GERÇEKLİK KORKUSU

Gerçekler… Kimisi hayallerdense , yalanlardansa gerçekleri tercih eder. Çoğumuz ise gerçeklikten kaçıp hayallere, yalanlara sığınıp kendimizi kandırıyoruz. Bukowski’nin bu konu hakkında çok güzel bir sözü var : ” İnsanlar kandırılmak istiyor. Gerçeklikten , yaşamaktan korkuyorlar çünkü. Bu yüzden hep televizyon izleyip fal baktırıyorlar. Onlara yalan söylerseniz sizi severler , en çok sizi severler. Gerçekleri hatırlatırsanız sizden uzaklaşırlar , bazen nefret bile ederler. ” Bu sözü gordükten sonra bunu yazmaya karar verdim. Şimdi biraz bu konuyu açıklığa kavuşturalım.

    Öncelikle insanlar gerçekten kandırılmak mı ister ? Bence kesinlikle öyle değil. Aksine insanlar kandırılmaktan haz etmezler hatta öğrendiklerinde kendi menfaatleri için seni sahtekar deyip anında harcayabilirler. Dediğim gibi insanlar kandırılmak istemez ama malesef çoğu kişi kandırılmadan mutlu olamıyor. Canlarını sıkacak bir şey olduysa, bi kusurları varsa onlara gerçeği değilde uydurma bir gerçek veya gerçeğin hafifletilmiş şeklini söylenmesini isteriz ki zaten çoğumuz da öyle yaparız. Bunu yapmayan dobra insanlar var tabiki ama onlarda çevrelerince pek sevilmezler , sevenleri var elbet ama onlarda fazla görüşûp kusurlarını duymak istemezler hatta ve hatta o kişiyle mahçup olmak korkusuyla başka kişileri tanıştırmaya tenezzül bile etmezler.

    Peki ya gerçeklikten korkuyor muyuz ? Buna tam bir cevap vermek mümkün değil. Şöyle açıklayayım. Gerçek hayatta yaşanılan olaylardan korkabiliyoruz ama bizim korkumuzun çoğu hayaller ve düşünceler üzerine. Mesela bir hayal kuruyoruz gerçek olucak mı korkusu , sevdiğimiz kişiye duygularımızı açmayı düşünürken reddedilme ve onu kaybetme korkusu , sınava giriyoruz kazanamama korkusu , yarışmaya katılıyoruz elenme korkusu , iş hayatım nasıl geçecek başarılı olabilecek miyim korkusu vs. diye çoğaltabiliriz. İşte bizim korktuğumuz aslında gerçekler değil olup olmayacağını bilmediğimiz , herhangi bir konuda sadece gerçekleşme ihtimali bulunan , bizim için acı olan gerçekler..

    Peki gerçekten insanlar onlara doğruları söyledığimizde bizden uzaklaşırlar mı ? Buna pek katılmıyorum. Çünkü insanları sizden uzaklaştıracak şey gerçekler değil yalanlardır. Aksine gerçekleri duymak onları her halükarda mutlu eder. Sizden gerçekleri duyarlarsa size güvenleri artar. Acı gerçekleri duyduğunda veya gerçek yüzünüzü gösterdiğinizde sizden uzaklaşabilirler doğru ama yine bunu gördükleri ve dürüstlüğünüz için mutlu olurlar. Bu yüzden bizden uzaklaşırlar mı düşüncesine pek katılmıyorum dedim. İnsanları birleştiren, size yaklaştıran şey Bukowski’nin dediğinin aksine doğruluk , güven ve gerçeklerdir..

     Siz siz olun doğruluktan vazgeçmeyin. bu hayatı sevdiklerimiz için yaşamıyor muyuz ? Çoğu kişi yalanla mutlu olur ama sevdiğiniz veya sizi gerçekten seven sayan insan yalnız sizin doğrularınızla mutlu olucaktır. Onları doğrulardan mahrum bırakmayın. Sağlıcakla kalın..

Ebubekir Kalın
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Neden Her Gün 10.000 Adım Atmalısın?

Neden Her Gün 10.000 Adım Atmalısın?

Sonraki
hemşirelik üzerine

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.