Ahmet Hoca İktidar Olabilir mi? Tüm Ayrıntılarıyla Davutoğlu

Ahmet Hoca İktidar Olabilir mi? Tüm Ayrıntılarıyla Davutoğlu

Merhaba değerli okurlar ve politika severler. Bugün ki yazımızda tekrar politikaya geri dönüyoruz.Gençlik ideal ve hedeflerimizden biri olan Türkiye siyasetini hem insanlara en doğru şekilde anlatmak hemde kendimiz için en doğru ideolojik görüşü bulabilmek için uğraşıyoruz.Bugün Gelecek Partisi genel başkanı Prof.Dr Ahmet Davutoğlu’ nu konuşacağız.Ahmet Davutoğlu’nun hayatı gibi kolay ulaşılabilir ve klasik bilgiler yerine kendi düşüncelerimiz etrafında bir değerlendirme yapacağız. Davutoğlu’nun 2 iyi politikacı özelliğini değerlendirip ileride siyasi hayatında iktidara gelip gelemeyeceğini konuşacağız.Hazırsak başlayalım.

Ahmet Davutoğlu’nun en belirgin siyasi başarı ve özelliklerinin birincisi olarak benim için ‘Dava ‘ kelimesi geliyor.Birçoklarınız o davasını sattı ,Akp yi yüzüstü bıraktı gibi ithamlarda bulunabilir.Aslında işin özü farklı.Davutoğlu siyasi davasına sahip çıktığı için Akp ile yollarını ayırdı.Hem de başbakanlık gibi Türkiye sınırlarında yüce sayılabilecek bir makamdan ayrıldı.Erdoğan ile yola çıktıklarında aynı dava ve amacı hissediyorlardı.Birleştirici,bağımsız , gelenek ve göreneklerine hakim ve güç sarhoşu olmayan bir Türkiye hayal ediyorlardı. Ama son zamanlarda işin özünün değişmesi , Akp içinde adamcılığın,menfaatçiliğin başlaması, o davadan kopulması Davutoğlu’nu fazlasıyla rahatsız etti.Güç sarhoşu olmuş bir partiye dönüşmüştü Akp.Hukukun üstünlüğünün ezildiği,Anayasaya uygun bir hükümet çizilemediği bir parti olmuştu.Bunlardan rahatsız olduğunu , hizipçiliğe,kibre  ve menfaate karşı olduğunu hep söyledi Davutoğlu.Ama maalesef kralcı olanlar kazandı.

Doğru bildiğini davası uğruna savunan Davutoğlu 1 Kasım 2015 seçimlerinde Akp rekoru ile iktidar da olsa , henüz 5 ay sonra görevden el çektirildi.Parti içi komplolar,tuzaklar,cumhurbaşkanının kandırılması seçilmiş son Başbakan Davutoğlu’nun ayrılmasına sebep oldu.Niye Davutoğlu l deyince benim aklıma Dava geliyor  işte bu yüzden.Korkmadan , çekinmeden,değerler üzerine istediklerini savunması yüzünden.İdealleri uğruna Başbakanlığı bırakması yüzünden.Şuan da davasına sahip çıkmak için yeni bir yola çıktı Ahmet Hoca.Gelecek Partisi ile iktidarın çiğnediği değerleri,kaybolan davayı geri getirtmek ve tek başına iktidar olmak hedefi.

Davutoğlu çiğnenen davalara sahip çıkması yanısıra diğer bir iyi politikacı özelliği de Anadolu ve Doğu bölgesinde ki kucaklayıcı ve birleştirici gücü.Hocanın bu önemli özelliğini Başbakanlık döneminden beri biliyoruz.Hoca anadoluyu ayağa kaldırmak istediğinde kaldırabileceğini de biliyoruz.Başbakanlık zamanında ona yapılan sevgi sellerini , genç yaşlı,kadın ,erkek ayırmadan herkesi kucaklaması bunun bir örneğiydi.Akp hükümetinin aksine doğu ve kürt halkı ile her zaman daha samimi ve sıcak ilişkiler kuran Ahmet Davutoğlu çoğu zaman Kürt halkının da bizzat desteklediği bir siyasetçi oldu.

Özellikle rekor kırarak kazandığı , 1 Kasım 2015 seçimlerinde Cumhurbaşkanının etkisinden uzak kendi hal ve becerileriyle doğu ve iç anadolunun bölgesinin kalbini kazanmayı başardı . Bu dönemde metropol dediğimiz artı, yeni bir kültür edinen ve olaya ideolojik olarak bakmayan İstanbul,Ankara ve İzmir gibi şehirlerin oyunu almak daha kolay.Genç kesimi şeker ve çikolata vaaadleri ile ikna edebilirsin.Ama anadolunun bağrındaki muhafazakar gelenekçi olarak benimsediğimiz dede ve ninelerimizi ikna edemessin. Anadolu ve Doğu halkını ikna etmek ,etkilemek çıkıp meydanda konuşmaktan fazlasını ister.İnsanlara dokunacaksın.Sıcak olacaksın.Kibiri bırakıcaksın.

