Kült Haline Gelmiş En İyi Diziler

Fotoğraf sahibi: Jeremy Yap (@jeremyyappy on Unsplash)

Kendimizi kaptırmaktan hoşlandığımız yapımları izlemek; kimi zaman gerçek dünyadan soyutlanma arzusu kimi zaman da gerçekliği algılamamız için araç.

Ekrana bağlayan, tek bir bölümünün milyonlarca dolarla ifade edildiği, sinema filmleri kadar ses getiren ve en ünlü kült dizilere gelin yakından bakalım.

En Güzel Eski Diziler Hangileri?

Seinfeld 

1989 – 1998 yılları arasında çekilen Seinfeld, üzerinden yıllar geçse bile hala güldürmeyi başarıyor! Larry David ve Jerry Seinfeld tarafından yaratılan dizinin başrolünde de Jerry Seinfeld var.

Seinfeld; Stand-up komedyeni olan Jerry ve arkadaşlarının (George Costanza, Elaine Benes ve Kramer’ın ) başına gelen absürt olayları konu ediniyor.

İlk etapta yalnızca 4 bölümlük bir anlaşma ile yayın hayatına girmiş fakat 9 sezon devam ederek adını tarihe kazımış. En iyi yabancı kült diziler arasında yer alan Seinfeld bugün bile listenin başını tutacak komedilerden. Amerikan espri anlayışında oluşması sizi yıldırmasın, ilerleyen bölümlerde kahkahalarınızı dizginlemekte güçlük çekeceksiniz.

The Sopranos

1999-2007 yılları arasında yayımlanan dizi; mafya konseptli en ünlü kült dizilerden biri.

New Jersey’de yaşayan, Amerikan-İtalyan mafya ailesi patronu olan Tony Soprano’nun ailesi ve dostları ile suç, meslek ve şiddet kavramları arasındaki dengeyi kurma mücadelesini anlatıyor.

Mafya lideri Tony’nin nevrotik annesinden ona miras kalan travmatik ruh hallerini psikiyatrist Dr.Melfi aracılığıyla çözümlenmeleri ekseninde geçen dizi; gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan biri.

21 Emmy Ödülü ve 5 Altın Küre ile Amerika dizi yazarlarının çoğu tarafından da gelmiş geçmiş en iyi TV dizisi olarak gösterilmiş.

Twin Peaks

1990-1991 yılları arasında süren diziyi izlerken David Lynch ve Mark Frost’un zihninde alengirli bir yolculuğa çıkacaksınız.

Her şey bir lise öğrencisi olan Laura Palmer’in cinayeti ile başlar. FBI ajanı Dale Cooper, olayı araştırmak üzere Twin Peaks kasabasına gelir. Sıradan bir polisiye dizisi ve senaryosu gibi gelse de öyle olmadığı kesin.

Döneminde ikinci sezonu göremeden yayından kaldırılmış olmasına rağmen birinci sezonu ile çok ses getirip sinema filmine uyarlanırken en iyi yabancı kült diziler içinde adını geçemeyecek bir noktaya ulaşmış.

Six Feet Under

Ölüm kavramı ile iç içe bir yapım! Los Angeles’ta bir cenaze evini işleten Fisher Ailesinin; depresyon, din, cinsellik, sadakatsizlik ve ahlak kavramlarını kendi içlerinde nasıl yaşadıklarını, bu kavramlarla nasıl boğuştuklarını izliyoruz.

Sinematografik anlatımı konusunda doygunluğa ulaşacağınız kara mizah ve sürrealizmin yüksek oranda kullanıldığı dizi, finaliyle de tatmin edici nitelikte.

2001-2005 gibi daha yakın tarihte olmasına rağmen kült diziler arasına yerleşti bile. Bir oturuşta bitirmeye kalkmayın! Çünkü karakterleri yalnız bırakmak istemeyecek ve içinizdeki kavramlarla yeniden yüzleşmeye başlayacaksınız.

Monty Python’s Flying Circus

1969 – 1974 yıllarının dev komedi efsanesi Britanyalı Monty Python grubu…

Açık ve korkusuz, cesaret dolu ve yenilikçi, absürd ve felsefi… Monty Python’s Flying Circus’u en iyi yabancı kült diziler listesine oturtan kavramlardan sadece birkaçı bunlar.

Britanya kültürünü, sıradan insanlarını, aklınıza gelebilecek her detayın sarkastik biçimde komedisinin yapıldığı skeçlerden oluşuyor şov.

Breaking Bad

Lisede kimya öğretmenliği yapan Walter White’ın, akciğer kanseri olduğunu öğrendikten sonra baştan sona değişen yaşam biçimi ve hayatını izliyoruz.

Başkahramanı; dümdüz sade bir vatandaş, iyi bir aile babası ve eğitimciyken; uyuşturucu işinde aranan yüz olabileceği kimin aklına gelir ki? Karakter gelişiminin en iyi gözlemlenebileceği, kült diziler arasında yerini almış şahane bir yapım.

İnsanoğlunun doğasında her türlü potansiyelin barınabildiğini; koşul ve şartların etkisiyle iyinin kötüye, kötünün iyiye dönüşebileceğini acımasızca gözler önüne seriyor Breaking Bad.

