Her Türlü Uğraşın ve Çabanın Altından Kalkan Dişi: Kadın

Her Türlü Uğraşın ve Çabanın Altından Kalkan Dişi: Kadın

Farsçada ahu, Arapçada avrat, Pakistan’da Begüm, Orta Asya’da Katun…

Kadın; her dilde, her millette, her kültürde farklı şekillerde çağrılsada, kadının anlamı; her dilde, her millette ve her kültürde aynı… 

Kadın (isim): azim ve gücü içinde barındıran her türlü uğraşın ve çabanın altından kalkan dişi.

Dünya’nın her yerinde, bazen kayıplarımız için buruk, bazen kazandıklarımız için sevinçli, ama her koşulda kutladığımız ve kutlayacağımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Daim Olsun!

8 Mart’ın Hikayesi

New York’ta bir tekstil fabrikasında çalışan 40.000 kadın dokuma işçisi, 1857’de çalışma koşullarında iyileştirme talebiyle grev yapmaya başlar. Grev, güvenlik güçlerinin kadın işçilere saldırıp fabrikaya kilitlenmesi ile sonuçlanır. Güvenlik görevlilerin bu tutumu sonucu fabrikada yangın çıkar. İşçiler yangından kaçmaya çalışırken, fabrika önünde yer alan polis barikatına takılırlar. Polisin kurduğu bu barikat sonucu tam tamına 146 insan hayatını kaybeder. Ölen 146 kişinin 129 ‘u kadın 17’si ise erkektir.

Her Türlü Uğraşın ve Çabanın Altından Kalkan Dişi: Kadın

Bu olayda kadın işçilerinin çoğunun vefat etmesinden sonra ABD’de büyük bir yankı uyanır ve facia sonucu ölen 129 işçi için yapılan cenaze yürüyüşüne yaklaşık olarak 80.000 kişi katılır. 1910 yılına gelindiğinde; Kopenhag’da Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı düzenlenir. Düzenlenen bu konferansa Almanya Sosyal Demokrat Partisi liderlerinden Clara Zetkin katılır. Alman lider bu konferans sonucunda ölen 129 kadın işçinin anısına 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü ilan eder.

Konferansta önerisi kabul edilmiş olsa da Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanması 1960 yılına kadar yasaklanır. 1977 yılında dünya kadınlar günü tartışması tekrar masaya yatırılır ve Aralık’ın 16′ sında ABD’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kabul edilir, böylece genel geçerliliği kesinleşen gün birçok ülkede Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlar.

Türkiye’de 8 Mart

Ülkemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk 1921‘ de kutlanmaya başlandı. 1980′ e kadar yapılan kutlamalar 12 Eylül Darbesi’nden sonra dört yıl boyunca hiçbir şekilde yapılmadı. Aradan geçen dört yılın ardından birçok kadın örgütü birleşip bu günün ateşini tekrardan fitillendirmeye çalıştılar. Uğraşları boşuna çıkmayan kadın örgütlerinin çabaları sonucunda kadınlar günü yeniden kutlanmaya başlandı ve bugün de kutlanmaya devam ediyor… Devam da edecek…

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu ve Daim Olsun…


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Xiaomi’nin 37 Saniyede Tükenen Fiyat Performans Telefonu: Xiaomi Mi 8
Xiaomi'nin 37 Saniyede Tükenen Fiyat Performans Telefonu: Xiaomi Mi 8

Xiaomi’nin 37 Saniyede Tükenen Fiyat Performans Telefonu: Xiaomi Mi 8

Sonraki
”Kadın Doğulmaz, Kadın Olunur!”: Simone de Beauvoir
''Kadın Doğulmaz, Kadın Olunur!'': Simone de Beauvoir

”Kadın Doğulmaz, Kadın Olunur!”: Simone de Beauvoir

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.