Rakip olan Sony ve Microsoft Ortak “Düşmana” Karşı Birleşti

Rakip olan Sony ve Microsoft Ortak “Düşmana” Karşı Birleşti

Birbirlerine rakip olan teknoloji devleri Japon Sony ile ABD’li Microsoft, sürpriz bir şekilde ortak oldu. Biri PlayStation, diğeri Xbox ile oyun sektörünün liderlerinden olan Sony ile Microsoft, Azure odaklı yeni bir oyun deneyimi için ortak olmaya karar verdi. Bu ortaklığın, rakipleri Google’ın geçen aylarda bulut tabanlı yeni oyun platformu Google Stadia’yı tanıtması nedeniyle meydana geldiği düşünülüyor. Kısaca, Sony ve Microsoft ortak “düşmanlarına” karşı müttefik oldu. Oyunlardaki platform sınırlamasını ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen Stadia, oyuncuların sevdikleri oyunlara TV, bilgisayar, tablet veya akıllı telefon ekranları üzerinden erişebilmesini sağlamak amacıyla oyunları buluttan yayınlamayı vaat ediyor.

Rakip olan Sony ve Microsoft Ortak “Düşmana” Karşı Birleşti

Sony ile Microsoft da Stadia’ya rakip olacak şekilde oyun ve içerik akışı hizmetlerini desteklemek için Microsoft Azure’da ortak bulut çözümleri geliştirecek. Ayrıca, Sony’nin oyun ve içerik akışı hizmetleri için mevcut Microsoft Azure platformu kullanılacak. Yapılan anlaşma kapsamında Sony ve Microsoft, yeni akıllı görüntü sensörlerini içeren yarı iletkenler ve AI (yapay zeka) alanlarında da işbirliği yapmış oldu.

Rakip olan Sony ve Microsoft Ortak “Düşmana” Karşı Birleşti

Daha İyi Bir Oyun Deneyimi

Bulut tabanlı oyun deneyimi ve yapay zeka için anlaştıklarını belirten Sony’nin CEO’su Kenichiro Yoshida, “PlayStation’ın kendisi yaratıcılık ve teknolojinin entegrasyonu ile ortaya çıktı. Misyonumuz, bu platformu, mümkün olan en iyi deneyimi sağlayan bir bulut ortamı ile her zaman ve her yerde sorunsuz bir şekilde geliştirmek” dedi. Microsoft’un CEO’su Satya Nadella ise stratejik anlaşma ile ilgili şöyle konuştu: “Sony, hem eğlence sektöründe hem de teknolojide her zaman lider olmuştur. Açıkladığımız bu ortaklığın sebebi de budur. Bahsi geçen ortaklıkla Sony, müşterilere daha iyi ve yeni oyun deneyimini sunmak için Azure AI’ın (yapay zeka) gücünden yararlanacak.”

Önerillen İçerik: Yolculuklarınızı Daha Eğlenceli Bir Hale Getirecek Son Zamanların Popüler Mobil Oyunları

Haber Editörü: Pelin Aykın


 

kooplogger

Yazar: İdil Ceren Yılmaz

Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.