29. İstanbul Caz Festivali’nden Kaçırılmayacak 6 Konser

İstanbul Caz Festivali, caz ve güncel müzik dünyasının en sevilen isimleriyle dolu bir programla müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festival bu yıl 25 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında 200’ü aşkın yerli yabancı sanatçıyı ağırlayacak.

Tüm konserler hakkında detaylı bilgi ve festival biletleri için tıklayın.

Kalben “Eski Dünyanın Yangını” // Boom Pam & Kutiman

Kalben “Eski Dünyanın Yangını” // Boom Pam & Kutiman

Kendi romanı olan bir albüm niteliği taşıyan Eski Dünyanın Yangını, Kalben’in müzisyen tarafını yazarlığıyla buluşturup 13 şarkılık bir albümle bütünleşiyor. Kalben’den önce ise sahnede daha önce Selda Bağcan ile gerçekleştirdikleri ortak çalışmalarla tanınan Yunan, Akdeniz ve Ortadoğu tınılarını müziğinde işleyen Tel Avivli rock grubu Boom Pam ile İsrail’in dahi müzisyenlerinden Kutiman olacak.

Tarih: 30 Haziran Perşembe 20.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Dianne Reeves // Ercüment Orkut Trio

Dianne Reeves // Ercüment Orkut Trio

Sadece caz değil müzik tarihinin de tartışmasız en büyük vokallerinden biri olan 5 Grammy ödüllü Dianne Reeves, tekniğiyle duygusunu müthiş bir dengede tutmayı biliyor.

Genç nesil caz müzisyenlerle kaydettiği son stüdyo albümü Beautiful Life ile 2015’te En İyi Caz Vokal Performansı Grammy’sini kazanan Reeves’in sesi İstanbul Caz Festivali’nde yankılanacak. Dianne Reeves’den önce ise klasik cazdan çağdaşa kadar geniş bir yelpazede sınırları zorladığı Low Profile ve Persona gibi iki başarılı albümle dikkatleri üstüne çeken besteci, piyanist Ercüment Orkut, üçlüsüyle izleyicileri karşılayacak.

hüsnü şenlendirici klarnet

Reeves, 2013’te, Uluslararası Caz Günü’nde beraber sahneye çıktığı, Roman ezgilerine pop, caz ve funk gibi türlerin çerçevesinden bakan dünyaca ünlü klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici ile bir kez daha aynı sahneyi paylaşacak.

Tarih: 5 Temmuz Salı 20.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Melody Gardot

Melody Gardot

Cazdan aldığı ilhamı etkilendiği farklı türlerle birleştiren ve kendi müziğini ortaya koyan Melody Gardot, puslu fakat zarafetle parlayan sesiyle herkesten farklı ve bir o kadar da tanıdık. Dünyanın en büyük caz festivallerinde sahneye çıkan sanatçı, sahne performanslarını R&B, blues ve cazı buluşturup sakin fakat heyecan dolu bir yolculuk gibi tasarlıyor.

Tarih: 7 Temmuz Perşembe 21.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Teoman’ın KOYU ANTOLOJİ’si

İstanbul’u içine çekmiş ve nefesini şarkılarıyla sunmuş bir yazar Teoman. Beyoğlu’nda sahneye çıktığı efsane rock grubu Indians’dan bugüne kadar rock’tan beslense de yıllar geçip yepyeni şarkılara hayat verdikçe hayranı olduğu Leonard Cohen’e göz kırpan bir şarkı yazarlığına yöneldi. 2018’de Teoman, yan yana gelince bir ahenk yaratan, birbirine en çok yakışan 26 şarkısını Koyu Antoloji albümünde bir araya getirdi. Müzik, sinema ve yazarlık ile yavaşça damıtılan 10 albümün bir özetine şahit olmak için daha uygun bir konser olamaz.

Tarih: 6 Temmuz Çarşamba 21.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

+1’li Gece Gezmesi

+1'li Gece Gezmesi

İstanbul Caz Festivali’nin son yıllarda en çok dikkat çeken etkinliklerinden +1’li Gece Gezmesi, bu yıl yine bir cumartesi akşamı, farklı mekânlar arasında bir müzik turu olarak karşımızda.

  • Anadolu yakasının nabzını tutan mekânlarda izleyeceğimiz gruplardan ilki, 1970’lerin saykodelik ruhunu günümüze yansıtan Ayyuka.
  • Türkçe hip-hop’ın efsane gruplarından Mode XL ile Ankara sound’unun yaratıcılarından VeYasin’in heyecan verici elektronik projesi Hey! Douglas da aynı gece enerjimizi yükseltecek.
  • Güney Doğu Asya’nın 60’lı ve 70’li yıllarının müziklerinden etkilenirken disko, funk öğelerini elektronik bir dünyada buluşturan Hollandalı Yin Yin ise hem solo olarak hem de Ayyuka sahnesinde karşımızda olacak.
  • +1’li Gece Gezmesi etkinliğinin bir diğer önemli ismi ise dingin ve hipnotize edici besteleriyle Yann Tiersen, Radiohead, Sigur Rós gibi isimlere yakın duran, Portekizli müzisyen David Santos’un dahiyane projesi Noiserv.

Tek gecelik bu dopdolu etkinlikte farklı mekânlarda birbirinden etkileyici isimlerin performanslarına tanıklık etmek için sizi Kadıköy’e bekliyoruz.

Tarih: 2 Temmuz Cumartesi 20.00

Mekan: Kadıköy – Moda (Moda Sahnesi, Dorock XL, Kadıköy Sahne, The Wall, Kadıköy Sineması)

John McLaughlin & The 4th Dimension

John McLaughlin & The 4th Dimension

John McLaughlin için sadece bir gitarist demek büyük haksızlık. O, dünyanın çeşitli coğrafyalarına yayılmış bir müzik kültürünün önde gelen temsilcisi. İstanbul’da yine İKSV etkinliklerinde verdiği pek çok konserle kalpleri kazanan McLaughlin, vakfın 50. yılında yeniden festival sahnesine konuk oluyor.

Tarih: 29 Haziran Çarşamba 21.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İstanbul Caz Festivali ile ilgili tüm gelişmeler, sanatçıların tanıtım videoları ve etkinliklerle ilgili anlık duyuruları sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kültür ve sanatın gelişimi için çalışan bağımsız bir kurumdur. İKSV, klasik ve güncel müzik, sinema, tiyatro, güncel sanat, tasarım gibi alanlarda uluslararası festivaller, bienaller ve yıla yayılan etkinlikler düzenler.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yin Yang Felsefesini Günlük Hayatınıza Taşıyabileceğiniz 8 Yol
yin yang felsefesi

Yin Yang Felsefesini Günlük Hayatınıza Taşıyabileceğiniz 8 Yol

Sonraki
Spor Salonlarına Gitmeden Egzersiz Yaparak Sağlıklı Yaşamanın 7 Yolu
Spor Salonlarına Gitmeden Egzersiz Yaparak Sağlıklı Yaşamanın 7 Yolu

Spor Salonlarına Gitmeden Egzersiz Yaparak Sağlıklı Yaşamanın 7 Yolu

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.