Kazananı Oynamak: Amerika #1

   

             O ki rüyalar ülkesi, O ki barışın ve özgürlüğün simgesi, O ki … Tamam Tamam bugünlük bu kadar kahkaha yeter ! Bu yazımızda Amerika’nın savaşlarda nasıl kaybedip de, kazananı oynadığını inceleyeceğiz.

Vietnam Savaşı ; 

              Bir savaş mı başlatmak istiyorsunuz ? Yapmanız gereken çok basit. Düşman kara sularına bir savaş gemisi gönderin ve olacakları izleyin.  Amerika’da tam olarak böyle yaptı. Sovyetler tarafından ikiye bölünmüş olan Vietnam’ın Kuzey Kesimine bir savaş gemisi gönderdi. Kuzey Kesim’den cevap gecikmedi. Amerika’nın amacı bölgede bir kukla savaşı çıkartmak ve diğer asya ülkelerini Sovyetlere kaptırmamaktı. Amerika’ya göre Vietnam kilit noktaydı. Vietnam’ın kaybedilmesi, domino etkisi yaratarak diğer asya ülkelerini de Sovyetlere kaptırabilirdi. 

                1 Kasım 1955’te savaş kanlı çarpışmalar ile başladı. Güney Kesim’den beklediği desteği bulamayan Amerika savaş suçu işleyerek kimyasal bombalar kullandı. Sivil halka birçok işkenceler ve toplu infazlar yaptı. Bunlara rağmen savaşta tek bir ilerleme bile kaydedemeyen Amerika dünya kamuoyundan birçok tepki aldı. Kuzey Kesim askerleri bölgenin avantajlarını kullanarak Amerika’yı geri püskürtmeyi başardı. Savaş sonunda 6 milyon kişi hayatını kaybetti. Bunlardan 4 milyonu sivil halktan oluşan Vietnam köylüleriydi. Geriye dönen Amerikan askerlerinin savaştaki olumsuz olaylardan dolayı intihar ettiği bilinmektedir. Bunu yıllar sonra Amerikan gazeteleri “Hayatlarına düşman kurşunuyla değil, kendi elleriyle son verdiler.” diye manşet yapmıştır.
               Savaşın faturası Amerika’ya çok pahalıya patlamıştı. Amerika bölgede birçok askerini kaybetmiş, haddinden fazla tank ve uçak heba olmuştu. Amerika savaş suçu işlemenin bedelini çok ağır ödemişti. 15 Mayıs 1975 günü savaş bitiminden bir gün sonra Amerika’da “AMERİKA SAVAŞI KAZANDI !” çığlıklarıyla, uydurma Amerikan askeri hikayeleri anlatılmaya başlanmıştı. 

                      Savaş sonucunda kimse kazanmamış, yalnızca kaybeden masum insanlar olmuştu. AMA BİRİLERİ KAZANANI OYNUYORDU…

Şad Doğan
Gerçek tarihi objektif bir bakış açısıyla günümüze uyarlıyorum.. Birlikte tarihin tekerrür çarkını kırmaya ne dersin ?
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Akupunktur, Uygur Türklerinin Buluşudur
Sonraki
SÜPER LİGDE YENİ SEZON, AMA FARK YOK!

SÜPER LİGDE YENİ SEZON, AMA FARK YOK!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.