Milyarderler De Hata Yapar: Bill Gates, Android’i Google’a Kaptırdığı İçin Bin Pişman

Milyarderler De Hata Yapar: Bill Gates, Android’i Google’a Kaptırdığı İçin Bin Pişman

Forbes’un listesine göre, 102.9 milyar dolar (590 milyar TL) servetle dünyadaki en zengin ikinci kişi olan Amerikalı Bill Gates, çarpıcı bir açıklamada bulundu.

Tüm zamanların en başarılı girişimcilerinden olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, disiplinli çalışma prensibi ve zeki stratejilerine rağmen yaşadığı en büyük pişmanlığı dile getirdi. Village Global’ın düzenlediği etkinlikte konuşan Bill Gates, dünyanın önde gelen diğer teknoloji devi Google’a işletim sistemi Android’i piyasaya sürme fırsatı verdiği için hala pişmanlık duyduğunu söyledi.

Milyarderler De Hata Yapar: Bill Gates, Android’i Google’a Kaptırdığı İçin Bin Pişman

“Microsoft Lider Şirket Olabilirdi”

Google, 2005’te Android’i 50 milyon doların (286 milyon TL) üzerinde bir fiyata satın almıştı. Başta eski ve kullanışsız gibi görünen Android, zamanla iPhone’un işletim sistemi iOS’a rakip olmuştu.  Bill Gates, bu başarıya gönderme yaparak şöyle dedi: “Yazılım piyasasında -özellikle de işletim sistemleri söz konusu olduğunda- kazanan her şeyi alıyor. Yaptığım en büyük hata, Microsoft’un kötü yönetimim nedeniyle bir Android işletim sistemi olamaması.”

Milyarder duyduğu pişmanlığı şu sözleriyle açıkladı: “Android, Apple olmayan telefonlar için bir standart. Microsoft’un bunu başarması mümkündü. Apple dışında sadece bir işletim sistemine yer var. Peki bunun değeri ne? 400 milyar dolar. Bu para G şirketinde değil de M şirketinde olabilirdi.” Gates, “Hata yapmasaydım Microsoft lider şirketlerden biri değil, lider şirket olurdu”  diyerek de hatasıyla yüzleşti.

Önerilen İçerik: Rakip olan Sony ve Microsoft Ortak “Düşmana” Karşı Birleşti

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sevgi İsrafı
Sonraki
Geceleri Aniden Uyanmanın Yarattığı Risk

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.