blog nedir

Blog Nedir? Ne İşe Yarar? Blog Yazacaklara Tavsiyeler

Blog nedir nasıl yazılır? Blog, yazı yazmaya biraz meyili olan ve insanlarla paylaşacağı bir şeyi olan herkesin başvurduğu bir mecra veya bir türdür. Blog yazan kişilere ise blogger denmektedir. Bloggerlar sosyal yaşantısında gerçekleştirdiği deneyimlerini bloglar aracılığıyla paylaşırlar. Okuması gayet zevkli olduğu gibi yazmasıda hayli zevk vermektedir. Tadını alanın bırakamadığı bir farklılık olan blog yazma fikri insanların akıllarında acaba ben bunu başarabilir miyim düşüncelerini getirir. Ama ilginçtir her şey o ilk yazıyı yazmakta gizli. İlk yazınıza gelen tek bir olumlu yorumun verdiği haz bile paha biçilemez bir şekle bürünüyor.

Blog Nedir? Ne İşe Yarar?

blog nedir ne işe yarar

Blog nedir? Kısaca bahsetmek gerekirse blog, Blog Bullettin Board System kelimesinin kısaltmasıdır.

İnternet 2.0 ile hayatımıza giren blog yazma alışkanlığı günümüzde de halen devam etmektedir. Peki bu blog ne işe yarar? Blog, sizi farklı insanlara ulaştırabilecek bir mecradır. Buradan insanları bilgilendirebilir, öneriler ve tavsiyeler sunabilirsiniz. Blogunuz sayesinde düşünceleriniz geniş kitlelere ulaşacak ve yazdıklarınız hakkında olumlu veya olumsuz geri dönüşler alacaksınız. Bu dönüşler sizi yaptığınız işte ilerlemeye itecektir. Başlangıç seviyesinde olmasa dahi sonraki süreçte insanlar blogları üzerinden ciddi maddi kazançlar sağlama imkanı buluyorlar. Maddi bir getirisi olması için belirli bir süre beklentisiz yazmanız gerekmektedir. Çünkü sizi takip edecek bir kitle yaratmak öyle çok kolay olmayacaktır. Blog yazarken en çok kararsız kalınan yer ise ne kendinize “Ben ne yazacağım.” sorusunu sorduğunuz andır. Blog yazılarında herhangi bir konu skalası olmadığı gibi meraklı ve dolu hissettiğiniz konular üzerine yoğunlaşıp sadece o konular ile alakalı yazılar yazmanız da sizin gelişiminize faydalı olabilir. Her yazınızda biraz daha geliştiğinizi fark edeceksiniz. O noktadan sonra bu durum sizin en büyük motivasyonunuz olacaktır. Zira yaptığınız işi ilk önce sizin beğenmeniz önemlidir. Siz yaptığınız işi gerçekten ölçüp tartıp beğenirseniz herkes beğenecektir.

Blog Nasıl Açılır?

blog nedir

Blog açmak için belirli adımlar vardır. Öncelikle yazacağınız blogun alanını seçmeniz gerekmektedir. Bunun akabinde yazacağınız konu veya konulara uygun bir blog ismini tercih edebileceğiniz gibi ad soyad kombinasyonunuzu içeren veya müstear bir isim kullanacağınız bir blog ismi belirlemelisiniz. Buraya kadar geldikten sonra sıra blogunuz için hangi platformu tercih edeceğinize karar vermek olacaktır. Blog platformu tercihinde seçenekleriniz blogger veya wordpress olacaktır. Ama bunlar haricinde bünyesinde içeriğinde kendinize yazı yazma alanı oluşturabileceğiniz ve şuan bu yazıyı okuduğunuz blog platformu olan kooplog’ta da bir profil yaratabilirsiniz. kooplog, yazarlarına sunmuş olduğu özgürlük ortamı ile oldukça başarılı bir platformdur.

Her neyse eğer baştan uca kendinize ait bir blog oluşturma niyetindeyseniz domain ve hosting almanız gerekmektedir. Daha sonra ise blogunuzu inşa süreci başlayacaktır. Okuyucularınıza iyi bir site deneyimi yaşatmak için blogunuzu tasarlamanız gerekmektedir. Okunması güç dizayn başarısız olan bir blogun okunma ihtimali oldukça düşüktür…

Blog Örnekleri

Spesifik konular üzerine yoğunlaşmış ve başarılı bir şekilde yayınlarına devam eden bloglara göz atalım.

