beyin, gökyüzü, kafa, bilinçaltı

Bilinçaltı

  İnsanı hiç olmadık yerde bambaşka bir insan olarak ortaya koyan, insanın farkında olmadan kötü yada iyi davranışlara sürükleyen kavram bilinçaltıdır. 

 Gün içinde yaptığımız ve karşılaştığımız herhangi bir olumsuz durum da, karşılaştığımız durum ne kadar basit olursa olsun, bizi ilgilendirmez dahi olsa beynimiz onu bilinç altımıza gömer. Hiç olmadık zamanlarda ya da rüyalarda gün yüzüne çıkar. 

   Pek anlam veremediğimiz davranişlarımız ya da belli belirsiz düşüncelerimiz, bilinçaltında ki düşüncelerimizin ürünleridir. Davranışlarımızın bizi yönlendirdiği yollar aslında bilinçaltının bize yaptığı yollardır. 

   İnsanların beyni çok farklı çalışır. Bir insanın ne düşündüğünü, ne hissettiğini anlamak zordur. Bu durumu zorlaştıran aslında bilinçaltımızdır. Çünkü bilinçaltımız düşündüklerimizin aksine düşünemediklerimizin şekillendirilmiş halini ortaya koyar. 

   Bilinçaltını dizginleyen, bilinçli yaptığınız ve yapmadığınız davranışlar ve hissetmekte olduğunuz duygularınızdır. Duygularınız ile düşüncelerinizi birlikte şekillendirirseniz şeklini kaybetmez. Siz zorlamadıkça şeklini korur ve sizin bilinçaltında olanlar bilinçli yaptığınız hareketleriniz ile şekillendirir. 

Çoğunlukla insanlar kötü etkilenir. Ama bazı insanlar iyi yönde de etkiler. Çünkü kötülüğün içinde mutlaka iyilik kırıntıları vardır. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?