Ben, Kirke Kitap İncelemesi

İlk baskı yılı: 2019, Sayfa sayısı: 408, Yazar: Madeline Miller, Tür: Fantastik

GİRİZGAH

Adından da anlaşılacağı gibi roman, Yunan Mitolojisi’nde cadılık faaliyetleri ve yaptığı büyülerle bilinen Kirke’yi odağına alıyor. Kirke, bir Titan olan ve güneşle özdeşleştirilen Helios ile su perilerinden Perseis’in kızı. Babasının kudretinden pek pay alamadığı ve kardeşleri gibi “parıldayamadığı” için, ailede pek sevilmeyen bir çocuk. Babasının salonlarında hapsolan, hayatı ve ölümlüleri ölesiye merak eden Kirke; bir gün sevdiği -ölümlü- adam için bir büyü yapar. Bunun üzerine Aiaie adında kuş uçmaz, kervan geçmez bir adaya sürülür. Sonsuz ömrünün geri kalanını artık bu adada geçirecektir.

Bin yıllar içinde Hermes, Athena, Odysseus, İason, Medeia, Daidalos gibi tanınmış mitolojik figürler Kirke’nin adasından ve hayatından geçip gider. Fakat her biri, kahramanımızın ruhunda ve zihninde derin izler bırakır.

NEDEN OKUYALIM?

Her şeyden önce eğer mitolojiye, özellikle de Antik Yunan Mitolojisi’ne ilginiz varsa; bu roman sizi ihya ediyor. Zira kitabı okurken her sayfada mitolojik bir karaktere veya hikayeye referans görmek mümkün. Prometheus’un cezası, Daidalos ve oğlu İkaros’un hazin öyküsü, Minotaurus’un doğumu bunlardan birkaçı. Fakat yazar bu karakterleri birebir mitlerde anlatıldığı gibi işlemiyor. Onları zaafları, hataları, doğruları ve yanlışlarıyla, tercihleriyle ete kemiğe büründürüyor. Bu sayede hikaye ne kadar destansı olursa olsun, herkes kendinden bir şeyler bulabiliyor. Özellikle Kirke’nin karakterizasyonu bu açıdan çok başarılı.

Hayatının pek çok aşamasında pek çok sınav veren Kirke; tanrıları, tanrı olmayı ve ölümsüzlüğü ciddi biçimde sorguluyor. Bu sorgulama da onu romanın sonundaki o kritik noktaya ulaştırıyor. Zeus’un kızı Athena dahil hiç kimseye eyvallahı olmayan Kirke’nin, hayatının en zor sınavını annelikte vermesi de çok ironik.

NEREDEN OKUYALIM?

Madeline Miller tarafından yazılan Ben Kirke, İthaki Yayınları etiketiyle raflarda ve online mağazalarda. İthaki’nin kapak tasarımını da çok beğendiğimi özellikle söylemek isterim.

Siz Ben, Kirke romanını okudunuz mu? Okuduysanız ne düşünüyorsunuz? Söylediklerime katılır mısınız? Yorumlarda belirtin lütfen.

(Bu yazı ilk olarak zekibikonsept.wordpress.com sitesinde yayınlanmıştır)

Zekeriya Ünal
Fikir işçisi, profesyonel hayalperest. Simba'nın babası!
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
APOKALİPTO – BİR KABİLE SAVAŞI
Sonraki
The Gentlemen Filmi İncelemesi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.