Nedir Bu 1983 Video Oyunu Krizi?

Nedir Bu 1983 Video Oyunu Krizi?

Nedir Bu 1983 Video Oyunu Krizi?

Eğer bu yazımı okumaya karar verdiysen video oyunlarına biraz da olsa ilgi duyduğunu düşünebilirim diye düşünüyorum. Madem konu ilgini çekti, bu kısımı kısa keserek hemen anlatmaya başlayalım.

Atari

Atari herkesçe tanınan bir şirkettir diye düşünmekteyim doğrusu, ancak yine de yeni duyanlar için kısaca Atari’den bahsedeceğim. Atari 27 Haziran 1972 Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş bir video oyunu geliştirme şirketidir. Evet, Atari artık tarafınıza resmen tanıtılmış durumda diye düşünüyorum ve bu ünlü olayı kısaca sizlerin tarafınıza aktarmaya başlıyorum.

1983 Video Oyunu Krizi Öncesi

Bu dönemde Atari ve benzeri bir kaç şirket ev konsolları üretiyor, aynı zamanda ürettikleri konsollar için oyunlar satıyorlardı. Başta her şey güzel gidiyor gibi görünüyordu, ancak yanlış olan bazı şeyler vardı ki bu da 1983 video oyunu krizini doğuracaktı. 1972’de başlayan hikaye 1983’e kadar mükemmel ilerledi, her şey tıkırında gidiyor, video oyunu piyasası yükseliyordu ki bunu şu şekilde anlamamız daha mümkün görünüyor. Yıl 1983 gösterdiği zaman gelirler (video oyunu sektörünün gelirleri) 3.2 milyar dolara yaklaşmıştı. Ancak bu yıl bir şeyler olacaktı. 

Sallantı ve Yıkım İle Gelen 1983

Takvimler 1983 gösterdiği zaman video oyunu sektöründe çatırdamalar çok büyük kuvvet ve hızla başlamıştı, buna en büyük kanıt 1985’de gelirlerin sadece 100 milyon dolar ile sınırlı kalması durumu olabilir diye düşünüyorum. Peki ne başlattı bunu? Bir kaç iddia var doğrusu, gelin bunlara hep beraber göz atalım. 

1. İHTİMAL: Oyun Tekrarı

Başlık pek açıklayıcı değil haksız mıyım? O halde hemen açıklayalım. Artık video oyunu sektöründe bir yenik yerine bir tekrar vardı. Bütün oyunlar aynı oynanış mekaniklerini kullanıyordu ya da benzer temalara sahipti. Temalar farklı olsa bile oyunun mekanikleri diğer bir oyunun mekanikleri ile neredeyse aynıydı. Artık oyuncular yenilik istiyordu ve bu sebeple yeni çıkan oyunlara talep yoktu. 

2. İHTİMAL: E.T ile Gelen Şok!

Atari 1. ihtimali tahmin etmiş olacak ki bunun için yeni çıkaracağı oyunu en iyi çalışanı Howard Scott Warshaw’dan günün en çok izlenen sinema filmi E.T ‘nin oyununu yapması için harekete geçmesini istemiştir. Howard zaten bunun için oradaydı, artık daha iyi ve daha yeni işlere imzasını atmak istiyordu. Ben burada bu şekilde yazıyorum ama keşke her şey Howard’ın istediği gibi olsaydı, Atari Howard’dan oyunu sadece beş haftada yapmasını istedi, çünkü oyun noel bayramına yetişmeliydi, çünkü Atari öyle istiyordu. Howard ofisini eve taşıdı ve beş haftada oyunu yaptı, kendisi oyunu beğenmişti ve en önemlisi oyun türünün ilkiydi. Diğerleri gibi değildi, farklıydı. Oyun belirli kişilerden onay aldıktan sonra noel bayramında yayınlandı. Atari 2600 için çıkan E.T oyunu piyasada toplam da 10 milyon Atari 2600 olmasına rağmen 12 milyon kartuş üretildi ve satışa hazır hale geldi. 

Uğur Akay
Merhaba ben Uğur, 1999 yılında Alanya'da doğdum, şu aralar İstanbul'da yaşamaktayım. Yaklaşık 5 yıldır oyun geliştirme ile ilgileniyorum, aynı zamanda 8 yıldır grafik tasarım ile uğraşmaktayım. Bütün bunların dışında 9 yıl kadar müzik deneyimim oldu, bu deneyimimi çok sevdiğim LTD marka elektro gitarım ile yaşadım, ancak müzik yapmak benim için artık geride kaldı diyebilirim. Bu sanatı müzik sanatının usta gruplarına bıraktım desem yeridir. Rock müzik ve metal müzik dinlemekten her zaman zevk aldım. Sadece yolculuk esnasında değil, evimde ve karaladığım zamanlarda da eksik olmadı yanımdan bir Pink Floyd ya da Eluveitie. Özetle ben, eksik olmasın, sanat var olsun diyenlerdenim.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yavaştan Başlayalım
Sonraki
Teknolojik Yıkım

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.