Yaratıcı Düşünmek İçin 5 Öneri

Yaratıcılık, süreklilik isteyen uzun bir süreçtir. Bilinenin aksine yaratıcı düşünebilmek, yeteneğe bağlı değildir. Belli yöntemlerle geliştirebilirsiniz ve gerçekten yaratıcı bir zihne sahip olmaya inancınız varsa bunu başarabilirsiniz. Bunun için motive olmamız ve harekete geçmemiz gerekmektedir. Kendimizi yaratıcı düşünebilmeye odaklamamız gerekir. Böylece yaratıcı düşünebilirsiniz ve yaratıcı fikirler elde edebilirsiniz. Aşağıdaki yöntemlerle yaratıcı düşünmede gelişim sağlayabilirsiniz.

Yaratıcı Düşünmek İçin Neler Yapılabilir?

1-) Okuyun, Yazın, Öğrenin

Okumak, yazmak ve öğrenmek sürekliliği olan bir süreçtir. O yüzden devamlı okumalar yapın, farklı, ilginç konuları öğrenmeye meraklı olun. Düşüncelerinizi, hayallerinizi, hedeflerinizi yazın ve konuşun. Hayal kurmaya önem verin. Rüyalarınızı yazın. Bu sayede zihninizi dinç tutarsınız. Aktif olan zihniniz yaratıcılığınızın artmasını sağlar. Ve zamanla zihninizde yeni fikirlere yer açarsınız. Okuyarak, yazarak ve öğrenerek bakış açınızı genişletirsiniz. Bu, pek çok konuda bilgi sahibi olmak anlamına gelir. Geniş bir bakış açısı ile çok yönlü bir düşünce yapısına sahip olursunuz. Böylelikle zamanla yaratıcılığınızın geliştiğini fark edeceksiniz.

2-) Değişime, Yeniliğe Açık Olun

Değişim ve yenilikler, gelişmenin temelidir. Değişmek ve bir şeyleri dönüştürmek çaba ister ama bunun bize katacağı faydalar çoktur. Bize sağladığı faydayı zamanla anlayacaksınız. Gelişim sağlandıkça ve yeniliğe açık oldukça kendimizde bir takım şeylerin yararlı yönde ilerlediğini hissedeceksiniz. Daha farklı düşünecek, olaylara daha farklı bir yönde yaklaşacaksınız. Bu yüzden yenilikten korkmayın. Sürekli yeni bir şeyler keşfedin. Alışık ya da bildiğiniz şeyleri değil de; bilmediklerinizi, duymadıklarınızı ve görmediklerinizi öğrenmeye meraklı olun. Bu yararlı yöndeki gelişim, yaratıcılığımıza katkı sağlayacaktır.

3-) Deneyimler Kazanmaktan Korkmayın

Hayatta deneyimler elde etmek ve bunlardan çıkardığımız dersler, bizlere pek çok şey katacaktır. Deneyim kazandıkça öğreneceğiz. Öğrendikçe gelişeceğiz ve güçleneceğiz. Çoğu şeyi pratiğe dökmek bize pek çok bilgi sağlayacaktır. Yeni insanlarla tanışmak, yeni ve farklı yerler gezmek ve görmek, aklımızda olmayan bir şeyi yapmak, yeni uğraşlar bulmak ve daha pek çok şey, deneyim kazanmak açısından yararlıdır. Bir süre sonra bu deneyimlerimiz bize yaratıcılık için artı bir özellik sağlayacaktır.

4-) Size İlham Verecek Şeyi Bulun

Bize ilham verecek şeyi bulmak yaratıcılık için önem arz etmektedir. Ne kadar çok şeyden etkilenirsek ve ilgi duyarsak o kadar içimizdeki ilham, artış sağlayacaktır. Etkilendiğimiz şey bizde direkt olarak düşünce akışı sağlayacaktır. Bize ilham verecek şeyi bulduğumuzda, yeni fikirler zihnimize ve içimize doğacaktır. Yeni fikirler de yaratıcılığımızı geliştirmemize katkı sağlayacaktır. Mavi renk kullanmak da yaratıcı düşünmede etkilidir. Bazen bize alakasız gelen bir şey bile, bize ilham sağlamada yararlı olabilmektedir. O yüzden size ilginç gelen şeyleri bir yere kaydedin ve okuyun. Zamanla ruhunuz ilhamla dolacaktır. Bu da yaratıcılık için temel önemdedir.

5-) Yeni Hobiler Edinin

Yeni hobiler ve aktiviteler bulmak zihninizi çalıştırmanın yollarından biridir. Bu sayede beynimiz çok yönlü düşünebilmeyi sağlar. Sanat, spor, doğa ve daha pek çok alanla ilgilenmek, hem ruhumuza iyi gelecek hem de fiziksel olarak bir rahatlama sağlayacaktır. Bu aktiviteleri yaptıkça beyniniz rahatlayacak ve çok fazla düşünceden arınmanızı sağlayacaktır. Bu sayede zihnimiz dinginleşecek ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır, bu da yaratıcılığın gelişimi için önemlidir.

 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.