Yeraltı Kitapları: Ölü Köpek / Sırf Bela Kitap Önerisi

ÖLÜ KÖPEK

’Arizona’da berbat bir karavan parkı… 
Birbirinden garip ve şüpheli tiplerin arasında karavanından dışarıya hiç çıkmadan yaşayan, hayatta tek yaptığı şey öylece oturup insanları gözlemlemek olan garip bir adam. Tek istediği, kendi başına bırakılmak. 
Karavan parkının iğrenç bir sahibi, adamın olağanüstü güzel bir karısı ve hiç susmadan havlayan bir köpeği var. Romanın kahramanı, köpeğin barındığı yer yaşadığı mezbeleliğin hemen arkasında olduğu için aylardır uyku yüzü görmemiş. Bunu engellemek üzere bir şey yapmak için bile insanlarla iletişim kurmuyor. Ve köpeğin ‘yaratanına kavuşması’ ile birlikte her şey değişiyor. 
 
Şaibeli bir kaza, cinayet, gizemli karakterler, gizemli olmayan tehlikeli karakterler kundaklama… 

Sonunda romanın (adsız) kahramanı kendini yanıklar içinde çölde terk edilmiş ve bir cinayetin baş zanlısı olarak bulur. Nihayet karavancının karısı Desiree ile ikiz kardeşi Mary (Paramparça ‘nın başkarakteri) tarafından tezgâha getirildiğini anlar ama…’’ 

Okuyucu Yorumu 

Karakterimiz her şeyden ve herkesten uzak yaşamayı seven ama aynı zamanda onları izlemekten de keyif alan birisi. Karavan Parkında yaşamasa nerede yaşayabileceğini tahmin edemeyeceğimiz türde. Kitabı onun ağzından okuyoruz, dolayısıyla bu ilginç karakteri çok daha yakından tanıyabilirsiniz. 

Arizona’nın sıcağında bir karavanın içinden hiç çıkmadan yaşamak nasıldır? Bir Karavan Parkında Karavanların Efendisi olup, sözünü geçirmek nasıldır? Peki ya gece gündüz bağıran bir köpeğin sesiyle uyku problemleri olan bir adamın ilişkisi nasıl olur? 

Mike Segretto’nun bu kitabı 2012 de Temel Hayvan Yayınevinden çıkmıştır. Çevirisini Cihat Taşçıoğlu yapmıştır. Akıcı bir dile sahiptir. Baskı hatası ve yazım yanlışları çok takıntılı değilseniz minimum düzeydedir. 165 sayfa olan kitabımız 20 bölümden oluşuyor ki bu da bölümlerin kısa olmasını sağlıyor. Dolayısıyla yavaş okuma yapmak isteyenler, ara vermek için artı bir yön. Yine de bir çırpıda okuyup bitirilecek bir kitap.  

SIRF BELA

‘’Son yılların en sıra dışı yönetmenlerinden biri olan Emir Kusturica; siyasetin, devletin, mahallenin ve hatta aile yapısının gölgesinden kurtulmaya çalışan idealist gençlerin yetişkin dünyasındaki varlık mücadelesini Dragan, Aleksa ve Kosta’nın gözünden anlatıyor ve bu altı öykülük kitapla beyazperdenin de ötesine geçiyor.  
 
-Özgüvenini kazanmaya çalışan bir ergen. 
-Ebeveynlerinin ufacık sırları arasına sıkışmış bir çocuk. 
-Savaşa rağmen aşk. 
-Cinayetle sonlanan bir gece. 
-Para, aşk, umut, aile, kurtuluş. 
-Fazlasıyla gerçek ve bir o kadar gerçeküstü. 
 
Karanlık fantezilerin sihirli gerçekçilikle iç içe geçtiği trajikomik olaylar örgüsüyle bezenmiş altı öyküde, Kusturica’nın kaleminin en az gözü ve algısı kadar kuvvetli olduğunu kanıtlıyor. 
 
Çingeneler Zamanı, Arizona Dream ve Underground gibi kült filmlerin yönetmeni olan Emir Kusturica, 24 Kasım 1954’te Saraybosna’da doğdu. Balkan kültürünü dünyaya tanıtan en büyük isimlerden biri olan Kusturica, neredeyse bütün filmleri ile defalarca ödül almıştır.’’ 

Okuyucu Yorumu 

Çingeneler Zamanı, Arizona Dream ve Underground filminden bildiğimiz Emir Kusturica’nın ilk kitabı olan Sırf Bela, altı hikâyeden oluşan bir hikâye kitabı. Kusturica’nın kendine has üslubu ile yazılmış. Okurken hem eğlenip hem hüzünlenip hem de acaba mı diyeceğiniz olaylara şahit oluyorsunuz. Tabi buram buram Balkan kültürünü hissederek.  

Kitap açıklamasından göreceğimiz üzere yalnızca hikâye anlatmak değil derdi; aynı zamanda siyasi durumu, sosyal yapıyı, ailenin ekonomisini ve yapısını da gösteriyor bizlere. 

2015 de Sayfa 6 Yayınevinden çıkan kitabı Fransızca aslından çeviren Aylin Yengindir. 214 sayfalık bu öykü kitabını keyifle okuyabilirsiniz. Tıpkı mahallede hikâye anlatmayı seven bir esnafı dinler gibi.  

Keyifli okumalar! 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.