Spor Salonlarına Gitmeden Egzersiz Yaparak Sağlıklı Yaşamanın 7 Yolu

Spor Salonlarına Gitmeden Egzersiz Yaparak Sağlıklı Yaşamanın 7 Yolu

Bugün çoğu insanın egzersiz yapmamak için en büyük bahanesi, spor salonlarına gitmeye vakitleri ya da zamanları olmadıkları yönündedir. Bilim insanları ise günlük hayatın içinde doğal olarak yapılan egzersizlerin spor salonunda yapılanlardan daha sağlıklı olduğunu belirtmektedirler. Yani eğer egzersiz yapmak isterseniz zaten spor salonlarına ihtiyacınız yok!

17 ülkede 130 bin insan üzerinde yapılan araştırmada bilim insanları gün içerisinde yapılan fiziksel hareketlerin kalp sağlığına etkilerini araştırdı. Araştırmada, hayatın içerisinde egzersizi alışkanlık haline getiren insanların kalp sağlıklarının diğerlerine göre daha iyi olduğu görüldü. Her gün 1 saate yakın yapılacak egzersizin kalp krizi riskini 20’de 1 azalttığını ifade eden araştırmacılar gün içinde yapılan fiziksel hareketlerin spor salonundan daha etkili olduğunu belirtti.

Önerilen İçerik: Yoga Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Yoga’nın Faydaları

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre 18-64 yaş aralığındaki yetişkinler bir hafta içerisinde spor salonuna gitmeden 150 saat fiziksel aktivite yapıyor. Ancak aynı araştırmada, dünya nüfusunun yüzde 20’den fazlasının hala yeteri kadar hareketli olmadığı belirtiliyor. Bunun en büyük sebebi de teknolojinin getirdiği rahatlık olmuştur. Artık hemen hemen her apartmanda asansör, her evde birer ikişer araba bulunmaktadır. Hal böyle olunca da insanların birçoğu hareket etmekten çok uzak bir hayat yaşar hale gelmiştir.

Spor Salonlarına Gitmeden Egzersiz Yaparak Sağlıklı Yaşamanın 7 Yolu

Güçlü Bir Bünye Güçlü Bir Ruhsal Denge Getirir

Beden formunuzu ne kadar güçlendirirseniz, fiziksel olarak kendinizi ne kadar geliştirirseniz, bu sonuç sizin strese girmenizi engelleyecektir. Yani egzersiz yaparak sadece iyi görünmekle kalmayıp iyi düşünmeyi ve daha kapsamlı bakış açıları geliştirmeyi, sorunlara farklı yönlerden yaklaşmayı, hızlı ve doğru düşünmeyi, doğru iletişim kurmayı becerinizi geliştirebilirsiniz. Bu da hem sosyal yaşam ve iş hayatında başarıları destekler.

Egzersizin diğer somut etkilerinden biri de beyin hücrelerimiz olan nöronlara etkisidir. Beynimiz vücut ağırlığımızın sadece yüzde 3’ünü oluşturmasına rağmen, pompalanan kanın yüzde 20’sini, vücut oksijeninin de yüzde 25’ini kullanır. Egzersiz sırasında pompalanan kan miktarı arttıkça, beynin kanlanması ile beynimiz oksijen ihtiyacını daha iyi karşılar. Bu sayede nöronların programlanmış ölümü azalır hatta sayıları ve büyüklükleri artar. Bu sayede, düzenli egzersiz yaparak, aralarında Parkinson, Alzheimer da bulunan birçok hastalıkların gelişmesi engellenmiş olur.

Peki, herhangi bir spor salonuna gitmeden kendi egzersiz ve hareket alanımızı nasıl oluşturacağız?

Günde On Bin Adım Atın!

Teknolojinin son hızla gelişmesi ve spor aktivitelerinizi akıllı telefonlarınızdaki uygulamalarla destekleyebilmeniz sayesinden artık günde kaç adım attığınızı saptamanız son derece kolay. Hiç değilse günde 10 bin adım atmak şart! Hatta öyle ki, bazılarımız gün sonunda 10 bin adımı tamamlamak için evimizde adım atacak yeni yerler keşfetmeye bile başladı. Araştırmalar da bu faydalı egzersizi destekliyor: Günde 10 bin adım haftada beş kez 30 dakikalık egzersize eş sayılıyor. Zaten tüm sistemli günlük aktiviteler vücudunuzda ve metabolizmanızda olumlu sonuçlar doğuruyor.

Günde 10 bin adım atan bir kişi, beş bin adım atan bir kişiye nazaran kalp atışlarının ne kadar kan pompaladığıyla ilintili olarak daha büyük atış hacmine sahip oluyor ve bu da kalbi daha sağlıklı kılıyor. Düzenli egzersiz yapan birinin ana vücut sistemlerini çalıştırmak için yakacağı kaloriler farklılık gösteriyor. Yaptığı fiziksel aktiviteyle de bahsettiğimiz bazal metabolizma kalori yakmaya katkı sağlıyor.

Spor Salonlarına Gitmeden Egzersiz Yaparak Sağlıklı Yaşamanın 7 Yolu

Evde Kolay Egzersizler Yapın!

