Yasak Elma Her Hafta Seyirciyi Nasıl Uyutuyor?

Yasak Elma Her Hafta Seyirciyi Nasıl Uyutuyor?

Yasak Elma Her Hafta Seyirciyi Nasıl Uyutuyor?

Türkiye’de yer yerinden oynasa da etkilenmeyen en popüler dizi Yasak Elma dizisi izleyenleri her hafta hipnoz edip uyutuyor; sizlere onu açıklayacağım. Yasak Elma popüler kültürü gayet iyi takip ediyor ve sürekli aralara sokuyor bu kültürün parçalarını. Eda Ece, doğallık adı altında seyirciyle ilişkiyi iyi kurdu ve kolay kolay bozulmaz gibi gözüküyor. Ama ben size bugün farklı bir konudan bahsedeceğim. Yasak Elma dizisinin seyirciyi nasıl kitlediğinden ve uyuttuğundan bahsedeceğim.

Her dizi gibi Yasak Elma dizisi de arka planda müzik kullanıyor. Bu gayet doğal tabii ki. Seyirciye duyguyu daha sağlam geçirmek için sıkça görürüz dizilerde. Fakat Yasak Elma ekibi ne yapıyor?

Yasak Elma Seyirciyi Nasıl Bağlıyor?

İzlediğim bölümün ilk 20 dakikasında kullanılan müzik dikkatimi çekti ve bilgisayarı açıp bir önceki bölümü başa sarıp tekrar izlemeye başladım. Bu sefer sahnelerdeki müziklerin süresini kronometre ile tutarak devam ettim. İstisnasız her sahnede müzik kullanılıyor. Sadece geçişlerde bir es veriyor sonra yine aynı.

İzleyenler fark etmemişlerdir muhtemelen fakat 2 saatlik Yasak Elma’da 1 saat 54 dakika arkada sürekli müzik çalıyor. Mutlu sahnelerde dandik youtuber stok müzik, tansiyonun yükseldiği yerlerde aynı Çukur dizisindeki gibi veriyor küsküyü.

Yasak Elma Her Hafta Seyirciyi Nasıl Uyutuyor?

Özellikle bir sahne var ki yok artık dedim. Caner ile Yiğit bara giriyor ve barda hali hazırda müzik çalıyor. Hem Caner ve Yiğit konuşuyor, hem barda müzik çalıyor hem de ses düzenlemesini yapan arkadaşın kendi zevkine göre koyduğu müzik çalıyor. O sahnede dedim ki acaba müzikleri kopyala-yapıştır tekniği ile mi koyuyorlar bakmadan.

Yasak Elma Her Hafta Seyirciyi Nasıl Uyutuyor?

Seyirci dizinin içinden çıkamıyor ve mala dönüyor. İzledikten sonra 2 saatlik dizinin uyutucu etkisiyle leyla gibi gidiyor yatağa. Yapım şirketi için iyi bizim için kötü bir haber bu. Başından kalkamıyor insan. Diğer dizilerde bu derece fazla müzik kullanımını bir tek Çukur dizisinde gördüm. E zaten onu da biliyoruz artık, arka sokaklar gibi 20 yıl döner o dizi.

Yasak Elma’nın çekici özelliği ise karakterleri laps diye bir şekilde diziden çıkarması. Ben bu özelliğine bayılıyorum. Bir de Eda Ece’nin yaptığı espriler ve doğallığı alıp götürüyor.

Yasak Elma 72. Bölüm Fragmanı

Fragmandaki müziğe dikkat edin, bu müzik size neredeyse tüm dizi boyunca eşlik ediyor. Yükseliyor alçalıyor ama hiç bitmiyor.

Yürüyen Johnnie
Serçeciler okumasın.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Olumlayın
Sonraki
Matematiğe Bir Ev Üzerinden Bakmak
Matematiğe Bir Ev Üzerinden Bakmak

Matematiğe Bir Ev Üzerinden Bakmak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.