Bi' Korna İle Kilitli Trafiği Çözen Kahraman Şoförler

Bi’ Korna ile Kilitli Trafiği Çözen Kahraman Şoförler

Bi korna çalıp kilitli trafiği açan o kahraman şoförler yok mu, ah o şoförler…

Yılların muhalifi olarak bu ülkenin kalabalığından, gürültüsünden, ekonomisinden, şusundan busundan bıkıp yurt dışına yerleşme hayali kurmuşluğum çoktur, yalan yok. Ama işte bazı şeyleri geride bırakmak gerçekten çok zor. Ne zaman böyle hissetsem üniversitede Erasmus’a gittiğim günleri hatırlarım. Gurbet ellerde kıt kanaat geçinmeye çalışırken yatağa karnım aç girdiğimde Türk mutfağımızın birbirinden leziz yemekleri geçerdi gözümün önünden, bir vatan hasreti kaplardı içimi.

Sonra döndük, okul bitti, iş güç, evlilik falan derken, ne ara oldu anlayamadan beyaz yakalı oldum çıktım. Sabah akşam 8-5 trafiği adeta hayatımın anlamı oldu.

Bi' Korna İle Kilitli Trafiği Çözen Kahraman Şoförler

Büyüleyici Gücüyle İnsanı Kendine Çeken “Korna”

Başlarda içimden söve söve çıkardım yola, her şey sinirimi bozardı.

Zaten hayatımdan nefret etmeye yer arıyorum, bir de üstüne her Allah’ın günü bu trafik belası başımda. İşe gidiyorum sinir küpüyüm, eve geliyorum sinir küpüyüm…

Her gün geçtiğim yol üzerinde istisnasız her seferinde kırmızıya denk geldiğim bir ışık var, sürekli kuyruk oluyor. Adamın önünde 10 tane araba duruyor, inatla yeşil yanar yanmaz kornaya yükleniyor.

Önceden bu tiplere ayar olurdum, sonra ne oldu ben de anlamadım, sinir minir kalmadı. Arkadaki bana korna mı çalıyor? Hop, ben de patlatıyorum bi korna öndekine, ihaleyi üstümden atıyorum. Öndeki düşünsün, bana ne. Ayrıca inanmazsınız, yeşil yandığında ben o kornayı çalınca öndeki arabalar ilerlemeye başlıyor. Bi kornayla kilitli trafiği çözüyorum yemin ederim.

Bazen böyle hafta sonları falan alakasız bir saatte trafiğe çıktığım oluyor. Bi bakıyorum trafik falan yok, dümdüz kaymak gibi yol. Samimiyetimle söylüyorum içim sıkılıyor. Vites atmazsın, bir şey atmazsın, sabit devirde mıy mıy mıy akıp gidiyorsun öyle. Sıfır aksiyon. İnsanın uykusu geliyor. Hemen patlatıyorum orta yere iki düt düt, keyfim yerine geliyor valla.

Artık ne zaman trafikte kendi halinde kimseye bulaşmadan sıkıcı sıkıcı araba süren genç bir delikanlı görsem, hemen giriyorum dibine, çakıyorum kornayı ki o da hayattan keyif almayı öğrensin.

Ne zaman ki şu kornanın gücünü keşfettim, yüzüm gülmeye başladı. Artık ben de mutlu mesut bir sığırım.

Önerilen İçerik: Bir Toplum, Kurallar Olmadan Var Olabilir mi?

okur

Yazar: groundless

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 Yorum

  1. Yok yere Korna çalmak hiç de medeni bir durum değil, elbette sığırların içinden geçmek zorunda değilsen. Ya sellektöre ne demeli. Korna yanında çok masum kalıyor.
    Medeniyetin, özellikle de otomobil sürme kültürünün henüz ana okulundayız. Atalarımızın kökbörü oyununu bugün hala yaşatma derdine düşen bizlerin, genetik kodlamalardan silinmesi gereken bir yığın sıkıntının olduğunu bilerek, devletin tez zamanda korna, sellektör, makas atmak gibi taciz edici işlere ağır cezalar getirmesi belki genetik kodlamaların değişmesine yardımcı olacağı kaçınılmaz.

  2. Ben eskiden akşamları arabaya atlayıp boğaza vs yerlere gitmeyi seven adam ne zaman trafiğe çıksam istanbulda sinir olurum. Allah tan işim artık Trakya’da İstanbulla işim yok çok şükür. Ama trafik yoğunluğundan sarı ışığın kaldırıldığı bir ilde, kırmızı da beklerken telefonuna dalan, arabnın orası burası ile uğraşan yolda olduğunu unutan çok sığır var. Onlara korna basmak şart. Hele birde zaten trafik 30 km hızla akarken böyle 20 işe giden sığıroviçler var. Önüne sürekli araba dolduran en çok onlara kılım. Böyle bir trafik olunca korna da çalarsın elinden gelse mehter takımı tutar çaldırırsın. Korna meselesinden daha önemlisi yayalara yol vermeyen sığırlardır ki bu biraz biraz ceza keseriz yakarız kızarızlarla aşılmaya başlandı. Ama hala hiç çözülmemiş olan kavşak içindeki arabaya yol vermeme hastalığı. Tamam sağdaki araç senin geçiş üstünlüğün var ama döner kavşağa gelince o üstünlük kavşak içindeki araca geçiyor. Garibim bizde kavşak içinde arabalar bekler, bir iyilik sever ya da kural bilen çıksada yol geçsek der.