkadaşlarım doğal olarak kitap okumaya yatkın olduklarını anlatırlardı bana. Bana kalırsa sonradan yani üniversite ve sonrasında bu alışkanlığı kazanmak oldukça güç çünkü her daim bahaneleriniz oluyor okumamaya.

Benim için bu bahaneler çok sıkılıyorum ya, gezmek daha eğlenceli vs oluyordu.Şimdi durup düşünüyorum da kitap okumadan geçen yıllarım bir kayıp gibi geliyor bana.Her neyse sonrasında bir okula atandım öğretmen olarak. Ve okuldaki arkadaşlarla kaynaştıktan bir süre sonra şunu farkettim (Bu arada nerdeyse hepsinin kitap okuma alışkanlığı vardı) Arkadaşlık kurduğum kişilerle sohbet edince her anlamda kitap okumanın üzerlerindeki tesirini hissettim, kelime dağarcıkları, üslupları, kendilerini ifade etme şekilleri ve benim onlarla konuşurken bu konularda onlara kıyasla yetersizlik yaşadığımı, Kendimi normalde iyi ifade ederim, jest ve mimiklerimi olabildiğince kendimi ifade ederken kullanmaya dikkat ederim ama onların farklı bir duruşu vardı ve ben bunun eksikliğini hissediyordum, eve gidip uzun bir araştırmadan sonra başlangıç için üslubu kolay, anlaşılır , akıcı kitaplar almaya başladım ve okudukça sayfaların akıp gittiğini , kitap bitince de bunun beni mutlu ettiğini , yeni bir şeyler öğrendiğimi fark ettim, böylece düzenli olarak okumaya başladım,”Hiçbir zaman geç değildir.”beni her zaman motive eden cümlelerden olmuştur, şimdi ben de size diyorum ki bu alışkanlığı kazanmak için asla geç değil.😊

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum