Ramazan Ayına Özel Dekorasyon Fikirleri Nelerdir? 2023 & 1444

Kaynak belirtilmedi

Dünyanın dört bir yanına yerleşmiş İslam toplumları tarafından “Üç Aylar” ın en özeli ve “ 11 Ayın Sultanı” olarak bilinen Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Oruçların tutulacağı, zengin iftar ve sahur sofralarının hazırlanacağı bu özel ay boyunca, yaşam alanınızı çeşitli dekorasyon fikirleri ışığında tasarlayabilirsiniz. Dünyanın farklı noktalarında yaşayan Müslümanlar, kültür ve estetik farkındalıklarını Ramazan dekorasyonlarına yansıtıyor ve ortaya birbirinden güzel görüntüler çıkıyor. Peki siz bu güzel akımın bir parçası olmaya ne dersiniz? 

Tasarımların Vazgeçilmezleri: Kandiller ve Mumlar

Ramadan Decoration by Pinterest

Bu özel ay boyunca, tutacağınız oruçlar ve yapacağınız özel ibadetler eşliğinde ruhunuzu aydınlatırken, dekorasyonunuzu da mum ve kandiller ile donatarak yaşam alanınızı aydınlatabilirsiniz. Günümüzde Fas ve Mısır ülkelerinin kültürlerinde oldukça önemli  abajur olarak kullanılan kandilleri, kendiniz parlak kartonlar ile tasarlayabilir ya da yaşadığınız şehrin geleneksel çarşılarından satın alabilirsiniz. Dekorasyon için belirlediğiniz masa ya da yer zeminine çok sayıda mumlar yerleştirerek, hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Aydınlatma için bir diğer alternatif olarak led ışıkları düşünebilirsiniz. Bu seçeneğin, Ramazan ayına özel tasarlanmış yıldız ve hilal şeklindeki formlarını tercih ederek dekorasyonunuzu özelleştirebilirsiniz.

Ramadan Decoration by Pinterest

Dekorasyonunuz Renkli mi Minimal mi Olmalı ?

Bu soruya elbette ki net bir cevap verilemez. Yaşam alanınız içerisinde kendinizi nasıl rahat ve huzurlu hissedeceğiniz en önemli nokta olmalıdır. Bu doğrultuda ruhunuza iyi gelen, sizi ve estetiğinizi yansıttığını düşündüğünüz renk ve fikirlere odaklanabilirsiniz. Kültürler arası farklılıkların getirdiği zenginlik ışığında, rengarenk tasarımların yanı sıra soft dokunuşlara sahip tasarımları da tercih edebilirsiniz. Beyaz ve krem tonlarını baz olarak kullanabilir, altın ve gümüş detaylarla zenginleştirebilirsiniz. 

Ramadan Decoration by Pinterest
  • Özellikle Arap ülkeleri başta olmak üzere Pakistan ve çevre bölgelerin kültürlerinde renkler, oldukça büyük bir öneme sahiptir. Sizlerde bu geleneksel tasarımlardan ilham alabilirsiniz. Birbirinden canlı tonları tercih ederek tasarımlarınıza farklı bir bakış açısı kazandırabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma: Ramazan dekorasyonlarınızda, görseli zenginleştirmek adına mis kokulu çiçeklere ve  yer vermeyi sakın unutmayın ! 💐
Ramadan Decoration by Pinterest

Biraz Hayal Gücü Katmaya Ne Dersiniz?

Ramazan ayında yetişkinlerin yanı sıra çocukların da maneviyatı, hissederek yaşayabilmesi oldukça önemlidir. Onlara farklı fikirler sunarak, özellikle bu ayda, oruç tutmanın ve namaz kılmanın önemini elimizden geldiğince anlatabilir ve sevdirebiliriz. Bu noktada dekorasyonda kullanacağınız fikirler, sizlerin en büyük yardımcılarınız olabilir. Örneğin karton veya benzeri bir malzemeden “Camii” maketi yaparak onların odalarına ya da oyun alanlarına yerleştirebilirsiniz. Bu tarzdaki tasarımlar sayesinde çocukların Ramazan ayına olan ilgisini canlı tutabilirsiniz. “11 Ay’ın Sultanı” na sayılı günler kala sizlerde bu fikirlerden yararlanabilir ve yaşam alanınıza yeni bir soluk getirebilirsiniz. Hayırlı Ramazanlar !

“Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır; cehennemin kapıları ise kapanır ve şeytanlar zincire vurulup bağlanır.”

(Müslim, Sıyam:1 No: 1079 ; Buhari, Savm:5)

ahsen blog
observations, interviews, and what's more • enjoy! ✌ • 📨blog.ahsen@gmail.com
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Predis.AI Yapay Zeka Modellerinin Geliştirilmesinde Etkili Bir Çözüm
Sonraki
SENİNLE BAŞLAMADI (MARK WOLYNN)

SENİNLE BAŞLAMADI (MARK WOLYNN)

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.