Fizikist

Fizikist, fizik alanında içerikler üreten Türkiye’nin en başarılı bloglarından birisidir. Oldukça başarılı içerikler üretmekteler. Blog, Türkiye sıralamasında da hatırı sayılır bir yere sahiptir.

Arkeofili

Herkes için arkeoloji mottosu ile yayın hayatına başlayan arkeofili 2014 yılından beri içerik üretmeye devam etmektedir. Arkeoloji, antropoloji ve evrim gibi konular üzerine içerikler sunan blog bilgi açısından oldukça zengindir.

Biz Evde Yokuz

En iyi gezi blogları arasından sıyrılan bir blog olan bizevdeyokuz takipçilerine seyahat konusunda tatmin eşiği yüksek oldukça başarılı içerikler üretmektedir. Merak edilen konular hakkında dolu dolu bilgilendirmeler yapmaktalar. Bu yönlerini video içerikler ile de zenginleştirerek gayet başarılı bir kullanıcı deneyimi sunmaktadırlar.

Kurumsal Blog Nedir?

blog nedir

İşletmeler, fiziki olarak sunmuş oldukları müşteri memnuniyetlerini aynı şekilde sanal ortamda da sunma gayreti içerisindeler. Bundan sebepledir ki takipçilerine ulaşma fırsatı buldukları web sitelerinde blog alanı oluşturma yoluna giderler. Bu bloglar ile hizmet verdikleri alan ile alakalı içerikler üreterek bir bakıma pazarlamalarını bu kanallar üzerinden de ayrıca yapmaktadırlar. Ve bunu çok iyi yapan bazı işletmeler var şimdi de kurumsal blog örnekleri neler onlara biraz bakalım.

Decathlon

Decathlon, bünyesinde farklı markalara ait ürünler barındırmaktadır. Spor malzemeleri satışı yapan firma blogunda spor faaliyetleri ile alakalı olarak son derece bilgilendirici içerikler hazırlamaktadır. Bu içerikler ile ilgilendiğiniz veya ilgilenmek istediğiniz sporlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bürotime

Ofis mobilyaları üretip ve satan Bürotime, ürünleri sadece üretmekle kalmıyor. Oluşturduğu blog sayfası aracılığıyla mobilyalarının nasıl dizayn edileceğine dair önerilerde sunmaktadır. Estetik kaygının ön planda olduğu içerikler yaratıcı ipuçları barındırmaktadır.

Tatil Sepeti

Tatil Sepeti, zaten tamamı internet üzerinden satış yapan bir işletme olmasında ötürü blog sayfasının olmayışı düşünülemez bile. İşletme oluşturduğu blog ile kullanıcılarına tatil planları için önemli karşılaştırmaya açık bilgiler sunmaktadır. Böylelikle kullanıcılar blog üzerinden seyahat etmeyi plandıkları bölgeler hakkında detaylı bilgi sahip olma fırsatı yakalamaktadırlar.

Blog Nasıl Yazılır

Blog nasıl yazılır? Eğer bu sorunuza cevap arıyorsanız hiç uzaklara gitmeden sizi şuan bulunduğunuz mecranın başka bir köşesine alalım. Buradan sorunuza dair tatminkar cevaplar alabilirsiniz.

Blog Yazacaklara Tavsiyeler

Blog yazmak başlarda size hoş gelebilir fakat zaman geçtikçe içinizdeki bir şeyler yazma ve paylaşma arzusu beklentilerinizi karşılayamadığınızda sönebilir. Kendinizi bu duruma düşürmemek adına aşağıdaki maddeleri blogunuzda uygulamanız yeterli olacaktır.

1. Amacınızı belirleyin
2. Okuyucularınızı tanıyın:
3. Gerçekçi olun
4. Sitenizi sık sık güncelleyin
5. Blogunuzu halka tanıtın
6. Kaynaklarınıza link verin
7. Diğer bloglara link verin
8. Sevdiğiniz konular hakkında yazmaya çalışın
9. Sabırlı olun

Örnek blog yazıları içinse profilime girerek veya sitede yer alan diğer yazarların içeriklerine göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.