Bütün Dünyayı Peşinden Koşturan Ejderhalar: League of Legends

Bütün Dünya’yı Peşinden Koşturan Ejderhalar: League of Legends

Merhaba arkadaşlar, ilk yazım ile karşınızdayım ve bugün sizlere şu sıralar çok popüler olan League of Legends yani kısaca LoL’den bahsedeceğim. Şahsen 4-5 senedir oyuncusu olduğum söylenemese de işte 4 kişi bulursam hop giriyorum J Aman siz siz olun çok fazla kaptırmayın bu LoL denen merete kendinizi ! Gezin dolaşın dışarısı size daha çok şey katar ama hani diyorsanız ki herkes oynuyor, neyin nesidir bu LoL, buyrun sizin için 10 maddeye indirdik…

10 Maddede League of Legends

1) İlk olarak oyunumuz çevrimiçi bir platformda geçmekle birlikte 1 oyun 10 kişi ile oynanmaktadır. 5 er kişilik takımlar halinde oynadığınız oyunda hedefiniz karşı takımın Nexus’unu ( Rakibin ana üssü diyebiliriz ) yok etmektir.

2) Oyunumuzun oyunun için bulunan şampiyonlar ile oynanır. Her hafta oyun tarafından oynamanız için 10 şampiyon ( kahraman ) verilir ama kalıcı değildir tabi bunlar, her hafta değişir. Yani şimdi demeyeyim demeyeyim dedim de, bende hepsi açık şimdi bu şampiyonların neyse 🙂

Bütün Dünya'yı Peşinden Koşturan Ejderhalar: League of Legends

3) Oyunda en çok oynanan mod olan normal oyunlardan bahsedeyim öncelikle size. Bu modda 3 adet koridor bulunur ; üst, alt ve orta koridor. Bunların haricinde haritamızda bir de orman bulunur. Ormanın içinde birbirinden farklı özellikleri olan ve kestiğinizde size farklı özellikler kazandıran yaratıklar bulunuyor. Her koridorda da minyon dediğimiz ufak yaratıklar var, 30 saniyede bir Nexus’tan doğar bu namussuzlar altışarlı bazen de yedişerli gelirler. İki takımda da aynı anda doğarlar ve bunları keserek para kazanırsınız.

4) Genellikle üst koridora 1 oyuncu, ortaya 1, ormana 1 ve alta da 2 oyuncu gider. Orman oyuncusu diğer koridorlara kazanmalarında, yaptığı baskınlar ile yardımcı olur. Bottaki iki oyuncudan biri nişancı diğeri destekçidir. Bu ikisi yapışık ikiz gibidir arkadaşlar. Tüm oyun birlikte dolaşırlar, biri ölse ötekisi yanında olmasa başlar hemen neredesin niye korumadın zart zurt.

Bütün Dünya'yı Peşinden Koşturan Ejderhalar: League of Legends

5) Nişancının özelliği uzaktan vurması ve saldırı gücü kasmasıdır. Oyunu taşıyıcı bir kimliği vardır. Oyunun kazanılmasında çok etkilidir, yandaki destekçi ise oyunun başlarında nişancısını destekler sonrasında ise toplu savaşlarda tüm takımı destekleme görevini üstlenir. Hiç sevmem oynamasını dikkatli olmanı gerekir çünkü minyon kaçırmamanız lazım, destekçinizi takip etmeniz lazım, sonra yok baskına gelmişler sen neredeydin falan bana göre değil. Ben oyun oynarken kahve içen, yanımdaki adamla sohbet eden, hatta dizi film izleyen bir adamım 🙂

6) Orta koridorda daha çok yetenek gücü kasan şampiyonlar tercih ve tavsiye edilir ama üst koridor ve ormanın tercihlerine göre de bu seçim değişiklik gösterebilir. Çok severim bak bu koridorda oynamayı, 1’e 1 zıplamalı şampiyonlar olur, o yüzden hoşuma gider. Oyunun en renkli koridoru desek yeridir herhalde. Haritanın da tam ortası olduğundan bildiğiniz yolgeçen hanı gibi sürekli baskınlar olur; onu da çalılara atacağın totem dediğimiz görüş sağlayan alanlar ile engelleyebilirsiniz.

7) Gel gelelim ormana 🙂 Ormandaki yaratıklardan bahsetmiştik ama bu orman oyuncusu da kilit adamlardan biridir oyunda. Kaybeden oyunculara koridorlarında yardım edebilir veya kazanan oyuncuların koridorlarında daha büyük üstünlükler sağlamasına yardımcı olabilir. Az daha unutuyordum; oyunda kestiğiniz takdirde tüm takıma kazandırdığı özellikleri olan yaratıklar da var, bunlar için ayrı savaşlar da döner.

8) Üst koridorun pek bir numarası yok bana göre 🙂 Gördüğüm kadarıyla daha çok savunmaya dayalı şampiyonlar alınıyor tabi yine değişiklik gösterebilir de; bildiğiniz koridor işte tuvaleti ve odaları eksik bir tek, ağaçlı mağaçlı 🙂

9) Şimdiden 9. Maddeye gelmişiz, daha da anlatacak çok şey var aslında 🙂 Oyunumuzda 5 çeşit ejderhamız var mesela; Alev, Bulut, Okyanus, Dağ, ve Kadim. Bu ejderler 6 dakikada bir doğarlar, kadim hariç; kadim sadece 35. dakikadan sonra doğar…

Bütün Dünya'yı Peşinden Koşturan Ejderhalar: League of Legends

10) Geldik son maddemize, burada da Baron Nashor’dan bahsedelim o zaman. Baronumuz 20. Dakikadan sonra doğar, bundan kendisinin uzaktan akrabası olan Vadi’nin alameti bulunur. Bunun da akrabasına benzer, verdiği bazı özellikler vardır; ama sadece 1 Şampiyona.
Verdiği özellikler de küçümsenecek cinsten değil 🙂 Tabi bu abimizi de kesmek o kadar kolay değildir, takımca hareket etmeniz gerekir. Çok da delikanlıdır ama; sataşırsan kendini savunur ama seni kovalamaz, vurmadığın sürece de dokunmaz.

Evet, bugünlük bu kadar yeter sanırım. Ben yazarken çok keyif aldım. Umarım siz de okurken almışsınızdır 🙂

Bu tarz oyun inceleme yazılarının devamı gelsin diyorsanız ve özellikle istediğiniz oyunlar da var ise lütfen yorum bölümünde belirtmeyi unutmayın.

Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

okur

Yazar: Cemre Kaman

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.