İnsanlar kendini geliştirmek için neler yapmalı ?

Değişen, gelişen dünyaya teknolojiye uyum sağlamak şart. İnsanların verimli bir günü, motive edici bir rutini, kendini geliştireceği şeyler olmalıdır. Neler yapabiliriz?

 

  1. Her gün kitap okumalısınız. Kitaplar bilgi sahibi olmak ve gelişmek için 1 numaralı araçtır.
  2. Yeni dil öğrenmelisiniz. Dil (özellikle ingilizce), evrensel olmak için bir başarıdır. Kendi ülkeni temsil etmek bir yana internetle birlikte gelen dünyanın diğer ucuna erişim fırsatı çok önemli. Tabi o insanlar Türkçe yazmıyor yazıları. En çok kaynak bulunduran dil ingilizcedir. İngilizce öğrenmelisiniz. İngilizce öğrenmek evrensel olmaktır.
  3. Kafanızı dağıtacak ama aynı zamanda size birşeyler katacak hobiniz ya da hobileriniz olmalı. Bu satranç olabilir, doğa yürüyüşleri olabilir, insanlarla sosyalleşmek için gruplar olabilir, fotoğraf çekmek olabilir ( fotoğraf çekmek sizin çevreye bakışınızı değiştirecektir. Bu sayede etrafınızdaki güzellikleri de keşfedebileceksiniz.).
  4. Yeteneğiniz olduğunu inandığınız şeylerde kendinizi geliştirmelisiniz. Örneğin benim birşeyler araştırma konusunda bir tutkum vardı. Araştırma yapmak bir hobimdi. Ve ben de ilk önce araştırdıklarımı bir kağıda sonra dijital bir not defterine sonra ise bu siteye yazmaya başladım. Bununla birlikte yazı yazma becerimi de geliştirdim. Ayrıca burada kazandığım deneyimler de oldu. Yani hem kendimi geliştirdim hem de kazanımlarım oldu.
  5. Uyku saatlerinizi düşürmelisiniz. Uyumak temel bir ihtiyaçtır. İnsanların günlük olarak uyuması gerekir fakat bu saatler sizce de biraz fazla değil mi? Normalde 8 saat uyuduğunuzu farz edelim. Bu durumda haftada 56 saatinizi uyuyarak geçiriyorsunuz. Başka biri ise 6 saat uyuyor ise haftada 42 saat yapar. Yani haftada 6 saat uyuyan biri sizden haftada 14 saat sizden daha fazla yaşıyor demek. 14 saat demek neredeyse ekstradan 1 gün daha demek.
  6. Egzersiz yapmak. Egzersiz de en az uyku konusu kadar önem taşıyor çünkü  egzersiz yapmak, beyni ve vücudu zinde tutmak aynı zamanda rahatlamasını sağlamaktır. Merak etmeyin, illa ki ağırlık kaldırmanıza gerek yok markete giderken asansör yerine merdiven kullanmayı alışkanlık edebilirsiniz, günlük olarak 30 dakika tempolu ya da temposuz yürüyebilirsiniz ya da isterseniz ip atlayabilirsiniz.
  7. Kendini geliştirmek isteyen herkes bir mektup yazmalı. Bundan 5-10 yıl sonra kendini nerede görüyorsun? neler yapmışsın? 5 yıl sonraki sen neler başarmış? gün içinde neler yapıyor? neler değişmiş? insanlar seni görünce neler diyecek? (…) Arkadaşlar beynimiz gerçekle hayali ayırt edemiyor. Bu durumda gördüğü ya da düşündüğü her şeyi gerçekmiş gibi algılıyor.Gerçek değilse bile onu gerçekleştirmek için fırsatları kovalıyor. Yani hayal edin, yazın, beyninize yer edindirin.
  8. Hareket etmelisin. Hareket etmezseniz hiçbir şey bulamazsınız. 
  9. Yeni alışkanlıklar edinmelisiniz.
  10. Plan yapmalısınız. Planlarınız da detaylı olmalı. Şu gün bunu yapacam, buraya gidecem. Bunları da yazmak önemlidir. Aynı şekilde yıllık planlar da yapmalısınız.

İyi ya da yapıcı yorumlarınızı bekliyorum 🙂

yazar

Yazar: APİC

Çabalayan biri.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.