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için düzenli egzersiz yapmanın önemi hemen hemen herkes tarafından kabul ediliyor. Her gün 20-30 dakikalık basit egzersizler ya da haftanın 3 günü 45-60 dakikalık antrenmanlar vücudun fit ve formda kalmasına yardımcı oluyor. Zaman problemi olanlar ve dışarıda ya da salonda spor yapmayı sevmeyenler ise evde yapılabilecek kolay egzersizler ile formda kalmayı başarabiliyor.

Ev İşlerinden Kaçmayın!

Annelerimizin yaptığı ev işleri hiç küçümsenmeyecek kadar ağır egzersizlerdir. Özellikle ütü yapmak bunların arasında belki de en çok kalori yakan ev işlerinden biridir. Kol kaslarını çalıştırdığı gibi aynı zamanda sıcak bir ortam sağladığı için hareket alanınızda daha çok kalori kaybetmenize sebep oluyor. Bir diğer egzersiz mahiyetinde ev işi ise süpürgedir. Süpürge hem bütün evi size dolaştırarak hem de devamlı olarak sizi eğilip kaldırarak aktif olarak hareket etmenizi sağlaması açısında çok faydalı bir ev işidir. Fakat bunların dışında da en küçük bir ev işi bile sizin daha fazla hareket etmenizi sağlayabilecek işlerdir.

Önerilen İçerik: Tek İhtiyacınız Olan Şey 30 Dakika: Sağlıklı Yaşam ve Spor

Merdivenleri Kullanın!

Klasik olarak önerilen bir egzersiz: Asansör yerine merdivenleri kullanın. Ancak bizim önerimiz eğer yapabiliyorsanız bunu olabildiğince fazla yapmaya çalışın, hatta birkaç kere inip çıkın. Merdiven çıkmak bütün beden kaslarınızı çalıştıran önemli bir egzersizdir. Hele bir de apartmanın üst katlarında oturuyorsanız merdivenleri kullanmak sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Çünkü merdiven çıkmak yürüyüşten bile daha çok efor harcayacağınız daha fazla kalori yakabileceğiniz bir egzersiz olacaktır.

Çocuklar gibi Koşun!

Yürümekten daha aktif bir spor yapmak isterseniz koşmayı deneyin, bağımlılık yapabilir! Yüzünüze vuran rüzgârı hissedebilir, çocuklar gibi mutlu olabilir. Öyle ter içinde kalacak gibi kendinizi zorlamanıza gerek de yok! Sadece biraz tempo tutun ve kalorilerinizi yakmaya başlayın. Koşmak bacakları ve karın bölgesini güçlendiriyor, kalp sağlığınıza faydalı ve vücudunuzun gün boyu aktif değilken bile daha fazla kalori yakmasını sağlıyor. Koşmak yaşlanan vücudu aktif ve fit tutmak için yapabileceğiniz en etkili sporlardan biri.

Spor Salonlarına Gitmeden Egzersiz Yaparak Sağlıklı Yaşamanın 7 Yolu

Kendinizi Suya Bırakın!

Birçok insanın en çok sevdiği şeylerden biri yüzmektir. Yüzmek her yaştan insan için en ideal ve eğlenceli egzersizlerden biridir. Spor salonlarını tıkılmak yerine kendinizi suyun içine bırakabilir ve rahatlayabilirsiniz. Hem kalp atışınızı hızlandıran iyi bir kardiyo egzersizi hem de suyun direnci ile kaslarınız güçleniyor. Yüzerken ağırlığınızı su taşıdığı için, diğer pek çok egzersizi yaparken olduğu gibi eklemleriniz üzerine yük binmiyor, bu yüzden sakatlanma riski yok.

Sabahları Güne Esneyin!

Sabahları esneme hareketlerini disiplinli bir şekilde yapmak hem daha güzel bir güne başlamanız hem vücudunuzun esnek, kaslarınızın sağlıklı olması hem de sakatlıklardan korunmanız için çok önemlidir. Egzersiz öncesi yapılan ısınma hareketleri hem yapılan antrenmanın verimliliğini artırıyor hem de bedenin yoğun egzersiz programına hazırlanmasına yardımcı oluyor. Olduğunuz yerde dizlerinizi çekerek hızlı yürüyüş yapmak sandığınızdan daha fazla etkili olacaktır. Omuzlarını sağa sola hareket ettirmek, onları esnetmek hem omuzlarınızdaki yükü alacak hem de omurganıza iyi gelecektir. Kalça, karın ve bacaklarını daha iyi konumlandırmak ve esnetmek için ise sadece çömelmeniz kâfi gelecektir.

Egzersiz yapmak spor salonlarına yıllık abonelikler ya da spor eğitmenlerine ihtiyaç duymamızı gerektirmiyor. Siz de günlük hayatınızın bir kısmını spor yapmaya ayırarak daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
29. İstanbul Caz Festivali’nden Kaçırılmayacak 6 Konser
Sonraki
Gezi Günlüğü: İstanbulun Tarihi Balatta Gidilebilecek Yerler

Gezi Günlüğü: İstanbulun Tarihi Balatta Gidilebilecek Yerler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.