Yavaştan Başlayalım

Yavaştan Başlayalım

Karar vermek, tercih yapmak, var olan konumu değiştirme isteği, sonu hiçbir zaman kestirilemeyecek olan yeni bir olaylar bütününe doğru yol alma… Başlamak sanılanın aksine zor bir durumdur. Uzun süre ya da aniden bir düşünce sonrası oluşan ürünün eyleme geçme aşaması. Bir cismin bulunduğu durumu koruma içgüdüsünü yararak yapılan bir atılım işlemi.

Başladıktan sonra ise daha zor süreçler peşi sıra birbirini izler. Bir durumu devam ettirmek, onu bıkmadan, usanmadan sürdürmek işlemi dayanıklılık ve kararlılık gerektirir. Bazen vazgeçme ister bazen de fedakarlık isteyecek kadar da bencillik yapar.

Ama başlamak güzeldir. Yeni kararlar vermek, yeni bir yola çıkmak insan paletine renk katar sadece. Üzüntüler, sevinçler, pişmanlıklar gibi türlü türlü fırçalar olsa da hepsi renklerle birlikte anlam kazanır ve insanla birlikte yaşamı resmeder. Bazen başka tuvallere sıçrar, başkalarının yaşamında güzel izler bırakır. Bazense hiç istemese bile kötü izlere neden olur.

Tüm bunlar oldukça basit ama karmaşık bir denklemden ibaret. Ben ise bu denklemi biraz daha zorlaştırmak için ufak ipuçları, farklı bakış açıları sunacağım. Unutmayın denklem ne kadar zorlaşırsa çözümün size vereceği anlamın derinliği o kadar artar.

Hayat zor şey

Mutluluk kadar uzak

Ölüm kadar yakın

Gülümsemek kadar anlık

Yavaştan Başlayalım

Haftanın Teması

Her hafta o haftanın en çok konuşulan olaylarına farklı bakış açıları getirmeye çalışacağız. Bu hafta en çok konuşulan konu şüphesiz Kaz Dağları. Bu konu hakkında pek çok şey söylemek mümkün ancak son olarak bir çocuk kanalında bir çocuğun bu konu hakkında bir şeyler söylemesi belki de siyasi olarak anlaşılabileceği üzerine sunucu tarafından engellendi. Bu kirlenmiş dünyanın en saf ve temiz kalan sakinleri olan çocuklar bile konuşamıyorsa eğer bizim bu konu hakkında herhangi bir şey söylememiz uygun düşmez. Aynı seneler evvel Beyaz Şov’da ağzı kapatılan Gizem de yaşanan durum gibi. En büyük ironi ise küçükken çocukların büyüklerin yanında konuşturulmasına izin verilmeyip sırf bir şey olacağını düşündükleri için sürekli anne baba gözetimlerinde olmaları. Büyüdüklerinde ise sürekli konuşup anne babasız bir şey yapmaları beklenmesi durumu

Bu tür olaylarda ikiye bölünmüş durumdayız. Bir kesim bu tür konulardan olabildiğince uzak durarak umursamaz taklidi yapıyor. İkinci kesim ise çoğunluğun diline uyup olduğundan fazla tepki gösteriyor. Şeklen savunurken neyi savunduğunu, gerekçelerini bile bilmiyor.

Kaz Dağları’nda ki kazılar seneler önce başladı. Aslında Kaz Dağları gibi birçok olay da mevcut. Ancak bizler bir şey popüler olmadan o göstermelik tepkimizi bile göstermekten aciz olduğumuz için bizimkisi geç bir uyanıklık oldu. Altın madenciliği ve olası tehlikeleri ile Kaz Dağları benzeri olayları ileri okumalar için kaynakça kısmına ekleyeceğim.

Özetle durum aslında Kaz Dağları’nın dışında. Yeşil alanlarımızı ve topraklarımızı her geçen gün kaybediyoruz. Her yıl 743 milyon ton toprak kaybetmekteyiz. Son 13 yılda 2,4 milyon hektar tarım arazisini (toplam tarım arazilerinin %9’u) kaybettik. Dünya ve ülkemiz farklı bir yere doğru hızlıca yol alıyor. Gerek bireysel ve toplumsal gerekse yönetici kanadında acil önlemler almalıyız. Aldığımız önlem bir site arazisi ağacı kesip siteyi diktikten sonra 3-4 ağaç dikmek olmamalı.

YouTube Kanalı Önerisi

“Başka Bir Şey” aslında pek çok açıdan izleyicilere hitap eden bir kanal. Genel olarak üretmek üzerine, bir şirketin nasıl doğup başarılı bir hale geldiğini, hayatımızda nasıl bir yol çizeceğimize biraz olsun ışık tutan bir kanal.

Şarkı Önerisi

“Suzan Hacigarip-Ben Böyleyim”  

Kaynakça

https://www.youtube.com/watch?v=jN8VHhRQJsQ (Beyaz Şov, Gizem)

https://www.ttb.org.tr/kutuphane/kazdaglari.pdf (Kaz dağları, altın madenciliği ve olası zararları konusunda bir çalışma)

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/ingiliz-sirket-ordudaki-maden-icin-5-yil-daha-istedi-245016h.htm (Kaz Dağları benzeri Ordu ilindeki bir durum )

https://topraktema.org/kategoriler/yok-olan-toprak/neden-yok-oluyor/bueyueyen-kentler-artan-nuefus/ (Toprak Kaybı)

https://www.youtube.com/channel/UC2lwJdnwpQnO5p5wY2pPHJg (Başka Bir Şey)

MaviAteşBöceği
Araştırmayı seven, bilginin sınırsız lezzeti peşinde sürüklenen ve sorgulayan başarısız bir yazar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ruhum Kanatlandı
Sonraki
Nedir Bu 1983 Video Oyunu Krizi?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.