Yaşanmış Olayları ve Gerçek Kişilerin Hayatlarını Anlatan 9 Etkileyici Film

Yaşanmış Olayları ve Gerçek Kişilerin Hayatlarını Anlatan 9 Etkileyici Film

Yaşanmış olayları anlayan, bu olaylardan esinlenen filmler hepimize çok daha etkileyici geliyor. Bu yüzden olacak ki ‘’Gerçek olaylardan esinlenilmiştir’’ ifadesini görünce hepimiz filme daha da dikkat kesiliyoruz.

Bugün bu yüzden sizlere gerçek kişileri ve gerçek olayları konu alan filmleri listeledim!

Yaşanmış Olayları ve Gerçek Kişilerin Hayatlarını Anlatan 9 Etkileyici Film

Yaşanmış Olayları ve Gerçek Kişilerin Hayatlarını Anlatan 9 Etkileyici Film

Dangal filmi aamir khan

Dangal (2016) – IMDb: 8,6

Kızların genç yaşta evlendirilip tek amaçları ve uğraşları çocuklarına bakmak ve eşlerine hizmet etmek olduğu Hindistan’da, kızlarının böyle olmaması için onlara en iyi bildiği şeyi, güreşçi olmayı öğreten bir babanın azmini anlatıyor. Kızlarını önce erkeklerle dövüştüren ve bu şekilde hazır olduklarını anladıktan sonra onları turnuvalara çıkaran baba, kızlarının inanılmaz başarılara imza atmasını sağlıyor. Sistemin spora, sporcuya verdiği önem(sizlik) ve destek(sizlik) karşısında verdiği mücadeleler de filmin yan temaları. Gerçek hayattan uyarlama olduğuna inanamayacağınız bir inanç, güven, sabır, azim ve kararlılık… Yani Aamir Khan gibi mükemmel bir insandan beklenebilecek her şey. Film, kesinlikle beklentilerinizi boşa çıkarmıyor. Filmin her karesi mükemmel, eğitici ve duygusal diyebilirim. İzleyin ve izlettirin.

Spotlight Yaşanmış Olayları ve Gerçek Kişilerin Hayatlarını Anlatan 9 Etkileyici Film

Spotlight (2015) – IMDb: 8,1

Boston Globe gazetesine yeni atanan genel yayın yönetmeni Marty Baron, 2001 yılında daha önce taciz olayıyla gündeme gelen bir Katolik Kilisesi’ndeki eski bir defteri gün yüzüne çıkarır. Ardından gazetenin yazarlarından oluşan “Spotlight” ekibini bu işi araştırmak üzere görevlendirir. Bir senelik araştırma süresi boyunca olayın tek bir kiliseyle kalmadığı, azımsanamayacak sayıda pederin bu işe karıştığı, üst düzey dini, yasal ve idari birliğine ait dudak uçuklatan gizli gerçeklerin varlığı ortaya çıkar. Yani yine gerçek hayatta yaşandığına inanamayacağını bir dizi olaylar zinciri… Başrollerini Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber ve Billy Crudup’ın paylaştığı film, kesinlikle izlenmesi gerekiyor.

Sınırsızlar kulübü

Sınırsızlar Kulübü / Dallas Buyers Club (2013) – IMDB: 8,0

Uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı olan Ron Woodroof’a 1986 yılında AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçiliyor. Teşhis sonrasında içmesi için FDA onaylı AZT ilacı veriliyor. Ancak Ron, bu ilacın kendisini daha hızlı ölüme götürdüğünü anlıyor ve yasal olmayan yollarla üretilen başka ilaçların peşine düşüyor. Ardından bu ilaçların kendine daha iyi geldiğini anlıyor ve kendisi gibi hasta olan insanlara da dağıtmaya başlıyor. İlaç firmaları ile büyük sıkıntılar yaşayan Ron Woodroof, yasal olmayan ilaçlarla 2191 gün hayatta kalıyor. Mükemmel bir yaşam mücadelesi, entrasan bir yaşanmış olaylar zinciri ve başrolde Matthew McConaughey var. Mutlaka izleyin.

Önerilen İçerik: İngiliz Kraliyet Tarihini Merak Edenler için Kronolojik 10 Dizi Önerisi

yasak aşk

Yasak Aşk / En Kongelig Affære (2012) – IMDb: 7,6

1770’lerin başlarında Danimarka Kraliyet ailesini yakından tanımamızı sağlayan bir filmdir. Ülke yönetimi konusunda oldukça zayıf karakterli biri olan Kral VII. Christian (Mikkel Følsgaard); özel doktoru ve danışmanı olan Johann Friedrich Struensee (Mads Mikkelsen) ile oldukça samimi bir dostluk kuruyor. Ancak eşi Kraliçe Caroline Mathilda (Alicia Vikander) ile Johann Friedrich Struensee arasındaki ilişki dostluktan daha ileri taşınıyor. Kraliçenin yıllar sonra çocuklarına yazdığı bir mektupta anlatılan ve bir masal gibi başlayan film, oldukça duygusal ve dramatik. Ülke yönetimi ile ilgili politik kararlarda çıkarcı tarafların oynadığı siyasi oyunlar ise bugünü aratmıyor. Hem tarih, hem aşk, hem politika izlemek isteyenlere…

