hemşirelik üzerine

DOĞAN YENİ UMUT IŞIKLARI

Çoğunuz ailenizi ve doğup büyüdüğümüz memleketinizi geride bırakarak yeni bir yola doğru adım attınız. Kiminiz gerçekten hayali olduğu için,kiminiz bir yerlerden esinlendiği için  ,kiminiz yaşamındaki zorlu çevre şartlarından dolayı kiminiz ise çevresindekilerin  baskısıyla seçmek zorunda kaldı hemşirelik fakültesini.

Sizleri nelerin beklediğini bilmeden biraz korku biraz heyecan içerisinde karmaşık duygularla  giriyorsunuz artık kapıdan içeri. İlk anda Latince terimler hafızamızda yer kaplayacak “ben bunları nasıl ezberleyeceğim sınava kadar” derken sınav zamanı gelip çatacak ve sizler kafanızda dolaşan terimlerle savaşacaksınız. hatta konuları  yetiştirebilmek için sabahlayacaksınız.

İlerleyen yıllarda aslında Latincenin size fazla yabancı olmadığını anlayacak hatta bazen türkçe terimleri bile kullanmaya ihtiyaç duymayacaksınız. Yıllardır sizinle beraber olan kalbinizin, beyninizin,  akciğerinizin  nasıl çalıştığını öğrenecek ve insan hayatının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlayacaksınız. 

Ölmüş bir insanın vücudu sergilenecek önünüze kiminiz bayılacak , kiminiz ise heyecanla bakacak ona.fakat o an bir düşünce belirecek zihninizde .O da şu ki”bir zamanlar  o da bizim gibi yer ,konuşur,gülerdi”  şeklinde ancak o düşünce çok kısa bir süre sonra yok olup dersinize kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

artık eğitimin son dönemlerine doğru bilgi yeterliliğini aşmış olacak ve bu sayede etraftan alacağınız sağlıkla ilgili soruları yanıtlayabiliyor olacaksınız.Soruları yanıtlamakla kalmayıp etrafınızdaki komşularınız veya akrabalarınıza uygulamaya bile başlayacaksınız.

Hemşire olduğunuzda birçok zorluklarla karşı karşıya geleceksiniz.  yeri gelecek tedavisi olmayan hastalığa yakalanmış minicik ellere  ama koca yüreğe sahip çocuklara umut olacak yeri gelecek en basit bir hastalıktan  dolayı hastanızı kaybedeceksiniz. 

hemşirelik sadece hemşire olmayı gerektiren bir meslek değil çünkü yeri gelir anne baba yeri gelir abla abi yeri gelir  kardeş arkadaş olursunuz.Birden fazla rolleriniz olacak.Ve siz bu rolleri “istediğiniz sürece”en içten bir biçimde uygulayacaksınız.

Hangi zorluklarla karşı karşıya olsanız da her zaman dik durmanız gerektiğini kendinize hatırlatıp duracaksınız.Çok yorulacaksınız .acil bir durum olduğunda ailenizle dahi görüşemeyeceğiniz ,uyuyamadığınız,hatta yemek yemeyi unuttuğunuz saatleriniz  de olacak.Ayakta durmaktan ayaklarınız ödem toplayacak hatta yeri gelecek  ayaklarınızda varis bile oluşacak.

Ama bu emeklerinizin sonunda kurtulacak olan  bir hayat olduğunu düşününce her şeyi göze alma cesaretini kendinizde bulacaksınız.

ve ne olursa olsun bir hemşirenin binlerce hayata umut ışığı  olduğunu, kendinizin de bir umut ışığı  olduğunuzu asla unutmayın…

ZARYABLUEBİRD
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
GERÇEKLİK KORKUSU
Sonraki
Hayatın Mucizeleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Ocak ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.