The Crown 5. Sezon Zaman Çizelgesi: Hangi Tarihsel Dönemi Kapsıyor?

Kaynak belirtilmedi

 

Netflix’in The Crown dizisi, Andrew Morton kitabını, BBC Panorama röportajını, Charles ve Diana’nın boşanmasını ve daha fazlasını betimleyen kraliyet hikayesini Temmuz 1991’den Ağustos 1997’ye 5. Sezonda taşıyor.

 

Elizabeth Debicki, The Crown'da Prenses Diana rolündeFotoğraf: Netflix

UYARI: THE CROWN 5. SEZON İÇİN SPOİLER İÇERİR .

Taç ve tarihsel doğruluk, sabit bir tanıdıktan ziyade geçici bir tanıdıklığın tadını çıkarır. Peter Morgan’ın Netflix drama akordeonları, kaydedilen gerçeklere ve zaman çizelgelerine bağlı kalmak yerine duygusal ve sembolik çizgileri takip etmek için tarih ve zaman dilimleri arasında atlar. “Gerçek olaylardan ilham alan bu kurgusal dramatizasyon…” koşulu, Beşinci Sezon’un başında geliyor. Okul öğrencileri tarih ödevlerini yapmak için buna güvenmemeli, genel fikir birliğidir.

Aşağıda, TV dizisine göre Beşinci Sezonda tasvir edilen 1991 – 1997 döneminin zaman çizelgesi yer alıyor ve bölümlerin gerçek hayattaki olaylar dizisi olarak bildiğimizden nerelerde ayrıldığına dair garip bir not var.

Hatırlatma olarak, Dördüncü Sezon, Margaret Thatcher’ın Mayıs 1979’da Büyük Britanya başbakanı olarak seçilmesinden Kasım 1990’da Muhafazakar Parti liderliğinden istifasına ve ardından Thatcher’ın yerini John Major’a bırakmasına kadar uzanan ‘The Thatcher Yılları’nı kapsıyordu. Beşinci sezon , sekiz ay sonra Temmuz 1991’de başlıyor ve Ağustos 1997’de Prenses Diana’nın ölümünün hemen öncesine kadar sürüyor.

Birinci Bölüm: Temmuz 1991 – Eylül 1991

‘Kraliçe Victoria Sendromu’, Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth’in 65 yaşındayken Temmuz 1991’de açılıyor. Prens Charles ve Prenses Diana on yıldır evliler ve Ağustos 1991’de İtalyan Rivierası’nda “ikinci bir balayı” olarak düşünülen bir tatile çıkıyorlar. Bölüm, Eylül 1991’de, Kraliçe’nin İskoç kraliyet ikametgahındaki yaz tatilinin sonunda Balmoral’da her yıl düzenlenen Ghillies Balosu’nda sona erer.

İkinci Bölüm: Ekim 1991 – Temmuz 1992

‘Sistem’ yaklaşık bir ay sonra, The Hon’un cenazesiyle başlıyor. Ekim 1991’de kanserden ölen ve Penny ile Norton Knatchbull’un beş yaşındaki kızı Leonora Knatchbull. Bölüm , gazeteci Andrew Morton tarafından yazılan en çok satan kitap Diana: Her True Story’nin Temmuz 1992’deki yayınını kapsayacak şekilde devam ediyor .

Üçüncü Bölüm: Çeşitli

‘Mou Mou’, Mısırlı işadamı Mohamed Al Fayed’in servetinin ve mülk edinmelerinin büyümesini ve İngiliz toplumu tarafından kabul edilme mücadelesini anlattığı için 1946’dan 1980’lere ve 1990’ların başına kadar uzanıyor. Film, Ateş Arabalarının (Mohamed Al Fayed’in oğlu Dodi tarafından yapılmıştır) En İyi Film ödülünü kazandığı 1982 Akademi Ödülleri Töreni ve Windsor Düşesi Wallis Simpson’ın 1986 cenaze töreninin yanı sıra Prenses Diana ve Dodi Fayed’in ilk buluşma.

Dördüncü Bölüm: Kasım 1992

‘Annus Horribilis’ 1992’nin sonlarından Prenses Margaret’in 1981’de BBC Radio 4’te uzun süredir devam eden Desert Island Discs programındaki görünümüne bir ileri bir geri atlıyor . Filmde, Prenses Margaret’in müstakbel kocası Kaptan Peter Townsend rolünde Timothy Dalton’ın küçük bir rolü var. Bölümde ayrıca Prens Andrew ve Kraliçe arasında, o zamanki karısı Sarah Ferguson’un John Bryan ile paparazzi fotoğraflarını içeren “parmak emme” skandalını tartıştığı bir izleyici var. Bölüm, Kasım 1992’de Windsor Şatosu’nda çıkan yangınla ve Kraliçe Majesteleri’nin Londra’daki Guildhall’da tahttaki 40. yılını kutlarken ünlü “Annus Horribilis” konuşmasını yapmasıyla sona erer.