Prison Break 

İşlemediği bir suçun üzerine kalmasıyla idam cezası alan abini kurtarmak için ne kadar ileri gidersin? 
Michael Scofiel, kusursuz denebilecek bir plan ile abisini hapishaneden kaçırmak üzere harekete geçer. 

Sex And The City 

Güçlü, özgür ve seksi… döneminde tüm dünya kadınlarının ekranlara kitlendiği, günümüzde bile ses getiren en iyi yabancı kült dizilerinden biri Sex And The City.

 Carrie Bradshaw ve üç yakın kız arkadaşının hayatından geçenler; aşkları, hayal kırıklıkları, moda ve her şey.

Mad Men

Daha yakın tarihte olmasına rağmen kült diziler arasında yerini alabilecek dizilerden. Reklamcılık sektörünün kalbi New York’ta 1960’lı yılları izliyoruz.

Süslü reklamcılık dünyasının ışıldayan çocuklarına odaklanan dizi, değişen zamana uyum sağlamaya çalışan reklam gurusu Don Draper ve ekibinin gerçek dünya ile yalanlar arasındaki çizgiyi kapatmaya çalışırlar.

Mad Men, üç yıl üst üste En İyi Dizi dalında Emmy ve Altın Küre ödülü kazandı.

The Walking Dead 

Tüm zamanların en iyi yabancı kült dizilerinden biri olan The Walking Dead ile yaşayan ölüler diyarının içindesiniz.

Kasabanın polis şefi Rick Grimes komadayken bildiği dünya alt üst olmuştur. İnsan etiyle beslenen zombiler, dünyayı esir almıştır. 

Dexter 

Dexter Morgan, Miami’de yaşanan cinayetleri araştıran bir kan uzmanı. Aynı zamanda da ince ruhlu bir katil. Diğer katiller gibi değil, sistemin sağlayamadığı adaleti kendisi sağlamak için öldürüyor. Emmy ve Altın Küre ödüllü Dexter, en ünlü kült diziler arasında.

Shameless 

Chicago’nun varoş semtinde; altı çocuk ve bir babanın hikayesi. Gallagher ailesinin kimi zaman komik çoğu zaman ise hüzne boğan hayatlarını anlatıyor dizi. Evin babası Frank Gallagher; bir miktar sahtekar, çokça alkolik ve utanmaz. Evin tüm yükünü sırtlanan fedakâr ama bela mıknatısı Fiona Gallagher ise kardeşlerin en büyüğü.

Ailenin her bireyinin kendi içinde yaşadığı sorunlar ve maceralar anlatılıyor. Komedi- dram türündeki en ünlü kült diziler arasında yerini alan Shameless, Türkiye’de de Hazal Kaya’nın başrol olduğu yapımda yeniden uyarlanmıştı.

Friends

David Crane ve Marta Kauffman tarafından yaratılan 1994 -2004 yılları arasında yayınlanan Amerikan yapımı sitcom türündeki Friends, komedi sektöründe en iyi yabancı kült diziler denilince ilk akla gelenlerden bir tanesi.

Birbirinden özel karakterlerle altı yakın arkadaşın New York maceralarını izliyoruz.

Rachel Green, düğününden kaçıp New York’taki bir restoranda aşçı olduğunu bildiği ve çocukluk arkadaşı olan Monica Geller’i bulmaya gider. Rachel’ın Monica’nın evinde yaşamaya başlaması ile onun arkadaş grubuna dahil olması ile aralarındaki dostluk, inişli çıkışlı aşk hayatları, kimlik karmaşaları gibi birçok konuya tatlı bir mizahla eşlik ediyoruz.

The Big Bang Theory 

Sheldon Cooper ve Leonard Hofstadter birbirinden zeki ve bir o kadar da takıntılı iki yakın arkadaş. MIT doktorası yapan, bu iki asosyal araştırma görevlisinin hayatını sıradan bir garson ne kadar değiştirebilir ki?

Karşı dairelerine taşınan Penny ile alışılmışın dışına çıkacakları bir hayat onları bekliyor.

Leonard ve Penny arasındaki duygusal ilişki sürecinin yanı sıra Sheldon ile Penny arasındaki komşuluk ilişkisi zaman zaman duygulandırırken zaman zamanda kahkahalara boğuyor.

Mindhunter

1970’li yılların sonunda iki FBI ajanı, cinayet psikolojisini araştırmak üzere görevlendirilirler. İddialı sinematik görüntüleri ve karakter gelişiminin titizlikle işlenmesi, aynı türdeki birçok yapımın önüne geçiriyor.

How I Met Your Mother 

2030 yılında, Ted Mosby’nin çocuklarına anneleri ile nasıl tanıştığını anlatmasıyla başlar. Bob Saget’in seslendirmesiyle ana karakter Ted “ Size annenizle nasıl tanıştığımı anlatacağım.” repliğiyle hayatlarımıza girdi.

 

arisato
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Güne güzel başlamak için neler yapmalıyız
Sonraki
“Kendimi Anlamlandıramadığım Zamanlar ve Destek İstediğim Şeyler”

“Kendimi Anlamlandıramadığım Zamanlar ve Destek İstediğim Şeyler”

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.