Minecraft Gibi Oyunlar Yaratıcılığı Besliyor

Minecraft Gibi Oyunlar Yaratıcılığı Besliyor

Amerika’da Iowa State Üniversitesi’nin (ISU) araştırmasına göre; “Modern Lego” olarak adlandırılan Minecraft gibi özgür bir dünyaya sahip video oyunlar çocukların yaratıcılığını geliştiriyor.

Araştırma kapsamında televizyon izleyen çocuklarla Minecraft oynayan çocukların yaratıcılığı karşılaştırıldı. 40 dakikalık oyun ve televizyon deneyiminin ardından teste katılan 352 katılımcıdan dünya dışı bir yaratık çizmeleri istendi. Bu çizimler, bir insana ne kadar benziyorsa o kadar düşük, bir insandan ne kadar farklıysa da o kadar yüksek puan aldılar.  Buna göre; Minecraft oynayan çocuklar, deneyde yer alanlar çocuklar arasında en yaratıcı olanları oldu. Araştırmanın diğer ilginç yanı ise bir gruba “yaratıcı olun” denirken diğerine bu uyarıda bulunulmadı. Bunun sonucunda “yaratıcı olun” diye uyarıda bulunulmayan grup daha yaratıcı oldu. 

Minecraft Gibi Oyunlar Yaratıcılığı Besliyor

Oyunların Çoğu Yaratıcılığı Geliştiriyor

Ayrıca araştırmalara göre, sadece Minecraft gibi oyunlar değil, oyunların çoğu, oynayan insanların yaratıcılığını olumlu şekilde etkiliyor. Örneğin bir rol yapma oyununda oyuncular, kendi karakterleri ve kendi hikâyelerini yaratabiliyorlar ya da rekabetçi bir oyunda yaratıcı stratejiler izleyerek rakiplerini yeniyorlar. Çalışmayı yapan araştırmacılara göre birinci şahıs nişancı oyunları bile yaratıcılığa katkıda bulunabiliyor çünkü bu oyunlarda da yeni stratejiler geliştirmek oyuncuların yaratıcılığını geliştiriyor. 

Önerilen İçerik: Harry Potter, Yeni Çıkan Sihir Dünyası Oyunuyla Sokağınıza Kadar Gelecek

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Devletler Kendilerini Vatandaşlarına Karşı Korumalı mı?
Sonraki
Dünden Bugüne Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki En İlginç Rekorlar
Dünden Bugüne Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki En İlginç Rekorlar

Dünden Bugüne Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki En İlginç Rekorlar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.