Ahmet Hoca İktidar Olabilir mi? Tüm Ayrıntılarıyla Davutoğlu

Din,dil,ırk , mezhep ayrımı yapmadan birleştireceksin .İşte Ahmet Hoca 2015 de bunları yaptı ve rekor oyla Başbakan oldu.Sonrası mağlum.Bir grup hizipçinin,menfaatçinin ,partiden çok kendini düşünen güruhların tuzağı sonucu görevden alındı.Milli İrade hiçe sayıldı.Ama Ahmet Davutoğlu yoluna devam ediyor.Ne ona satıcısın,fetocusun,hainsin diyenleri aldırıyor. Ne de iktidardan korkuyor.Tabiki Ahmet Davutoğlu’nun siyasi hataları ve yanlışları yok değil.

Dış politika ve Türkiye siyasetinde yanlışları oldu.Yanlış politikalar izlediği oldu.Ama şuanda ki rolü,duruşu ve davasına olan bağlılığı ile sağ kesimin kafasını çok karıştıracak gibi.Zaten Gelecek partisi ile son günlerde teşkilatlanma çalışmalarına devam ediyor.Anadoluyu ayağa kaldırma gücünden bahsetmiştik Ahmet Hocanın . Bu günlerde bu gücü hissediyor Gelecek Partisi.Peki ya Ahmet Davutoğlu iktidar olabilir mi ?Şimdi çok kısa bir şekilde onun değerlendirmesini yapalım.

Ahmet Davutoğlu eski ve açıkçası seversin sevmezsin ama gerçekten kendini yetiştirmiş bir politikacı.Ama bu onun iktidar olması için yeterli olur mu ?

Gelecek Partisi yeni bir parti.Türkiye şuan en karışık gündemini yaşıyor.Ekonomik buhram,siyasi karışıklıklar,hukuksal yanlışlar,işsizlik,pandemi bu süreç gerçekten seçim diye bağırıyor.Çok sayıda partinin iddialı bir konuma geldiğini görmekteyiz.Davutoğlu’nun bu ülkeyi yönetmek için 2 ihtimalden birinin gerçekleşmesine ihtiyacı var.Bakalım ;

1.ihtimal= Gelecek partisi ile çok büyük bir ivme yakalar.2023 e kadar ülkede her şey çok daha fazla kötüye gider.Özellikle en şovenist Akp seçmenleri bile iktidar yaka tiksinir.Kendilerine yeni ve yakın bir kapı aralar.O zaman sağ kesim iktidardan koptuğu ve sol kesimin adayına da oy vermek istemediği için Ahmet Hoca da birleşir.Gelecek partisi iktidar olur veya Akp nin ardından yakın farkla ikinci parti olur.Hükümet kurmak için yeterli sayıyı bulamaz iktidar.Ve sonuç olarak iki Sağ parti kolay bir şekilde birleşeceği için koalisyon hükümeti kurar.Davutoğlu’nun iktidar şanslarından birinci ihtimal bu.

2.ihtimal=Bu ihtimal daha kısa.Chp-İp-Deva*Gelecek ittifak kurar.Cumhurbaşkanı adayı Davutoğlu olur.İttifak sayesinde ikinci turda seçimi kazanır.Ve hükümeti kurar.

Bu iki ihtimali sizlere sunduk değerli politika severler.Düşünün taşının ve sizce Davutoğlu nasıl iktidar olur? Yorumlarınızı yazın.

Bugün Türkiye siyasetinin önemli ismi Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu konuştuk.İyisiyle ve kötüsüyle değerlendirdik.Beğendiyseniz beğen tuşuna basmayı ihmal etmeyin . Yorumlarınızı bekliyorum.Siyaset ile ilgili önceki yazılarımı görmek için profilime tıklayabilirsiniz.Okuduğunuz için teşekkürler.İyi günler dilerim…

,

Genç Siyaset
22 yaşındayım. Marmara Üniversitesi Ekonomi, İstanbul Üniversitesi Siyaset bilimi öğrencisiyim. Ekonomi ve siyaset alanında gündeme ilişkin yazılar yazıyorum. İlginiz için teşekkürler...
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
"Merak"
Sonraki
Fala İnanma Falsız Kalma..

Fala İnanma Falsız Kalma..

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.