the imitation game enigma

The Imitation Game / Enigma (2014) – IMDb: 8,1

I.Dünya Savaşı sırasında Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemi, İngilizlerin savaş sırasında büyük kayıplar yaşamasına yol açar. Bunun üzerine İngiliz Hükümeti bu şifreleme sisteminin çözülmesi için bir ekip oluşturur. Ekibin üyelerinden biri ünlü İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog olan Alan Mathison Turing‘dir. Turing’in ekibe katılması farklı bir çalışma prensibi ve farklı bir bakış açısı getirir. Film; hem Turing’in bu şifreleme sistemini kırma çalışmaları sırasında yaşananları hem de Turing’in geçmişine flashbackler yaparak eşcinsel yaşamına değiniyor. Heyecan ve duygu dengesini iyi kurduğu için de mükemmel. Yönetmen koltuğunda Morten Tyldum; başrollerde Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode var.

sully

Sully (2016) – IMDb: 7,9

15 Ocak 2009’da New York la Guardia Havaalanı‘ndan Charlotte Havaalanı‘na gitmek üzere kalkan 1549 sayılı yolcu uçağının, kalkıştan kısa bir süre sonra bir kuş sürüsüne denk gelmesi nedeniyle havada arızalanır. Her iki motorunun da kullanılamaz hale gelmesi sonucu, zekice bir kararla uçağı derhal Hudson Nehri’ne indiren ve 155 yolcunun hayatını kurtaran pilot Chesley Sullenberger’in başından geçen olayları anlatıyor. Chesley Sullenberger, her ne kadar uçağı denizin üzerine kimsenin burnu kanamadan indirmeyi başararak onlarca insanın hayatını kurtarsa da ve televizyonlarda kahraman ilan edilse de; kendisine açılan soruşturmada işini ve itibarını kaybetme tehlikesi ile karşılaşıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Clint Eastwood, başrolde Tom Hanks var.

Önerilen İçerik: FRIENDS’i Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Sit-Com Dizisi Yapan 8 Şey

milk

Milk (2008) – IMDb: 7,6

Mükemmel yönetmen Sean Penn‘den mükemmel bir film. 1977 yılında San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilerek Amerika’da eşcinselliğini saklamadan bir devlet kadrosunda üst düzey yöneticiliğe seçilen ilk kişi olan ve gay hakları konusunda idol addedilen Harvey Milk’in (Sean Penn) yaşamını konu alıyor. Eşcinsellik konusuna insani bakmayan tanıdıklarınız varsa tavsiye etmeniz gereken bir film. Sean Penn’in cüretkâr oyunculuğu şaşırtıyor.

fil adam the elephant man

Fil Adam / The Elephant Man (1980) – IMDb: 8,2

1880’lerin Londra’sında gezici bir sirkte çalışan fil adam lakaplı, çirkin, anormal bir görüntüye sahip ve pek de zeki olmayan John Merrick’in hayatını anlatıyor. Merrick’in yüzündeki şekil bozukluğu nedeniyle çevresi tarafından dışlanması, kötü muamele görmesi ve yaşadığı derin yalnızlık insanı derinden yaralıyor. Doktor Frederick Treves tarafından fark edilen ve hastanede bakım altına alınan Merrick’in hayatı, dış görünüşün insan hayatında ne denli önemli olduğunu gösteriyor. John Merrick, boynunun kafasını artık taşıyamaması üzerine kırılması sonucu vefat etmiştir. David Lynch imzalı filmde Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft gibi ünlü isimler var.

her şeyin teorisi the theory of everything

The Theory of Everything / Her Şeyin Teorisi (2014) – IMDb: 7,7

İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in hayatını anlatıyor. Film ağırlıklı olarak eşi Jane Hawking ile olan ilişkisine ve 21 yaşında teşhisi konulan hastalığına odaklanıyor. Hawking’in hayatını merak ediyorsanız, ilginç yaşanmış olayları izlemek istiyorsanız ve Eddie Redmayne’nin En İyi Erkek Oyuncu Oscarını almasının sebebini görmek isterseniz kesinlikle izleyin!

Eğer siz de benim gibi yaşanmış olayları izlemek, insanların tecrübelerini deneyimlemek isterseniz mutlaka bu filmlere göz atmalısınız. 

Önerilen İçerik: Her Ayrı Psikolojik Mod için 7 Farklı Netflix Dizisi Önerisi


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar: 
gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yıldız Patlamaları Sonucunda İnsanlar İki Ayak Üzerinde Yürümeye Başladı
Yıldız Patlamaları Sonucunda İnsanlar İki Ayak Üzerinde Yürümeye Başladı

Yıldız Patlamaları Sonucunda İnsanlar İki Ayak Üzerinde Yürümeye Başladı

Sonraki
Harry Potter Hayranlarına Müjde: JK Rowling’den Harry Potter Efsanesine 4 Kitap Daha Geliyor
Harry Potter Hayranlarına Müjde: JK Rowling'den Harry Potter Efsanesine 4 Kitap Daha Geliyor

Harry Potter Hayranlarına Müjde: JK Rowling’den Harry Potter Efsanesine 4 Kitap Daha Geliyor

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.