ROMA TARİHİNİN EN ACIMASIZ KRALI

    37-41 yılları arasında Roma’nın 3. İmparatoru olan Caligula ( Caligula küçük asker sandaleti demek) ( tam adı Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus) Roma tarihinin en acımasız kralı olarak bilinir. Ahlaksız, acımasız bir despottur.

    Caligula küçükken tahtta amcası Augustus vardır. Bir çok insan Caligula’nın babası Germanicus’u varis olarak görmesine rağmen Augustus, Tiberus’u seçmiştir. Şart olarak da Germanicus’u evlat edinmesini istemiştir. Şart yerine getirilmiş ve Augustus’un ölmesiyle Tiberus İmparator olmuştur. Tiberus, Germanicus’u doğuya göndererek orada zehirletmiştir. Caligula da önce annesinin büyükannesi arındanda büyükannesinin yanında kalmıştır. 31 yılında Tibarus’un yanına geri dönmüştür. Burda Tibarusa itaat ederek onun gözüne girmeyi başarmıştır.

    Ailesinden herkes ölmüşken o yaşıyordu. Burada kölelere yapılan işkencelere katılmış, kanlı gladyatör oyunları izlemiştir. Tiberus’un ölümüyle taht Caligula ve Tiberus’un oğluna kalmıştır. Ama halk Caligula’yı daha çok istediklerinden Tiberus’un oğlunu boğdurtmuştur.

    Caligula ilk aylarda çok iyidir. Cömerttir. Sürgüne gönderilenleri çağırmış, muhafızlara fazladan ödeme yapmış, vergi sisteminden zarar görenlere yardım etmiş, cinsel suç işleyenleri sürgüne göndermiştir.

    Caligula, imparatorluk döneminde karışıklıkları bastırmış, vali atamaları yapmış, limanları restore etmiş, ithalatı arttırmıştır.

    Böyle bir adamın canavara dönüşmesi nasıl oldu peki? 

    Caligula 37 yılında büyük bir hastalık geçirmiştir. Howard Hayes Scullard “Hastalığından bir şehvet canavarı ve şeytani bir zalim olarak çıktı” der.

    Bir çok yazar bu davranışların 39 yılına kadar ortaya çıkmadığını yazar.

    Bazı kaynaklarda da Caligula’nın  bir geçit töreni istemesi ama Senatonun bunu reddetmesi üzerine olabileceğini yazar.

    Ama ilk ve kesin aşırılığı 39 yılında konsülleri, Senatoya danışmadan görevden uzaklaştırması ve bazı senatörleri arabasının yanında koşmaya zorlamasıyla olmuştur. Halk Caligula’nın iğrenç yüzünü yavaş yavaş görmeye başlamıştır.

    Bunların dışında dine bakışı biraz farklıdır: tapınaklarda kendini bir ilah olarak sunmuş ve etrafındakilere kendisine biat emesini istemiştir.

   Senato üyelerinin eşlerini en yüksek fiyata verene satmış, gece saray koridorlarında güneşin doğmasını emretmiş, atını bir rahip olarak görmüş ve ona mermer bir ahır, altın bir yemlik yaptırmıştır.

    İlişkisi olduğu kız kardeşi ölünce ( kız kardeşi hamile kalınca onu parçalattırarak öldürtmüştür.) akli dengesini iyice yitirmiş, kardeşini tanrıça ilan etmiş ve ona dua edilmesini emretmiştir. 3 kız kardeşiylede ilişkisi vardır.

    Aslanlarla arenaya çıkacak suçlu bulunmadığında seyircileri aslanların önüne atmıştır.

    Kel olmaktan korktuğu için kendisine yukarıdan bakılmasını yasaklamıştır. Halkı da tıraşa zorlamıştır.

    Muhafızlarından Macro’nun karısı ile ilişkiye girmiş ve Macro’ nun intihar etmesini emretmiştir.

    Zengin insanları öldürmüş ve paralarına el koymuştur.

    Sarayında bir genelev açmıştır.

    Ölümü ise Chaerea adında bir muhafızın  elinden olmuştur. Senato üyelerinin bazılarının bu suikasttan haberi vardır.  3 başarısız komplo sonunda Chaerea, Caligula’yı sırtından bıçaklamıştır. Bazı kaynaklarda 30 yerinden bıçaklandığı da yazar.

Nurefsan
......
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kaybetmenin Dayanılmaz Ağırlığı

Kaybetmenin Dayanılmaz Ağırlığı

Sonraki
Kedilerle Bir Gün Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.