Beşinci Bölüm: Ocak 1993 – Temmuz 1994

‘The Way Ahead’ Ocak 1993’te Prens Charles ve Camilla Parker-Bowles arasında kötü bir şekilde ele geçirilen ve samimi bir telefon görüşmesiyle açılıyor. Prens Charles’ın Jonathan Dimbleby ile 29 Haziran 1994’te yayınlanan röportajını içeriyor ( buradaki zaman çizelgesi her zamanki gibi biraz yapışkan görünüyor).    

Altıncı Bölüm: Ekim 1993 – Ekim 1994

“Ipatiev House”, Kraliçe II. Elizabeth’in Rusya’nın 1993 Ekim Darbesi ile ilgili bir haberini izlediğini ve Şubat 1994’te Moskova’da Devlet Başkanı Boris Yeltsin’e yaptığı ziyaretin ardından Başbakan John Major ( Jonny Lee Miller tarafından canlandırılıyor) ile bir izleyici kitlesine sahip olduğunu görüyor. Kraliçe’nin Ekim 1994’te Moskova’ya kraliyet ziyareti ile sona erer.

Yedinci Bölüm: 1994 Sonu – 1995

‘No-Woman’s Land’, Prenses Diana’nın gazeteciyle özel bir BBC Panorama için röportaj yapmak üzere yaklaştığı Martin Bashir destanının başlangıcıdır. BBC Yönetim Kurulu’nun, şirketin kraliyet tüzüğünün bir on yıl daha yenilenmesinin duyurulduğu bir toplantıyla açılır (tarif ettiği olay 1995’te değil, Ocak 1997’de gerçekleşmiş gibi görünse de).

Sekizinci Bölüm: Kasım 1995

‘Barut’, 1995 yılında Guy Fawkes’ın Gecesi’ndeki meşhur Bashir-Diana röportajının çekimlerini ve televizyonda o yıl 20 Kasım’da yayınlanan yayını anlatıyor.

Dokuzuncu Bölüm: Temmuz 1996

‘Çift 31’, Prens Charles ve Prenses Diana’nın yaklaşık 15 Temmuz 1996’da verilen boşanma dilekçesine odaklanıyor . dört yıllık ayrılık. 1981’de Londra sokaklarında toplanan kalabalığın kraliyet düğününe bir geri dönüşle sona erer.

Bölüm 10: Ocak 1997 – Temmuz 1997

‘Decommissioned’, Ocak 1997’nin başlarında, Prenses Diana’nın (şimdi Sir) Trevor McDonald’ın ev sahipliğinde Carlton Televizyonu’nun “Monarchy: The Nation Decides” telefon programını izlediğini gördüğünde açılıyor . Ardından, 2 Mayıs 1997’deki Genel Seçimlerde İşçi Partisi zaferine geçmeden önce, o yılın 21 Nisan’ında Kraliçe’nin 1997 doğum günü kutlamalarına atlar . Prens Charles, 30 Haziran’da Hong Kong devir teslim törenine katılır . ve 1 Temmuz 1997, Camilla’nın Temmuz 1997’de Highgrove’daki 50. doğum günü partisinin planları tartışılır .

Diana’nın genç Prens William ve Harry ile Al-Fayeds’in konukları olarak St Tropez’de alınan bir tatil için bavul hazırlamasıyla sona erer. Beşinci sezon, Galler Prensesi’nin Ağustos 1997’deki trajik ölümünden kısa bir süre önce sona eriyor ve bu, The Crown’un altıncı ve son sezonunda tasvir edilecek .

KISACA SEZON 1 – 4 ZAMAN ÇİZELGESİ

  • Birinci Sezon , Kasım 1947’den Kasım 1955’e kadar yaklaşık sekiz aylık bir süre boyunca (geri dönüşler hariç) gerçekleşir.
  • İkinci Sezon , Temmuz 1956’da başlayıp Mayıs 1964’te sona eren kabaca sekiz yıl sürer.
  • Üçüncü Sezon , başrol oyuncuları Claire Foy ve Matt Smith’in yerini Olivia Colman ve Tobias Menzies ile değiştirir ve birkaç ay sonra Ekim 1964’te başlar ve Haziran 1977’ye kadar 12 yıldan fazla sürer.
  • Dördüncü Sezon , Mayıs 1979’da başlayıp Aralık 1990’da sona eren iki yıl atlar, bu noktadan sonra Imelda Staunton ve Jonathan Pryce, Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip’in başrollerini üstlenirken, Lesley Manville, Helena Bonham Carter’dan Prenses Margaret rolünü devraldı.

The Crown Sezon 5, Netflix’te yayınlanmaya hazır.

 

  • Kaynak : https://www.denofgeek.com/tv/the-crown-season-5-timeline-historical-period/
berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim. E kitaplarıma idefix ve D&R üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Sizin için buraya bağlantı bırakıyorum. https://www.idefix.com/yazar/Berk%20Ekim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Wakanda Forever Ending Açıklaması: MCU’da Kara Panter Dünyasını Bıraktığı Yer

Wakanda Forever Ending Açıklaması: MCU’da Kara Panter Dünyasını Bıraktığı Yer

Sonraki
God of War Ragnarok Sona Erme Açıklaması: Kratos’a Ne Oluyor?

God of War Ragnarok Sona Erme Açıklaması: Kratos’a Ne Oluyor?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.