MAX FRISCH-MAVİ SAKAL

Selam. Nasılsınız?

Mavi Sakal’ı okudum ve biraz bahsetmek isterim. Kitap bitince dedim ki: Sonuç ne peki?

Kısa bir roman. 94 sayfa. Öncelikle Mavi Sakal ismi şuradan geliyor. Perrault adlı bir yazarın kahramanı Mavi Sakal 7 eşini öldürüp bodrumda saklıyor. Frisch’in Mavi Sakal’ı hem de dahiliye doktoru Schaad 7 kez evlenmiş. Eşlerinden biri de öldürülüyor. Sanık olarak Schaad yargılanıyor. Beraatten sonra bilardo oynarken, yürürken… sürekli aklında yargılandığı diyaloglar var. Tabi artık gerçeği de aşmış, hayali kendini yargıladığı zamanlar da oluyor.

Yazar şunu belirtiyor: ”Schaad suçtan ne anladığını bilmiyor, günümüzde bunu bilmeyen yalnızca o değil sanırım. Schaad örtük bir suçluluk duygusu hissediyor. Benim için bu kitabın merkezinde suçun eylemle kanıtlanamadığı bir vakada suç ve suçsuzluk sorunu yer alıyor. Beni ilgilendiren vakanın kendisi değil, hakikati bulma yöntemi ve tekniği, yani yargı.”

Kitap bitince suçlunun Scaad olup olmadığını anlayamadım. Yine hayali bir yargıda -öyle anladım- itiraf ediyor yaptığını ve polise gerçekten gidip söylüyor ama söylediklerinin kurgu olduğunu düşünüyorlar. Hatta polise gitmesi bile hayali olabilir. 

Hayali olarak yargısında anne ve babasının diyalogları da vardı. Sanki çocukluğunda yaşadıkları kendisini etkilemişti. Bir de ilgimi çeken şu oldu: Ölen eşi Rosalinde’nin üzerinde zambaklar vardı ama Schaad zambakları sevmez.

Scaad gerçekten de tuhaf bir karakterdi. Farklı bir bakış açısı kattı tabi. Tuhaf olmasına rağmen eski eşlerinin de anlattıklarına göre sinirini kendinden çıkaran bir adam. Ve doktorluğu da iyi. Ama kitap sonunda verebileceğim ya da benim aldığım bir tavsiye olmadı. Gerçekten de ”Sonuç ne?” dedim. Sanırım şunu diyebilirim ki çok kez evlenme:) Bir de kendine sinirlenme:)

yazar

Yazar: Şaziye KAPLAN film&kitap

Başkaları için kendinizden vazgeçmeyin:)

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.