The Gentlemen Filmi İncelemesi

Yapım yılı: 2020, Süre: 1 saat 48 dakika, Yönetmen: Guy Ritchie, Tür: Aksiyon, Macera

GİRİŞ

İngilizleri çözmüş olmakla övünen Amerikalı işadamı(!) Michael Pearson (Matthew McConaughey), Birleşik Krallık’ta bir kenevir imparatorluğu kurmuştur. Ellerinin fazla kirlendiğini düşünen Pearson, bu imparatorluğu sessiz sedasız satıp emeklilik hayatına başlamak ister. Filmin başında gittiği lokantada ormanın kralı olmakla ilgili bir nutuk çekerken, bir silah sesi duyulur. Önündeki bira bardağına kan sıçradığını görürüz. Pearson ölmüş müdür?

Ardından, Hugh Grant’in başarıyla canlandırdığı Fletcher karakteri, Pearson’un yardımcısı Ray’e (Charlie Hunnam) davetsiz bir ziyarette bulunur. Elinde maddi değeri çok yüksek bir hikaye olduğunu söyler ve şantaj yaparak Ray’den para ister. Fletcher en baştan hikayeyi anlatırken bizler de onun dinleyicileri oluruz.

NEDEN İZLEYELİM?

Buram buram İngiliz kokan film; yeraltı dünyasındaki kibar ve zarif ama gerektiğinde dibine kadar vahşi olabilen centilmenleri konu ediyor. Bunu da gayet eğlenceli, esprili bir dille yapıyor. İnsanın içini bayan, zorlama bir mizah değil bu, Guy Ritchie usulü mizah.

Sherlock Holmes ikilisi, Kod Adı Uncle ve Kral Arthur filmleri sebebiyle, bende büyük kredisi olan bir adam Ritchie. Ve bu filmde de şaşırtmadı. Oyunculuklara ise zaten söylenecek söz yok: Matrhew McConaughey, Charlie Hunnam, Hugh Grant, Colin Farrell ve Jeremy Strong gibi klas oyuncular, kendilerinden bekleneni tam olarak yerine getirmişler. Filmin hareketli temposu ve birbirinden ilginç karakterleri seyir zevkini ikiye, üçe katlıyor.

NEREDE İZLEYELİM?

Guy Ritchie’nin yazıp yönettiği The Gentlemen; ülkemizde Netflix, BluTv, ve Tv Plus platformlarında yayında! Ansambl oyuncu kadrolu, mizah sosuna bulanmış aksiyon-macera severlere tavsiye ederim.

Siz The Gentlemen filmini izlediniz mi? İzlediyseniz ne düşünüyorsunuz? Söylediklerime katılır mısınız? Yorumlarda belirtin lütfen.

(Bu yazı ilk olarak zekibikonsept.wordpress.com adresinde yayınlanmıştır.)

Zekeriya Ünal
Fikir işçisi, profesyonel hayalperest. Simba'nın babası!
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ben, Kirke Kitap İncelemesi
Sonraki
Coffee Roasting Machine

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.