İçindeki Sese Kulak Ver!

Hepinize merhabalar, değerli okuyucularım;

Öncelikle yazımın daha iyi anlaşılabilmesi için iç sesin tanımını yaprak yazıma başlamak istiyorum. İç ses: İç konuşma ya da sözlü olarak bilinen iç monolog, bilinç akışı olup düşünme akışındaki kelimelerdir. Bu iç sesin bilimsel tanımıydı, bu tanımı daha da basitleştirecek olursam iç ses ; İçimizde yaptığımız konuşmalardır.

Hepimiz çoğu zaman içimizden konuşmalar yapmışızdır. Şöyle örnek vermem gerekirse; Şimdi tek başıma kalabileceğim sessiz sakin bir yerde olsam ne güzel olurdu , keşke tenis kursuna gitseydim yada ben çok zekiyim ama çalışmak için eyleme bir türlü geçemiyorum . Bu iç konuşmalar size bir yerlerden tanıdık geliyor mu? Evet , tanıdık geliyor dediğinizi duyar gibi oldum:) İşte buna benzer binlerce iç konuşmalar yapıyoruz, peki bu iç konuşmalarımızın ne kadarına kulak veriyoruz? Bunu hiç düşündünüz mü? Eminim bir çoğunuz bu iç konuşmalarınızın farkında bile değilsiniz, hayatın günlük telaşesinde kendinizi dinlemeye vakit bile bulamıyorsunuz.  Buna bazılarınız ne güzel işte yoğun bir tempoda çalışıyoruz diye tepki verdiğinizi duyar gibi oldum. 

Şimdi de iç seslerimize kulak vermezsek , kendimizi dinlemek için zaman ayırmazsak ne gibi durumlar ortaya çıkar bunları anlatmaya çalışacağım. İç seslerimize kulak vermezsek , kendimizi dinlemezsek öncelikle kendimizden, özümüzden bir o kadar uzaklaşırız buda bizim kendimize karşı yabancılaşmamıza sebep olur. Bu insanlar neden beni anlamıyor, neden hiç kimse beni anlamak istemiyor gibi düşüncelere kapılırız, bu düşünceler nedeniyle de hayattan giderek uzaklaşmaya, zevk alamamaya başlarız, kendimizi önemsiz, yetersiz hissederiz, bu duygu durumlarının ileriki boyutları da bizi depresyona kadar götürebilir.  Şimdi sizlere şöyle bir soru sormak istiyorum; Bu şekilde mutsuz, kendinizi önemsiz , yetersiz hissettiğiniz bir hayat yaşamak ister misiniz? Eminim ki cevabınız hayır olurdu . 

Sizlere tavsiyem ; Daha mutlu bir hayat yaşamak için , kendinizle daha barışık olabilmek için “İçinizdeki Seslere Kulak Verin” Günde beş dakika bile olsa kendinizi dinlemeye zaman ayırın, içinizdeki çocukla konuşun, dertleşin bırakın size deliye bak ya kendi kendine konuşuyor desinler hiç biri umurunuzda olmasın. Kendi iyiliğiniz için hiç bir şeyi içinize atmayın. Unutmayın ki her biriniz değerlisiniz ve bu dünyada sizden başka bir siz daha yok. 

Kendi iç sesinize kulak verebilmeniz dileğimle…. Bir sonraki yazımda buluşmak üzere:)

GULNUR SEPİN
Subscribe
Bildir
23 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Nerede Hata Yapıyorum?
Sonraki
sevgi neydi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.