Geceleri Aniden Uyanmanın Yarattığı Risk

Geceleri Aniden Uyanmanın Yarattığı Risk

Geceleri uykunuzdan aniden uyanıyor musunuz? Deliksiz uyumak sizin için çok mu zor? İşte bu durum bazı problemlerin belirtisi olabilir. Bu yüzden uyku düzenini takip etmek ve mümkün olduğunca kesintisiz bir gece uykusu çekmek insan sağlığı için en önemli faktörlerden biridir. Gece uykusunun bölünmesi pek çok risk barındırır.

Eğer gece uykunuz bölünüyorsa bunun fizyolojik, psikolojik veya dış etkenlerden kaynaklı birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepleri takip etmek ve sorunların çözümü ile alakalı çalışma gece uykunuzun kalitesini değiştirecek ve aynı zamanda yaşam kalitenizi de muhakkak iyi yönde etkileyecektir. Yaşımız ilerledikçe gece uyku süresinin düşmesi oldukça normaldir. Ama bu durumda bile herhangi bir insanın günde en az 6-7 saat gece uykusu uyumuş olması gerekmektedir. Bu uyku ne kadar kaliteli olursa sabah uyandığımızda kendinizi o kadar sağlıklı, dinç ve dinlenmiş hissederiz. Bu yüzden muhakkak gece uykumuzun kalitesi değerlendirmek ile alakalı yeterli bilgiye sahip olmalıyız.

 Gece Uykumuzu Neler Böler?

Yemeği Fazla Kaçırmak

Uykunuzun bölünmesinin en önemli sebeplerden biri beslenmedir. Eğer gün içerisinde fazla yağlı
baharatlı tuzlu ve ağır yemek yediyseniz bu muhakkak uyku düzeninizi etkileyecektir. Uyku düzeninizi yoluna koymak istediğiniz bir dönemdeyseniz mümkün olduğunca hafif ve porsiyon olarak küçük yiyecekleri tercih etmelisiniz. Aynı zamanda yatağa girmeden en az 3-4 saat önce yemek yemeyi bırakmış olmanız gerekmektedir. Yemek yemek her ne kadar sindirimin başlamasını sağlayıp uyku haline yol açsa da yemeğin ardından hemen yatılan uyku muhakkak bölünecektir.

Psikolojik Rahatsızlıklar

Uykusuzluğun ve sürekli bölünen uykunun en önemli sebeplerinden biri de psikolojik rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların çok ciddi şeyler olması gerekmez. Sadece etrafınızda yaşanan şeyleri çok fazla kafaya takıyor olabilir, okul veya iş için yetişmek gerekenleri düşünüyor olabilir veya sadece çok fazla iş yapmaktan zihninizi yormuş olabilirsiniz. Elbette ciddi ruhsal bozukluklar da uyku düzeni ile alakalı sıkıntılara sebep olur ama çoğunlukla bu sıkıntıların sebebi basit ruhsal bunalımlardır. Bunları çözmek için ise belirli ufak yöntemler kullanmak mümkündür ve risk barındırmaz. Bunlardan bir tanesi uyku öncesinde meditasyon yapmaktır. Bunun için telefon uygulamalarından veya YouTube üzerinden paylaşılmış videolardan yararlanabilir ve meditasyon sayesinde uykunuzu daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise uyku öncesinde sürekli düşündüğünüzü fark ettiğiniz şeylere yatmadan önce bir deftere not etmektir böylelikle sabah uyandığınızda uyumadan önce düşündüğünüz son şeyi zorlanmadan aksiyona geçirebilirsiniz.

Fizyolojik Faktörler

Uykusuzluğa sebep olan bir diğer etken ise fizyolojik faktörlerdir. Fizyolojik faktörler ifadesi genellikle sağlık durumunuzu temsil eder. Kan şekerinizin aniden düşmesi veya yükselmesi, tansiyon, mide sıkıntıları, sinirlerde veya kaslarda gelişen rahatsızlıklar da uyku kalitenizi etkileyecek ve uykunuzun geceleri bölünmesine sebep olacaktır. Beslenme düzeninizle veya uyuduğumuz yerin konforu ile
alakalı bir sıkıntınız yoksa, psikolojik olarak da baskı altında olmadığınız bir dönemde iseniz ama buna rağmen uyumakta zorlanıyor veya geceleri sık sık uyanıyorsanız muhakkak bir uzmana danışmalısınız. Fizyolojik rahatsızlıklar basit kan testleri ile tespit edilebilmektedir ve çoğunlukla ilaç yoluyla tedavi edilebilmektedir. Tedavinin gerçekleşmesi halinde uyku düzeninizin ne kalitenizin fark edilir şekilde iyileştiğini gözlemleyeceksiniz.

Uyuduğunuz Ortam

Uyku kalitesindeki en önemli dış etken ise uyuduğunuz ortamdır elbette. Yatağınızın rahat olması, yastığınızın sizin için uygun olması, uyuduğumuz ortamdaki ışığın durumu ve en önemlisi de ortamın ısısı… Tüm bu dinamikler kişiden kişiye farklılık gösterebilirler. Ama sizin için doğru olan dış etkenler bir araya geldiğinde uyku kalitemiz gözle görülür oranda değişecek, risk ortadan kalkacak ve gece uyanmalarınız azalacaktır.

Sorunlarınızı çözdüğünüz, deliksiz uykular!

Uyarı: En doğru bilgi için doktorunuza danışın.

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Milyarderler De Hata Yapar: Bill Gates, Android’i Google’a Kaptırdığı İçin Bin Pişman
Milyarderler De Hata Yapar: Bill Gates, Android’i Google’a Kaptırdığı İçin Bin Pişman

Milyarderler De Hata Yapar: Bill Gates, Android’i Google’a Kaptırdığı İçin Bin Pişman

Sonraki
Bi’ Korna ile Kilitli Trafiği Çözen Kahraman Şoförler
Bi' Korna İle Kilitli Trafiği Çözen Kahraman Şoförler

Bi’ Korna ile Kilitli Trafiği Çözen Kahraman Şoförler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.